Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

0 644

Tarihte ilk olarak 1400’li yıllarda karşımıza çıkan lokma tatlısının, Araplar tarafından ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir. Osmanlı’nın da vazgeçilmez tatlıları arasında yer alan lokma, geçmişte sadece sarayda yapılabiliyordu. Günümüzde fakir veya zengin herkes tarafından rahatlıkla yapılabilen lokma tatlısı, başlıca hayır yapmak amacıyla döktürülmektedir. Hayır lokması birçok farklı sebep amacıyla döktürülebilmektedir. Yapımı basit ve tadı oldukça lezzetli olan bu tatlı, ülkemizde genel olarak ‘Saray lokması’ veya ‘İzmir lokması’ olarak bilinmektedir.

Tarih boyunca evrimleşen ve gelişen bu tatlı, kolaylıkla bulunabilen birkaç malzeme yardımıyla yapılabilmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlarda halka şeklinde olan bu tatlı, günümüzde daha küçük formlarda karşımıza çıkmaktadır. Lokmacı tarafından döktürülen lokma tatlısı, bir miktar un, maya, toz şeker ve su yardımıyla yapılabilmektedir. Hayır amacının yanı sıra evlerinizde de rahatlıkla yapıp afiyetle tüketebileceğiniz lokma tatlısı, düşük kalorisi nedeniyle de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Un, su, tuz ve maya karışımından elde edilen hamurun yağda kızartılması ile birlikte hazırlanan bu şerbetli tatlı, oldukça geniş bir coğrafyada tüketilmektedir. İzmir, İstanbul, Ankara diğer birçok ilimizde halkın vazgeçilmezleri arasında yer alan lokma tatlısı, dini ve kültürel pek çok sebepten dolayı döktürülebiliyor. Sizlerde alanında uzman kişilere ulaşarak lokma tatlısı döktürebilir, hayırlarınızı daha kolay ve daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Lokma Tatlısı Neden Döktürülür?

Halk arasında oldukça sevilen lokma tatlısı, ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yaptırılabiliyor. Hayır lokması fiyatları da bu şehirlere ve yapılacak olan lokma servis hizmetine göre farklılık gösterebiliyor. İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz lokma firmaları ile alabileceğiniz bu hizmet, aşağıda görmüş olduğunuz gibi pek çok sebeple döktürülebilmektedir.

Mevlüt: En fazla rahmetli olan yakınlarımıza hayır yapmak amacıyla döktürülen lokma tatlısı, yeni doğmuş bebek veya yeni evlenen gelinler içinde döktürülebilmektedir. Bu hayrın amacı insanlardan dua almak ve misafirlerin ağzını tatlandırmaktır.

Adak: İnsanoğlu sürekli farklı şeyler istemektedir. Bu istekler doğrultusunda ise adaklar adamaktadır. Tamda bu nedenle adak yapmak amacıyla lokma tatlısı döktürebilir ve arzu ettiğiniz her bölgede dağıttırabilirsiniz.

Vefat: Yakınlarımızın ölüm yıl dönümlerinde veya yeni vefat durumlarında döktürülen lokma tatlısı, cami bahçesi gibi alanlarda dağıtılabilmektedir.

Bunun yanı sıra düğün, sünnet veya bunun gibi pek çok farklı sebepten ötürü lokma döktürebilirsiniz.

İstanbul genelinde lokma döktürmek için işinin ustası: hayirlokmasi.com.tr internet sitesini ziyaret edebilir, 0 (530) 060 80 60 numaralı sipariş hattından lokma siparişi verebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.