Tüp Bebek Uygulaması Nedir? Zararları Nelerdir?

Son 30 yılda fazlasıyla yaygınlaşan ve başarılı sonuçlara ulaşan bir uygulamatüp bebek sistemi. Çocuğu olmayan ailelerin güvenli bir şekilde tercih edebileceğive gönül rahatlığıyla başvurabileceği bir yöntem.Kadın ver erkeğe ait üreme hücrelerinin farklı yöntemlerle döllenmesi işlemidir.

İlk aşamada erkek ve kadın üreme hücreleri en uygun sıcaklıkta, uygun koşullardayaklaşık 2 gün bekletilir. Bu süre içerisinde yumurtaların bir kısmı döllenmiş halegelir. Döllenmiş yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. Bu işlem tabii ki farklı yöntem ve tekniklerleyapılır ve o kadar da basit bir süreç değildir. Tüm bu aşamalardan sonra kadınlarınbirçoğu gebe kalır fakat düşük ihtimali de yüksektir. Tüp bebek tedavisinde hiç gebe kalmayan kadınlar da vardır yani bu işlemlerkesin sonuç vermeyebilir. Tüp bebeğin tek hedefi,normal yollarla gebe kalamayan kadınların gebeliklerinisağlamaktır. Yapılan araştırmalara göre gebe kalma oranı %50’den fazlaancak az önce de belirttiğim gibi düşük ihtimali ve gebe kalamama durumları da mümkündür.

Tüp Bebek Uygulamasının Zararları Nelerdir?
Kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri kimi zaman olumsuz sonuçlar da doğurabilir bunların bazıları;

– Yumurtalıklarda aşırı büyüme
– Yumurtalık kanseri riski
– Embriyonun genetik yapısında bozulmalar
– Doğan bebeklerde erken yaşlanma belirtileri
– Yumurtalarda zedelenme…

Buna benzer birçok yan etki mevcuttur fakat belirtilen riskler kesinlikle gerçekleşecekdiye bir durum söz konusu değildir olması muhtemel etkiler yukarıda belirtilmiştir. Doğal yollarla kıyaslanamaz bir yöntem fakat yazının başında da belirttiğim gibitüp bebek yöntemi normal yollarla gebe kalamayan kadınlar için uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Yöntemi Kimlere Uygulanmaz?

– Sperm’i hiç olmayan erkeklere
– Yumurtlaması tamamen durmuş kadınlara
– Menopoza girmiş kadınlara
– Rahmi alınmış kadınlara
– Yumurtalıktan alınan parçada hiç sperm bulunmayan erkekleretüp bebek tedavisi hiçbir şekilde uygulanmamaktadır.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar