Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hesperidin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 2.163

Hesperidin, öncelikle turunçgillerde bulunan antioksidan ve antienflamatuvar etkileri olan bir tür bitki pigmenti olan bioflavonoiddir. Portakal, greyfurt, limon ve mandalina, ek formda da bulunan hesperidin içerir. Hesperidin’in kanser tedavisinden, ateş bastığı zaman vücudu rahatlatmaya kadar çok çeşitli sağlık yararları sağladığı iddia edilmektedir. Bu faydaların tümü güçlü bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Bu yazıda hesperidin maddesinin ne olduğu, nerelerde bulunduğu ve yararları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Hesperidin Sağlık Faydaları

Hesperidin’in kan damarları üzerinde faydalı etkileri olduğu düşünülmektedir. Alerjiler, hemoroitler, yüksek tansiyon, sıcak basmaları, saman nezlesi, sinüzit, menopoz değişiklikleri ile ilişkili semptomlar, adet öncesi sendromu ve varisli damarlar dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu için doğal bir çare olarak lanse edilmektedir. Hesperidin’in ayrıca dolaşımı iyileştirdiği, iltihabı azalttığı ve kanserle savaşmaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Hesperidin’in sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte, hesperidin’in belirli faydalar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. İşte bazı önemli çalışma bulgularına göre sağladığı faydalar:

Hesperidin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Kalp Sağlığı

Turunçgil meyvesi tüketimi, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Hesperidin’in kardiyovasküler hastalık belirteçleri üzerindeki etkisini araştıran birçok klinik çalışma karışık sonuçlar vermiştir. Örneğin, American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir 2016 araştırmasında, altı haftalık hesperidin takviyesinin aşırı kilolu erkek ve kadınlarda kan damarları üzerindeki etkisini araştırılmıştır. Damarda akış esnasında görülen genişlemede önemli bir değişiklik olmasa da (arter veya endotel fonksiyonunu ölçmek için kullanılan bir test), nispeten sağlıklı endotel fonksiyonuna sahip kişilerin alt kümesi, yüksek yağlı bir yemek yedikten sonra endotel fonksiyonunda iyileşme görülmüştür.
İlave olarak, düzenli hesperidin tüketimi kan basıncını düşürebilir ve kan damarı işlevini iyileştirebilir, 2011 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan aşırı kilolu erkeklerle yapılan bir araştırmayı öne sürmektedir. Dört haftalık günlük portakal suyu veya hesperidin içeceği tüketildikten sonra, katılımcıların diyastolik kan basıncı önemli ölçüde daha düşüktür ve endotel fonksiyonları (yemek yedikten sonra) önemli ölçüde iyileşmiştir. Hesperidin, 2015 yılında Journal of the American College of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren insanlar için de umut vaat etmektedir. Yapılan çalışma için kalp krizi geçirmiş kişiler dört hafta boyunca ya bir hesperidin takviyesi ya da bir plasebo almışlardırç Çalışmanın sonunda, hesperidin alan kişilerde bazı inflamatuar belirteçlerin seviyeleri önemli ölçüde azalmıştır.

Bilişsel Sağlık

Hesperidin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?American Journal of Clinical Nutrition’da 2015’te yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, doğal olarak biyoflavonoid açısından zengin olan% 100 portakal suyu tüketimi, sağlıklı yaşlı yetişkinlerde bilişsel işleve fayda sağlayabilir, Sağladığı bu fayda katkısız portakal suyu tüketenlerde, sekiz haftalık düşük biyoflavonoid değerleri gözlenmiştir. Bu durum portakal aromalı içeceğe kıyasla daha düşüktür.

Hemoroid

Techniques in Coloproctology’de 2015 yılında yapılan bir çalışmada, biyoflavonoidlerin (hesperidin, diosmin ve troxerutin) bir kombinasyonunu içeren bir takviyenin hemoroid tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Çalışma için, akut hemoroidi olan 134 kişi, 12 gün boyunca hesperidin-diosmin-trokserutin kombinasyonu veya bir plasebo ile tedavi edilmişlerdir. Plasebo alanlarla karşılaştırıldığında, biyoflavonoid alan kişiler ağrı ve kanamada önemli bir azalma yaşamışlardır. Şişlik ve trombozun devam ettiğini bildirenlerin oranı da önemli ölçüde azalmıştır. Altı gün sonra, biyoflavonoid alanların ihtiyaç duyduğu oral ağrı kesici ilaç miktarı da daha düşüktür.

Hesperidin’in Olası Yan Etkiler

Hesperidin, kontakt dermatit, karın ağrısı, ishal, ve mide bulantısı gibi bir bazı şikayetleri tetikleyebilir. Hesperidin takviyeleri, belirli ilaçları (antikoagülanlar, tansiyon ilaçları ve kalsiyum kanal blokerleri dahil) alan kişiler için güvenli olmayabilir. Bu nedenle, kişi hesperidin’i diğer ilaçlarla birlikte kullanmayı düşünüyorsa, doktoruna danışması önemli bir konudur.
Klinik araştırmalar, hesperidin’in kan pıhtılaşmasını etkileyebileceğini ve kanama riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Antikoagülan, antiplatelet ilaçlar alan ve kanama bozukluğu olanlar hesperidin almamalıdır. Ek olarak, ameliyattan sonraki iki hafta içinde (önce ve sonra) hesperidin ve narenciye gibi gıdalardan kaçınmak en güvenli yoldur. Başlıca turunçgil biyoflavonoidleri içeren iki takviyenin kullanımıyla ilişkili bildirilen bir trombositopenik purpura (kolay veya aşırı kanamaya veya morarmaya neden olabilen bir bozukluk) vakası bulunmaktadır. Bir durumu kendi kendine tedavi etmenin ve standart bakımdan kaçınmanın veya geciktirmenin ciddi sonuçlara yol açabileceğini unutulmamalıdır. Ayrıca hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi durumu olanlarda veya ilaç kullananlarda pek çok takviyenin güvenliği oluşturulmamıştır.

Dozaj ve Hazırlama

Önerilen bir hesperidin dozunu sağlamak için yeterli bilimsel veri yoktur. Takviyenin klinik çalışmalarında çeşitli dozlar kullanılmıştır. Örneğin, hesperidinin bacaklarda dolaşımı iyileştirmedeki rolünü araştırmak için 150 mg hesperidin metil kalkon, 150 mg kasap süpürgesi kökü ekstresi ve 100 mg askorbik asit içeren bir ürün kullanıldı. Daha genel olarak, araştırmalarda tipik olarak 50-150 mg’lık dozlar kullanılmıştır, ancak bazı çalışmalar 4-12 haftalık bir süre boyunca 600 mg’dan fazla kullanmıştır. Bununla birlikte, bu miktarlardan herhangi birinin uzun süreli kullanımının güvenliği yeterince araştırılmamış veya kurulmamıştır. Sizin için uygun doz, yaşınız, cinsiyeti ve tıbbi geçmişi gibi faktörlere bağlı olabilir. Kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanıyla görüşülmesi tavsiye edilmektedir. Hesperidin Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Daha fazla limon, misket limonu, tatlı portakal, mandalina ve greyfurt tüketerek hesperidin alımını artırabilir. Nane otunun taze ve kurutulmuş formları bir başka önemli beslenme kaynağıdır. Bazı kişiler hesperidin takviyelerini sağlıklı gıda mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alabilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nde takviyeler büyük ölçüde düzenlenmediğinden, satın alınan bir takviye aldığında, hesperidin dışında başka maddeler de alabileceğinizi unutulmamalıdır. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Eğer satın almadan önce ürünün üzerinde etikette bilgilerin eksiksiz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu etiket, porsiyon başına aktif bileşen miktarı ve dolgu maddeleri, bağlayıcılar ve aromalar gibi diğer eklenen bileşenler dahil olmak üzere hayati bilgiler içermektedir.
NIH, kalite testi sağlayan bir üçüncü taraf kuruluştan onay mührü içeren bir ürün alınmasını önerir. Bu kuruluşlar arasında US Pharmacopeia, ConsumerLab.com ve NSF International bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan birinin onay mührü, ürünün güvenliğini veya etkinliğini garanti etmez, ancak ürünün uygun şekilde üretildiğine, etikette listelenen bileşenleri içerdiğine ve zararlı kirletici seviyeleri içermediğine dair güvence sağlamaktadır.
Narenciye alımını artırmak bir miktar fayda sağlayabilirken, bunu yapmak tıbbi tedavinin veya genel sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarının yerine kullanılmamalıdır. Hesperidin kullanmayı düşünenler bu takviyenin, artıları ve eksileri tartmak, kendisi için uygun olup olmadığını anlamak için uzman bir doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.rxlist.com/hesperidin/supplements.htm
https://www.xtend-life.com/blogs/supplement-ingredients/hesperidin

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.