Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hıçkırık Nedir? Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?

0 426

Hıçkırık Nedir? Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?Hıçkırık, mide ile göğüs boşluğu arasındaki diyaframın bazı sebeplerden etkilenerek aniden ve istemsiz olarak kasılması sonucu ortaya çıkan kas gerilmesidir. Hıçkırdığımız anda kasların bu geriliminden dolayı ses tellerinin bulunduğu bölüm aniden kapanır ve sert bir ses çıkmasına neden olur. Bu sesi de ‘hıçkırık’ olarak adlandırıyoruz..

Elbette hıçkırığın da bir çok sebebi mevcuttur. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

– Diyafram ve çevresinde oluşan rahatsızlık,
– Asitli veya alkollü içecek tüketimi,
– Aşırı şekilde ve aralıksız yemek tüketimi,
– Yüksek kahkaha esnasında
Hıçkırık Nedir? Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir?– Baharatlı ya da acı yiyeceklerin tüketimi,
– Çok sıcak ya da çok soğuk içeceklerin aniden içilmesi..

Bir hastalık olmamasına rağmen bu hıçkırığın da tedavisi mümkündür elbette. Bunu giderebilmek için de örneğin biraz yürüyüş yapabiliriz. Nefesin açılması ve akciğerlerimize taze havanın girişini sağlamak için derin derin nefes alabiliriz. Ayrıca küçük bir şeker türü besinlerin alınması da bu hıçkırığı engeller.

Ek olarak korkutulma ile de hıçkırığı kesebiliriz. Bunun için bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Ani tepkiye neden olur ve siz de hıçkırıktan kurtulmuş olursunuz.

Yazar: Ali MAZILIGÜNEY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku