Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hannah Wilke Hayatı ve Eserleri

0 263

Hannah Wilke Hayatı ve EserleriAsıl adı Arlene Hannah Butter olan Wilke, 1940 yılında New York’ta doğdu. Annesi ve babası avukattı. Önce Queens’deki bir devlet okuluna gitti. Daha sonra ise Great Neck Lisesi’nde eğitim aldı. Liseden sonra, Philadelphia’daki Temple Üniversitesi’nde güzel sanatlar fakültesinde okudu. Mezun olduktan sonra tasarımcı olan Barry ile evlendi. Bir süre sonra Pennsylvania lisesinde öğretmenlik yaptı. Evliliği yürümedi ve 1965’te boşandı.

Vajinal formlardaki terracotta heykelleri ilk kez 1967’de New York Nycata’da gösterildi. Bu çalışmalar, feminist hareketin bir parçası olarak açık vajinal imgelerin kullanıldığı ilk zamanlardan birini oluşturdu. Bu noktada Wilke tanınmış bir sanatçı olmaya başladı.

“Yumuşak heykelleri” ile ünlü Amerikalı sanatçı Claes Oldenburg ile bir ilişki kurdu. İlişkileri 1970’lerin ortalarında sona erene kadar, çift birlikte yaşadığı gibi stüdyoları da paylaştı. Wilke sık sık Oldenburg’un fotoğraflarını çekmeye başladı. Bunlar, New York’taki Ronald Feldman Gallery’de sergilendi.

Hannah Wilke Hayatı ve EserleriWilke heykel ve çizimler yapmaya devam ederken, 1970’lerin başında dikkatini fotoğraf, video ve performans sanatına kaydırdı. Gelişmekte olan feminist sanat hareketine giderek daha fazla dahil oldu. 1974’te “Anonim Kadındı” ve “Sanat: Bir Kadının Duyarlılığı” gibi feminist yayınlara katıldı. 1975’te, Wilke, Donald Goddard ile Ronald Feldman Gallery’deki gösterilerinden birinin açılışında tanıştı. Goddard, o zamanlar Artnews’in yönetim editörü olarak çalışıyordu ve önceki bir ilişkisinden iki kızı vardı. Açılıştan birkaç hafta sonra Feldman, Goddard’yu opera için tekrar sundu. Bu noktadan itibaren, Goddard, onun için fotoğraf çekerek, uygulamada Wilke ile çalıştı. Özellikle de Bana yardım et Hannahserisinin (1978) yapımında rol aldı. Wilke’nin eseri sürecinde yer almasına rağmen, Goddard kendini asla yazar olarak görmedi. “Bunu Hannah’ın işi olarak gördüm ve bunun bir parçası olmak için harika hissettim” dedi.

Wilke, çalışmalarına 1980’lerde aynı tematik odak ile devam etti, her zaman yeni medyayı ve farklı öz-temsil biçimlerini keşfetti. 1987’de kanser teşhisi kondu. Ancak doktoru, lenfoma olduğu ortaya çıkan hastalığı tanıyamadı. Kemoterapi ve kemik iliği nakli de dahil olmak üzere kapsamlı tedavilerden geçmek zorunda kaldı. Hastalığı boyunca, Goddard’ın fotoğraf çekmesini ve filme almasını sağladı. Bu süre zarfında, çalışmasının önemli bir bileşeni olan vücudu, tedavileri sırasında geleneksel güzelliğini yitirdi. Saçlarını kaybetmeye başlayarak kemoterapi ile yapılan tedaviden zarar görmüştür. Wilke ve Goddard 1992’de evlendiler ve Wilke ertesi yıl hayatını kaybetti.

İçi Venüs adlı fotoğrafların serisi Wilke’nin hastalığının dokunaklı kaydı olarak ölümünden sonra yayınlandı.

Hannah Wilke Hayatı ve EserleriWilke, popüler kültürde kadınların nesneleştirilmesine dikkat çekerek kadın bedeninin kalıplarını araştırdı. Kendi bedenini kullanması onun pratiğini performans sanatının en uç noktasına koydu, ama bu tarzdaki çalışmaları, eleştirmenler tarafından kendi güzelliğinin bir kutlaması ve dolayısıyla kadınların nesneleştirilmesinin yeniden teyidi olarak sıklıkla yanlış yorumlandı.

 

Hannah Wilke Hayatı ve EserleriSanat dışı materyallerle yaptığı deneyler zaman açısından sıra dışı değildi, ancak seçilen medyası sakız, silgi, çikolata, kurabiye hamuru ve kurutucu tiftiği gibi geçici ve oynaktı. Bu materyallerdeki ortak payda, kadınların savunmasız kaldığını ifade eden bir şeydi. Çalışmaları, 1970’lerden başlayarak sanat dünyasına hakim olan post modernizmin önemli bir ögesiydi. Post modern sanat, yüksek ve düşük kültür arasındaki ayrımların, güzel sanat materyallerinin reddedilmesinin, geleneksel sanat tanımlarına meydan okumanın ve gösteriye odaklanmanın bozulmasıyla karakterize edildi. Bunların hepsi Wilke’nin pratiğinin çekirdeğindeydi.

Tartışmalı olsa da, sanatı, özellikle heykel ve fotografik otoportre türlerinde birçok sanatçı için ilham kaynağı olmuştur.

En önemli eserleri:

Ronald Feldman Güzel Sanatlarda Bir Sergi İçin Reklam, Hareketleri, SOS Starification Nesne Serisi, İhtiyaç Silme, Büyük Cam Üzerinden Hannah Wilke, Marksizm ve Sanat: Faşist Feminizm’e Dikkat, Öyleyse Yardım Et Hannah, Venüs Pareve, Bilinç Öncesi, İntra Venüs…

Kaynakça:
http://www.theartstory.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.