Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tatil Cenneti “Cali” Nasıl Bir Yerdir?

0 292

Santiago de Cali, Güney Amerika’nın köklü ülkelerinden Kolombiya’da bulunan bir şehirdir. Şehir, ülkenin en önde gelen yerleşim yerleri arasındadır. Aynı zamanda da Kolombiya için, son derece önemli bir yere sahip olan bu şehir kısaca Cali olarak telaffuz edilir. Şehir bağlı olduğu Valle del Cauca bölgenin başkenti olması sebebiyle de son derece önemlidir. Güney Amerika kıtası topraklarının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Cali, ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapar. Kolombiya’nın en gözde mekanları arasında yer alan Cali, turistik bir şehir olarak da bilinir. Ülkenin en büyük üç şehri arasında kabul edilen Cali, her yıl sahip olduğu nüfus kadar ziyaretçiyi ağırlaması sebebiyle de oldukça popüler bir destinasyon haline gelmiştir. Ülkenin her ne kadar en kalabalık şehri olmasa da coğrafi olarak sahip olduğu stratejik konum, şehri son derece önemli bir yere koymaktadır. Özellikle Kolombiya topraklarının Pasifik sahiline bakan en önemli yerleşim yeri olması Cali’yi son derece önemli bir şehir haline getirmektedir. Coğrafi olarak son derece dağlık bir ülke olan Kolombiya için ithalat ve ihracat ağırlıklı olarak Cali üzerinden yürütülür.

ÜlTatil Cenneti "Cali" Nasıl Bir Yerdir?kenin en önemli ekonomik merkezlerinden biri olan Cali ülkenin lokomotifi konumundadır. Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan Cali, bölgenin en önemli yerleşim yeridir. Kıyı hattı boyunca uzanan sahilleri ile Güney ve Kuzey Amerikalı turistler için son yıllarda oldukça popüler bir yer haline gelmeye başlayan Cali, turizm gelirlerini de büyük ölçüde yükseltmeyi başarmıştır. Hatta şehir, ülkenin en hızlı gelişen ve de en dinamik ekonomiye sahip şehri olarak lanse edilir. Resmi olarak 25 Temmuz 1536 yılında kurulan Cali şehri, bu dönemle beraber ülkenin en önde gelen şehirleri arasında olacağını her dönem ispatlamıştır. Uzun yıllar İspanyollar tarafından idare edilen Cali, Pasifik Okyanusu’na kıyısı olması sebebiyle son derece ilgi çekici bir yer olarak düşünülmüştür. Şehre kuran İspanyol Sebastian de Belalcazar, günümüze dek uzanan Cali’ye hayat veren isim olmayı başarmıştır. Ülkenin en stratejik şehirleri arasında yer alan Cali, ülke nüfusunun hatırı sayılır bir kesimini de sınırları dahilinde barındırır. İstatistiki verilere göre, Cali’de yaklaşık olarak 3,4 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bu da şehri Kolombiya için son derece önemli yapmaktadır.

Cali, her ne kadar Kolombiya’nın başkenti olmasa da en çok turist çeken şehridir. Bölgeye Avrupalı turistlerin de son yıllarda gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Hatta bunlar arasında Türkler ve de Türk kökenli Avrupa vatandaşları da bulunmaktadır. Şehir bu anlamda tam bir tatil cennetidir. Şehrin daha fazla turist çekmesi için çalışmalar yürütülse de ülkenin çeteleşme sonucu kazandığı kötü imaj bölgeye akan turist sayısına ciddi anlamda ket vurmaktadır. Özellikle turistlere karşı yaşanan şiddet ve kapkaç olayları bölgenin imajını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.