Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Zararları Nelerdir?

0 234

Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Zararları Nelerdir?Son 30 yılda fazlasıyla yaygınlaşan ve başarılı sonuçlara ulaşan bir uygulama tüp bebek sistemi. Çocuğu olmayan ailelerin güvenli bir şekilde tercih edebileceği ve gönül rahatlığıyla başvurabileceği bir yöntem.Kadın ver erkeğe ait üreme hücrelerinin farklı yöntemlerle döllenmesi işlemidir.

İlk aşamada erkek ve kadın üreme hücreleri en uygun sıcaklıkta, uygun koşullarda yaklaşık 2 gün bekletilir. Bu süre içerisinde yumurtaların bir kısmı döllenmiş hale gelir. Döllenmiş yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. Bu işlem tabii ki farklı yöntem ve tekniklerle yapılır ve o kadar da basit bir süreç değildir. Tüm bu aşamalardan sonra kadınların birçoğu gebe kalır fakat düşük ihtimali de yüksektir. Tüp bebek tedavisinde hiç gebe kalmayan kadınlar da vardır yani bu işlemler kesin sonuç vermeyebilir. Tüp bebeğin tek hedefi,normal yollarla gebe kalamayan kadınların gebeliklerini sağlamaktır. Yapılan araştırmalara göre gebe kalma oranı %50’den fazla ancak az önce de belirttiğim gibi düşük ihtimali ve gebe kalamama durumları da mümkündür.

Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Zararları Nelerdir?

Tüp Bebek Uygulamasının Zararları Nelerdir?
Kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri kimi zaman olumsuz sonuçlar da doğurabilir bunların bazıları;

– Yumurtalıklarda aşırı büyüme
– Yumurtalık kanseri riski
– Embriyonun genetik yapısında bozulmalar
– Doğan bebeklerde erken yaşlanma belirtileri
– Yumurtalarda zedelenme…

Buna benzer birçok yan etki mevcuttur fakat belirtilen riskler kesinlikle gerçekleşecek diye bir durum söz konusu değildir olması muhtemel etkiler yukarıda belirtilmiştir. Doğal yollarla kıyaslanamaz bir yöntem fakat yazının başında da belirttiğim gibi tüp bebek yöntemi normal yollarla gebe kalamayan kadınlar için uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Zararları Nelerdir?Tüp Bebek Yöntemi Kimlere Uygulanmaz?

– Sperm’i hiç olmayan erkeklere
– Yumurtlaması tamamen durmuş kadınlara
– Menopoza girmiş kadınlara
– Rahmi alınmış kadınlara
– Yumurtalıktan alınan parçada hiç sperm bulunmayan erkeklere tüp bebek tedavisi hiçbir şekilde uygulanmamaktadır.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.