Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hayatımız “Kimya”

0 225

4805_sivi_sabunBaşlıktan da anlaşılacağı üzerine hayatımız kimya olmuş durumda. Sabunlar, şampuanlar, saç kremleri, saç spreyleri, deterjanlar, yumuşatıcılar, parfümler, el, yüz, vücut kremleri, gıdaların içinde bulunan kimyasallar, giysilerin içinde bulunan kimyasallar gibi bilerek veya bilmeyerek birçok kimyasal madde kullanmaktayız. Peki, bunların hangisi zararlı, hangisi faydalı ya da zararı yok ve zararı varsa bu zararları nasıl tolere edebiliriz.

En başta bilinçli tüketici olmamız çok önemlidir. Ne aldığımızı çok iyi bilmeliyiz. En azından aldığımız bir ürünün son kullanma tarihine baktığımız zaman, şöyle bir içindekilerde ne varmış diye bir göz atabiliriz. Diyeceksiniz şimdi biz kimyager miyiz ne anlarız içindekilerden. Bir sürü bilinmeyen kimyasal terimler. Haklısınız, fakat şöyle yapabilirsiniz; incelediğiniz 3 ürün mü var, hangisini almalıyım diye kararsız mı kaldınız; bu üç ürünün içindekilerde ne kadar az kimyasal varsa o ürün o kadar iyidir, onu tercih edebilirsiniz. Şöyle bir göz gezdirdiğinizde birinin bir paragraf, birinin 3 satır, birinin 2 satır kapladığını görebilirsiniz.

4805_sabun-1

Hijyen ve sağlık açısından kullanmak zorunda olduğumuz kimyasallardan sabunu alırken tercihiniz normal sabunlar olmalıdır. (katı veya sıvı sabun). Anti-bakteriyel sabunlardan uzak durmalıyız. Çünkü anti-bakteriyel sabunlar elimizdeki zararlı bakterileri öldürürken bizim için faydalı olan bakterileri de öldürmektedir. Bu tüm bakterileri öldüren anti-bakteriyel sabunlar, bir süre sonra vücudun daha önce tanıdığı bakterileri unutturarak vücudun bu bakterilere karşı bağışıklık sistemini geliştirmesini engeller. Böylece vücudun tanımadığı bu bakterilerle karşılaşan insan bünyesi, nasıl tepki vereceğini bilemez ve bu zararlı bakterilerin sebep olduğu hastalıklara yakalanma riskini arttırabilir. Saçlarımız için kullandığımız şampuanlar ve saç kremleri saçımızı bir süre sonra ağırlaştırmaya, erken yağlanmasına sebep olurlar. Bu nedenle kimyasalı az bitkisel içeriği çok olan şampuanlar kullanmayı tercih edebiliriz. Ya da çok sevdiğiniz şampuanınızı bırakmak istemeyebilirsiniz, bu da çok normaldir. Peki, saçlarımızı bu kimyasallardan nasıl arındırabiliriz? Çok basit sirkeli su, evet saçımızın son durulama suyunu sirke ile yaptığımız zaman saçımız hem daha parlak görünüm alacak, kepek varsa kepeklerinden kurtulacak hem de şampuanın saça zarar veren kimyasallarından arınmış olacaktır. Bu sirke işlemini haftada bir sefer yapmak yeterli olacaktır.

Başka bir yöntem de: Saçları yenileyen, kimyasallardan arındıran çok basit bir kürdür. Bu kür; 2 yemek kaşığı karbonat, 1 bardak su ile karıştırılır. Saç bu karışım ile 1 ay boyunca yıkanır ve sonrasında sirke ile durulanır. 1 ay sonra saç kimyasallardan arınmış biçimde harika olacaktır. Tabi bu yöntemin sakıncalı bir tarafı da şudur ki; saç sadece bu karbonatla yıkandığı için yağlı bir görünüm verebilir fakat asla saç kirli değildir. Dilerseniz bu kürü 1 haftada uygulayabilirsiniz. Çay da saçı kimyasallardan ayıran mucizevi bir maddedir. Demlenmiş siyah çay ile saçınızı duruladığınızda, çay da bulunan anti-oksidanlar sayesinde saçınızı şampuanın kimyasallarından arındırabilirsiniz.

Yazar:Sinem Atlı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.