Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuark (Quark) Peyniri: Yararları, Kullanım Alanları ve Besin Değeri

0 9.589

Deneyimli fırıncı veya aşçı özellikle yüksek proteinli, etsiz yemekler yapmak istiyorsa kuark peyniri kullanmayı tercih ederler. Kuark doku ve görünümde yoğurt, krem fraiche ve süzme peynirine benzeyen kremsi, yaşlanmamış bir peynirdir. Bu daha iyi bilinen süt ürünlerine benzer şekilde, kuarkları dips, fırınlanmış ürünler veya sadece tost üzerine yaymak için kullanabilir. Çok fazla şeker, tuz veya karbonhidrat eklemeden birçok farklı tarife ekstra protein, krema ve biraz “tang” eklemenin iyi bir yoludur.

Kuark (Quark) Nedir?

Kuark (Quark) Peyniri:  Yararları, Kullanım Alanları ve Besin DeğeriQuark, sütte peynir altı suyunun pıhtıdan ayrılmasına neden olan bir bakteri türü olan laktik asit ile birleştirilerek yapılan kremsi, taze, ekşi (veya “asit seti”) bir peynirdir. Kuark tadı laktik asit varlığı kuarka yoğurt gibi ince bir ekşi tat vermektedir. Çoğu insan, ne çok tatlı ne de ekşi olan hafif bir tada sahip olduğunu fark etmektedir. Yapısı tam olarak nasıl yapıldığına ve gerildiğine bağlıdır, ancak genellikle zengin, kalın bir yoğurdu andırır .
Kuark yakın zamanda ABD’de daha popüler ve yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Orta Avrupa ve İskandinav bölgesinde 14. yüzyıla dayanan nispeten uzun bir tarihe sahiptir. Kuruluşundan bu yana, en çok Almanya, Danimarka, Norveç, Polonya, Rusya ve Avusturya gibi ülkelerde tüketilmektedir. Kuark Almanca’nın taze lor kelimesidir. (Aslında, bazıları Almanya’nın Yunan yoğurdu olarak adlandırmaktadır.)
Kuark, bu Avrupa tarzı peynir için İngilizce adı haline gelse de, dünya çapında aşağıdaki gibi birkaç farklı isimle geçiyor:
• Twaróg
• Quarg
• Kuru lor peyniri
• Çiftçi peyniri
• Pot peyniri
Neredeyse her zaman kremsi ve biraz tart olsa da, her biri bitmiş ürünü etkileyen kendi hazırlama ve süzme yöntemine sahip farklı mutfaklarda birçok kuark peyniri kullanımı vardır.

Kuark Peyniri Besin Değeri

Kuark peyniri sadece birkaç temel bileşenle yapılır, bu bileşenler kültürlü süt (genellikle pastörize), tuz ve enzimlerdir. Diğer bazı sağlıklı peynirlerde olduğu gibi, kuark şeker ve karbonhidrat bakımından düşük, protein bakımından yüksek ve aynı zamanda sağlıklı yağ kaynağıdır . Diğer bazı peynirlerle karşılaştırıldığında, kalorisi nispeten düşüktür ve üretildiği süt türüne bağlı olarak biraz daha az yağ içerebilir.
Kuark tipik olarak süzme peynir de dahil olmak üzere diğer peynirlerden daha az tuz içermektedir. Rennet ile yapılan bazı yaşlı peynirlerin (ruminant memelilerin midelerinde üretilen enzimler) aksine, kuark peynir mayası içermez ve bu nedenle vejetaryenler arasında tercih edilen bir seçimdir.
Kuark hakkında en iyi şeylerden biri, çeşitli fermente gıdalarda bulunan ve sindirimi destekleyen yararlı probiyotik bakterilerin varlığıdır. Kuark, mezofilik Lactococcus başlangıç kültürleriyle fermente edilmiş sütten yapılır ve fermente edilmemiş peynirlere bazı ilave faydalar sağlamaktadır. 150 gramlık bir porsiyon (1/2 fincandan biraz daha fazla) sade, otla beslenen kuark şunları içerir :
• 140 kalori
• 4 gram karbonhidrat
• 16 gram protein
• 6 gram yağ
• 150 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın% 10’u)
• 200 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın% 6’sı)
Kuark Peynirinin Faydaları ve Kullanımları
İşte bu peynir türünün bazı faydaları:

Yüksek Protein

Karbonhidratlara ve yağlara kıyasla yüksek oranda protein içerdiğinden, kuark sağlıklı kahvaltılar ve tatlılar dahil olmak üzere çeşitli tariflere dolgu eklemektedir. Proteinli yiyecekler sizi dolu tutmak, kaslara ve beyne enerji sağlamak, bağ dokusunu onarmak ve çok daha fazlası için önemlidir.

İyi Kalsiyum ve Potasyum Kaynağı

Yumuşak peynirler de dahil olmak üzere süt ürünleri, kemikleri güçlü tutmak, kalp ve diş sağlığını desteklemek ve diğer birçok işlevi yapmak için gerekli olan önemli bir mineral olan en iyi kalsiyum kaynaklarından bazılarıdır. Kalsiyuma ek olarak, tam yağlı süt ile yapılan kuark ayrıca bazı potasyum, A vitamini, B6 ve B12 gibi B vitaminleri ve biraz fosfor ve D vitamini sağlamaktadır.

Faydalı Probiyotik Bakteriler İçerir

Kuark, süt şekerlerinin laktik asit bakterilerine ve kültürlerine dönüştürüldüğü fermantasyon işlemi ile yapılır. Bu sadece sütün kalınlaşmasına yardımcı olur ve bitmiş ürüne tart verir, hoş tadı verir, aynı zamanda bağırsak sağlığı için de fayda sağlamaktadır. Fermente süt ürünlerinde bulunan sağlıklı canlı kültürler, bağırsağınızı besin emilimini, bağışıklık fonksiyonunu ve hatta iştah kontrolünü destekleme gibi faydaları olan dost bakteriler ile doldurmaya yardımcı olabilir.

Düşük Şeker, Tuz ve Karbonhidrat İçerir

Yukarıda belirtildiği gibi, kuark şeker, karbonhidrat ve tuz bakımından düşüktür, bu nedenle keto diyeti (küçük ila orta miktarlarda), yüksek proteinli diyetler, düşük sodyum da dahil olmak üzere birçok farklı diyet izleyen kişilerin tadını çıkarabilecekleri bir besindir. İzlenebilecek diyetler arasıbda DASH, MIND diyeti ve diğerleri olabilir. Kuark, bağışıklık sistemini desteklemek ve antienflamatuar etkileri nedeniyle kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olan bir diyet çeşidir olan Budwig diyetinde süzme peynir yerine kullanılabilir.

Kuark Peyniri Nasıl Kullanılır?

Kuark peyniri, günümüzde büyük süpermarketlerde ve çevrimiçi marketlerde daha yaygın bir şekilde temin edildiği için daha fazla kullanılabilir hale gelmiştir. Alman lezzetleri, Avrupa fırınları ve doğal sağlık gıda mağazalarının yanı sıra özel peynir dükkânları ve bazı çiftçi pazarlarında da bulunabilir. Kuark ve krem peynir temelde aynı mıdır? Kuark süzülmüş taze peynir olduğundan dolayı, eski moda krem peynirlere çok benzemektedir. Ancak, bugün satılan çoğu ticari krem peynirden daha krema ve biraz daha kıvamlıdır.
Kuark (Quark) Peyniri:  Yararları, Kullanım Alanları ve Besin DeğeriKuark, hem tatlı hem de tuzlu tariflerde harikadır, ağır krema ve ekşi krema gibi daha kalorili ürünler için sağlıklı bir pişirme ikamesi olarak işlem görmektedir. Ayrıca protein açısından da daha yüksektir. Temelde krem peynir, yoğurt veya süzme peynir gibi süt ürünlerini gerektiren herhangi bir tarifte bunların yerine kuarkta kullanılabilir. İşte kuark peynirinin kullanılabileceği bazı tarifler:
• Peynirli kek ve fareler
• Dip soslar
• Patates püresi
• Turta, kek, muz ve diğer pişmiş ürünler
• Krep ve waffle
• Taze meyveler veya diğer meyveler ile granola parfe
• Omlet, quiches ve frittatas
• Köriler, kremalı çorbalar ve güveçler
• Smoothies

Kuark Peyniri Yan Etkileri

Kuark peyniri inek sütüyle yapılır, bu nedenle laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan insanlar tarafından iyi tolere edilmeyebilir. Yemek yemenin şişkinlik, gaz ve ishal gibi semptomlara neden olduğunu fark edilirse, diyetten çıkarılmalıdır. Bununla birlikte, sağlıklı probiyotik bakteriler içerdiğinden sindirimi diğer süt ürünlerinden daha kolay olabilir. Muhtemelen kişi yoğurt tolere edebiliyorsa, kuark da yiyebilir.
Bazı markalar aromalı ve tatlandırılmışsa şeker bakımından yüksek olabilir, bu nedenle kalorileri ve şekeri kontrol altında tutmak için sade kuark tercih edilmelidir. (Tam yağlı süt ile yapılan tam yağlı peynir, en fazla yağda çözünen vitaminleri sağlar, ayrıca genellikle en iyi tada sahiptir.) Sağlık faydalarından daha fazla yararlanmak için, vitaminler, mineraller ve sağlıklı enzimlerle dolu çiğ süt ile ev yapımı peynir yapma denenmelidir.
Kuark yoğurt ve süzme peynirine benzeyen kremsi, taze, ekşi bir peynirdir. Sütü laktik asit ile birleştirerek hafif ekşi bir tat verir. Kuark peyniri protein bakımından yüksektir ve şeker (şekersiz olduğunda), karbonhidrat, tuz ve yağ bakımından nispeten düşüktür. İyi bir kalsiyum, potasyum kaynağıdır ve ayrıca başka besinler de vardır. Eski peynirlerin aksine peynir mayası ile yapılmaz, bu yüzden vejetaryenler tarafından tercih edilir. Ayrıca düşük karbonhidrat, DASH ve düşük sodyum diyetlerini takip eden insanlar için iyi bir seçimdir.
Hem tatlı hem de tuzlu tariflerde kuark kullanımı, tıpkı yoğurt ya da kremada olduğu gibi lezzet vermektedir. Kek ve turta gibi pişmiş mallarda, granola ile tepesinde, omletlerde, kreplerde ve daha fazla tarifte kullanılabilir.

Kaynakça:
https://www.myrecipes.com/how-to/cooking-questions/what-is-quark

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku