Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avustralya’nın Başkenti Canberra

0 722

Canberra, Okyanusya ülkelerinden Avustralya’nın en önemli şehirleri arasında yer alır. Şehir ülkenin en önde gelen şehirlerinden olsa da Montreal ve Sydney karşısında başkent olmasına karşın geri planda yer alır. Dünyanın en küçük başkentleri arasında yer alan Canberra, çoğu kişi tarafından Avustralya’nın başkenti olarak bilinmez. Genel olarak Melbourne ya da Sydney Avustralya’nın başkenti zannedilir. Bunun başlıca nedeni, ülkenin tanıtımında başta Sydney ve sonrasında da Melbourne’ün kullanılmasıdır. Bu biraz da bizim İstanbul Ankara hikayemize benzemektedir. Birçok Avrupalı Ankara’nın adını dahi duymamıştır ve Türkiye’nin başkentini İstanbul sanmaktadırlar. Canberra’nın hikayesi de buna benzemektedir. Avustralya’nın Başkent Bölgesi olarak adlandırılan ve bir federe yapıya sahip olan ACT’de bulunan Canberra, sınırları dahilinde yaklaşık 382 bin kişiyi barındırmaktadır. Canberra, Avustralya’nın güney doğusunda yer alır ve ülkenin en popüler şehri olan Sydney’e sadece 260km’lik bir mesafede bulunur. Şehir aynı zamanda bir diğer önemli Avustralya şehri olan Melbourne ise 660km’lik uzaklıktadır. Canberra’da yaşayan yerli kesim kendilerini Avustralyalıdan çok Canberralı olarak adlandırırlar.

KAvustralya'nın Başkenti Canberrailometrelerce uzaklıkta olan Birleşik Krallık tarafından keşfedilen Avustralya toprakları, adeta Birleşik Krallık’ın bir uzantısına dönüştürülmüştür. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzde kurulduğu topraklar da Birleşik Krallık tarafından ağırlıklı olarak ele geçirilmiş olsa da Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlık savaşı ile beraber kendisini Birleşik Krallık’tan bağımsız olarak adeta yeniden yaratmıştır. Bu anlamda hem ülkenin hukuk sistemi ve yaşam tarzı Birleşik Krallık’tan oldukça farklılık göstermektedir. Ancak Avustralya için aynı şeyleri söylemek neredeyse imkansızdır. Birleşik Krallık’ın Okyanusya’daki versiyonu olarak adlandırabileceğimiz Avustralya, adeta Birleşik Krallık’ın bir kopyasıdır. Bu her anlamda böyledir. Konuşulan dildeki aksandan tutun da hukuk sistemine dek. Ancak Canberra da tipik bir Amerikan şehri izlenimi vermektedir.

Öyle ki, Canberra Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington D.C.’den ilham alınarak inşa edilmiş bir şehirdir. Şehir birçok yönüyle Amerikan başkenti Washington ile oldukça benzerlik göstermektedir. Canberra, her ne kadar küçük bir başkent olsa da şehrin sınırları dahilinde Avustralya Savaş Müzesi, Ulusal Galeri, Ulusal Kütüphane ve Ulusal Müze gibi birçok turistik tesis bulunmaktadır. Bunun dışında Canberra, Avustralya’nın en önde gelen eğitim kurumlarında Avustralya Ulusal Üniversitesi’ni de bünyesinde barındırmaktadır. Canberra, ayrıca ülkenin en önemli askeri savunma merkezi olarak da kabul edilir. Şehrin hudutları dahilinde Avustralya Savunma Kuvvetleri Akademisi ve de Kraliyet Askeri Koleji de bulunur ve ülkede yetişen askerlerin büyük bir çoğunluğu bu eğitim kurumlarından geçerler. Bu da şehri bu anlamda ülkenin en önemli savunma merkezleri arasına sokmaktadır. Şehrin ekonomisinin önemli bir kısmı da zaten Avustralya Askeri Kuvvetleri’nin elde ettiği gelir ile ayakta durmaktadır. Bu anlamda hem başkent hem de askeri merkez olarak kabul edilen Canberra şehri, spor alanında da adından söz ettirmeyi başarmıştır. Özellikle rugby sporu alanında şehir ülkenin en popüler merkezlerinden birisi konumundadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku