Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Tuhaf İhracatları Hangi Ürünlerdir?

0 103

Ülkemizde 2022 Ağustos ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar seviyesine geldi. Peki bir ülkenin en önemli ihracatını düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Muhtemelen İtalya ve makarna, Belçika ve çikolata, Çin ve ipek, Brezilya ve kahve çekirdekleri ya da İrlanda ve bira gibi zihinsel imgeler yaratır ve bunları birbirine bağlar. Ancak, küresel bir mal olduğundan muhtemelen hiç şüphelenmeyeceğiniz diğer bazı ürünlerden oluşan uzun ve oldukça şaşırtıcı bir liste olduğunu biliyor muydunuz?Dünyanın En Tuhaf İhracatları Hangi Ürünlerdir?

Dünyanın en tuhaf ihracatlarından bazıları, ülkelerin yurtdışına gönderdiği şaşırtıcı ürünlerden oluşmaktadır. Bu ihracatlar arasında, kurt idrarı, sığır spermi, dürbün, deve bifteği ve koza gibi temel yaşam ihtiyaçlarını bulabilirsiniz.

Avustralya’nın Domuz ve Sığır Eti Alternatifi

Kenara çekil, sığır eti. Avustralya, deve bifteğini dünyanın dört bir yanındaki akşam yemeği masalarına getiriyor. Deve eti sadece sığır etine göre daha sağlıklı ve düşük kolesterollü bir alternatif olarak değil, aynı zamanda çevre dostu olarak da tanıtılıyor. İkincisi ile ilgili olarak, develer Avustralya’da bir haşere olarak kabul ediliyor. Bir milyondan fazlası Avustralya’nın uçsuz bucaksız iç kesimlerinde dolaşmaya bırakılmıştır. Hayvanların üreme hızı o kadar yüksek ki her dokuz yılda bir Avustralya nüfusunu ikiye katlıyor ve çevreyi olumsuz etkiliyor. Bu da nişancıların yüz binlercesini itlaf etmesine yol açtı.

Ancak bir ülkenin çöpü başka bir ülkenin hazinesidir. Deve itlafı haberleri Orta Doğu ve Afrika ülkelerine ulaştı. Bu da onların yağsız deve eti ve yağ bakımından zengin süt taleplerini etkiledi. Bu ülkelerin çoğu deve etini bir lezzet olarak görüyordu, dolayısıyla büyüme fırsatları çok büyüktü. Bu nedenle bölgedeki et ihracatçıları, daha önce itlaf için ayrılan paranın nakliye masraflarının sübvanse edilmesine yatırılması için hükümete çağrıda bulundu.

Dürbün ve Sığır Spermasının Ortak Noktası Nedir?

Kulağa eğlenceli bir zeka oyunu gibi geliyor, değil mi? Bu ürünler Büyük Beyaz Kuzey’e milyonlarca dolarlık ihracat kazandırıyor. Kanada ham petrol, altın, otomobil, otomotiv parçaları ve aksesuarları, biçilmiş ahşap vb. ihracatında tanınmış bir ülkedir. Ancak ülkeyi terk edip başka ülkelere giden, biraz daha tuhaf bazı ürünler de var.

Örneğin dürbünler arkaik ürünler olarak görülebilir. Yine de Bahreyn bu ürünlere yılda 2.9 milyon dolar gibi inanılmaz bir para harcıyor. Dahası, Kanada ve ABD uluslararası boğa spermi piyasasına hakimdir. İran, bu ülkelerin boğa DNA’sına sahip olmak isteyen pek çok ülkeden biri. Ülke yılda 976.000 dolar gibi inanılmaz bir harcama yapıyor. Neden diye sorabilirsiniz? Amerikan inekleri dünya genelinde en iyi süt üretim oranlarından bazılarına sahip. Şöyle ki, sadece 2012 yılında inek başına 21,000 pounddan fazla süt üretmişlerdir.

Endonezya Kurbağa Bacaklarıyla ZıplıyorDünyanın En Tuhaf İhracatları Hangi Ürünlerdir?

Dünyanın en garip ihracatlarından bir diğeri de gıda olarak tüketilen kurbağa bacağı. Endonezya bu ürünün en büyük ihracatçısıdır. Fransızlar kurbağa bacaklarını çok seviyorlar. İstatistikler yılda 4,000 ton için para ödemeye hazır olduklarını söylüyor. Yani, yılda seksen ila iki yüz milyon arasında kurbağanın bacakları Endonezya ormanlarında yakalanıyor, ardından hava taşımacılığı yoluyla Avrupa’ya gönderiliyor ve sonunda Fransız tabaklarında yerini alıyor. Ancak çevreciler, kurbağa bacaklarına yönelik doymak bilmez talebin Asya’daki yerel kurbağa popülasyonlarına ciddi zarar verebileceğinden korkuyor. Bu nedenle AB’nin kurbağa ithalatını sınırlandırması çağrısında bulunuyorlar. Ancak bu durum Fransa’nın önde gelen kurbağa bacağı ithalatçısı olmasını engellemiyor.

Merak ediyorsanız, ipek benzeri maddeler, bilimsel olarak Bombyx mori güvesi olarak tanımlanan küçük bir böcek olan ipekböcekleri tarafından üretilir.

İpekböceği kozaları Türkiye için büyük bir para kaynağıdır. İpekböceğinin minik kozaları güzellik bakımının yanı sıra ipek ve mücevher üretiminde de kullanılıyor. Türkiye ise en büyük tedarikçi konumunda. 2017 yılında bu minik kozalardan 532 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye, özellikle ham ipeğin en büyük ihracatçısı olan Çin’e ihracat yaptı.

Kurt İdrarı İsteyen Var mı?

Birçok araştırmacı, Japonya’da son on yılda artan geyik nüfusunun kontrolden çıktığını, ulaşım sistemlerine ve tarım arazilerine zarar verdiğini ifade ediyor. Japonya’nın dört ana adasından en kuzeyde yer alan Hokkaido’da 2013 yılı itibariyle bu toynaklı hayvanın neden olduğu kazaların sayısı iki kattan fazla artmıştır. Sonuç olarak Japon ulaştırma yetkilileri sert önlemler almaya karar verdi.

Kurt idrarının toynaklılar da dahil olmak üzere bazı hayvanlar için güçlü bir iletişim aracı olduğu ortaya çıktı. Kuzey Yarımküre besin zincirinin tepesinde yer alan bir yırtıcının kokusu etraftaysa, bu hayvanlar mümkün olduğunca uzakta olmak isterler. Bu onun bölgesini işaretler. Bu nedenle ABD idrarı Japonya’ya ihraç etmeye başladı. Ülke daha sonra bunu adanın otoyollarının ve ulaşım yollarının yakınına püskürtmek için kullandı.

13 Haziran Hawksbills Günü

Deniz kaplumbağası ürünlerinin ticareti yasaklanmıştır. Ne yazık ki karaborsa hala devam etmektedir. Şahin gagalı deniz kaplumbağaları gerçekten olağanüstü yaratıklardır. Ancak son yüzyılda nüfusları %80’den fazla azalmıştır, bunun başlıca nedeni de göz alıcı kabuklarının süs amaçlı uluslararası ticaretidir. Şahin gagalıların kabuğu, başta tarak, fırça, takı ve dekoratif mobilya parçalarında kakma olmak üzere sanat ve el sanatları için kullanılmaktadır. Bu türün nesli tükenmek üzereydi. Ancak günümüzde kaplumbağa kabuğu ticareti yasaklanmıştır.

Örneğin Yeni Zelanda’yı ele alalım. Eskiden bu ülke en büyük kaplumbağa kabuğu ithalatçılarından biriydi. Günümüzde, kaplumbağa veya deniz kaplumbağası kabuğu takı ve süs eşyalarına sahip olan gezginler veya bu ürünleri ihraç etmek isteyen ticari şirketler, bunları ülke sınırları içine sokmak için özel bir izne ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, bu ülkeye sorunsuz bir şekilde taşınmak istiyorsanız, yapmanız gereken iki şey var: iyi bir uluslararası nakliye şirketi bulmak [Universal Cargo, tuhaf olanlar da dahil olmak üzere işletmelerin mal ithalatı veya ihracatına yardımcı olmaya odaklanıyor] ve yeni ülkenizin yasalarına aşina olmak.

Kazakistan Radyoaktif Kimyasallar İhraç EdiyorDünyanın En Tuhaf İhracatları Hangi Ürünlerdir?

Dünyanın en tuhaf ihracatları listemizin son sırası Kazakistan‘a ait. Kazakistan dünyanın en büyük Radyoaktif Kimyasallar ihracatçısıdır ve petrol ve rafine bakırın hemen yanındadır. OEC’ye göre Kazakistan bu güçlü maddelerden denizaşırı ülkelere tahmini 1.71 milyar dolar değerinde ihraç etmiştir. Bu da onları aynı yıl Kazakistan’da en çok ihraç edilen ürünlerden biri haline getirdi. Başlıca varış noktaları arasında Çin (504 milyon dolar), Rusya (427 milyon dolar), Kanada (272 milyon dolar), Güney Kore (160 milyon dolar) ve Fransa (157 milyon dolar) yer almaktadır.

Kaynakça:

National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.