Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Transit Vize Nedir?

0 243

Transit Vize Nedir?Havacılık 1970’lerle beraber hiç olmadığı kadar insan hayatının en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Özellikle de son 10 yılda bu durum adeta hat safhaya ulaşmıştır. Havacılık son sürat gelişirken beraberinde birçok önemli uygulamaları da getirir. 1990’lı yıllara kadar birçok ülke, vizesiz seyahate imkan tanımakta idi. Ancak dünyanın hızla endüstriyelleşmesi ve de ülkeler arasında gerek manevi gerekse de maddi açıdan uçurumların oluşması sonucu, ülkeler artık çok sıkı vize politikalarına sahip olmaya başlamıştır. Aslında refah açısından fark bulunmayan ülkelerde bu durum halen son derece yumuşaktır. Ancak henüz tam olarak kendi ayakları üzerinde duramayan ülkeler ve de gelişmekte olan birtakım ülkeler, gelişmiş olan bir takım ülkeler için ulusal güvenlik tehdidi anlamına gelir. Bu da kendisini tehdit altında gören ülkelerin olası tehdit içeren ülkelerin vatandaşlarına vize uygulaması sonucunu beraberinde getirir. Örneği, Türkiye 60 yıla yakın bir süredir Avrupa Birliği’nin kapısında beklese de ne zaman üye olacağı halen tartışma konusudur. Normalde üyelik müzakereleri yürüten devletler Avrupa Birliği’ne turistik seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Ancak Türkiye birçok açıdan bu kurum için tehlike arz eder. Özellikle de 80 milyonu aşan nüfusu ile Avrupa Birliği’nin olağan işleyişini bozabilir.

Bu da doğal olarak Avrupa Birliği’nin turistik manada dahi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına vize uygulamasına neden olur. Çünkü Avrupa Birliği’ne göre, vizelerin kalkması durumu, son derece tehlikeli olup, potansiyel göçmen akımını tetikleyebilir. Bu yüzden Türk vatandaşları Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Avustralya gibi bölgelerde bulunan ülkelerin hemen hepsine vize almaksızın seyahat edemez. Gelişmiş olup Türkiye’den vize istemeyen sadece bir ülke vardır; o da Japonya‘dır. Vize türleri çeşitlidir ve de seyahatiniz öncesinde kesinlikle başvuru yapıp almanız uçağa kabul edilmeniz bağlamında önemli bir rol oynar. Her ne kadar durum böyle de olsa, bazı durumlarda gerek check in görevlisi gerekse de havalimanı polisi sizin vizeye ihtiyacınız olup olmadığını bilmeyebilir ya da gözden kaçırabilir. Bu yüzden mühim olan sizin bu konuda yetkin olmanızdır.

Transit Vize Nedir?Bu da seyahatiniz öncesinde sizin gerekli mercilerle görüşmeniz anlamına gelir. Örneğin vize türlerinden en önemlisi de transit vizedir. Birçok ülke kendisini aktarma merkezi olarak kullanan yolculardan vize isteyebilir. Eğer Avrupa Birliği’ne üye bir ülke vatandaşı iseniz bu durum sizin karşılaşacağınız son derece ender bir durum olsa da, Türk vatandaşı olmanız haline durum tam tersidir. Bu yüzden eğer aktarmalı olarak seyahat edecekseniz, bu durumda aktarma süresine göre transit vize almanız gerekir.

Aksi halde seyahatinize devam etmeniz engellenir ve de deport edilerek geldiğiniz ülkeye geri gönderilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için son derece dikkatli olmanızda fayda var. Avrupa ülkeleri üzerinden Amerika ya da Asya’ya seyahat edecek iseniz kesinlikle ilgili ülke kurumu ile müracaata geçiniz ve gerekli vizeler hakkında bilgi edininiz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.