Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)

0 349

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)Sinüzit ;Burun içerisinde yer alan sinüs mukozasının ürettiği salgıların, hava boşluğu olan sinüslerde birikmesiyle burada mikroplar çoğalarak sinüs iltihapları oluşur. Bu iltihaplanmaya sinüzit denir. Sinüzit çok yaygın görülen bir hastalık olmasına rağmen yanlış bir inanışla çözümsüz olduğu zannedilmektedir. Sinüzit hastaları genellikle burun tıkanıklığından, geniz akıntısından, başta doluluk hissi ya da baş ağrısından, yüz ve gözlerde basınç hissinden şikayetçi olurlar. Vücudun yatış pozisyonunda olması ya da ön tarafa doğru eğilme durumlarında yüzdeki basınç ve ağrı artmaktadır. Tüm bu genel belirtiler ve ilerlemiş durumlarda yaşanan mide bulantıları, ateş, ağız kokusu, iştahsızlık, horlama, koku alamama, sürekli yorgun hissetme gibi durumlar hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Ayrıca akciğerlere giden havayı ılıtarak temizleyen sinüslerde oluşan mikroplar akciğerleri de riske sokmaktadır.

Sigara kullananlar, alerjisi olan bireyler ve burnunda yapısal bozukluklar olan kişilerde sinüzit olma riski diğer bireylere göre daha fazladır. Kronikleşmemiş, kısa süreli olan akut sinüzit rahatsızlıkları başka hastalıkların yan etkisi şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Sinüzit Teşhisi ve Tedavisi

Tahliller ve klasik röntgenlerle sinüzitin varlığı kesin olarak görülememektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde endoskoplarla sinüs kanalları monitörler üzerinde görüntülenerek bu kanallarda oluşan rahatsızlıklar keşfedilebilmektedir. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ile burun içi ve sinüsler ayrıntılı şekilde incelenebilmektedir. Bu incelemeler sonucunda sinüzite neden olan etkenler keşfedilerek gerekli durumlarda endoskopik yöntemle ameliyat gerçekleştirilir ve sinüzitin nedenleri ortadan kaldırılabilir.

Sinüzit ameliyatı ile;

– Sinüslerdeki iltihapların temizlenmesini,
– Burun kanallarını tıkayan yapısal eğrilik, burun eti gibi etmenler varsa bunların düzeltilmesini,
– Sinüs kanallarının açılarak genişletilmesini,
– Gerekli estetik müdahalelerin yapılmasını sağlamaktadır.

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)Sinüzit Ameliyatı

Sinüsler beyin bölgemize yakın olduğundan bu bölgedeki iltihaplanmalar nadiren de olsa oldukça riskli sonuçlar yaratabilmektedir. Bu riski ortadan kaldırabilmek ve yaşamınızı etkileyen sinüzite bağlı diğer şikayetlerden kurtulabilmek için küçük bir operasyon geçirmeniz gerekebilir. Kısa süreli olan akut sinüzit ilaçlarla çözülebilirken kronik sinüzit hastalarında ilaç tedavisi genellikle yeterli olmamaktadır. Böyle durumlarda kesin tedavi için endoskopik sinüs cerrahisi zorunlu hale gelmektedir.

Sinüzit Ameliyatı (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)Sinüzit ameliyatı (endoskopik sinüs cerrahisi) burnun hassas yapısı ve sinüs boşluklarında bulunan ince dokular nedeniyle tecrübe ve özen isteyen bir ameliyattır. Doktorunuzun bu konudaki hassasiyeti ve tecrübesi yaşam kalitenizi düşüren bu rahatsızlıktan çok kolay bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.
Genellikle lokal anestezi ile yapılan ameliyat sonrası, hastalar ağrı veya benzer şikayetler yaşamadan gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Diğer ameliyatlara oranla daha kolay şekilde gerçekleşmiş olsa da ameliyat sonrası kontrolleri aksatmamak ve hareketlere özen göstermek gerekmektedir.

Sinüzit ameliyatı endoskoplar sayesinde monitör üzerinden gerçekleştirilerek burun gibi küçük ve hassas bir bölgede hiçbir zarara yol açmadan hastanın tüm şikayetlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Çoğunlukla ameliyat sonrası hastalığın tekrarlama riski yoktur.

Eğer yukarıda bahsedilen belirtilerin kendinizde olduğunu düşünüyor ve bu rahatsızlıktan kurtularak yaşam kalitenizi artırmak istiyorsanız bir uzmana danışarak sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.teomandal.com/endoskopik-sinus-cerrahisi

Yazar:Gülşah Bayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.