Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hipotermi Nedir?

0 125

Yağmura, kara, rüzgara, şiddetli soğuk havaya uzun süreli maruz kalan insanlarda, vücut ısısının normal hali olan 37 derece yerine 35 derece ve altına inmesiyle birlikte baş gösteren duruma hipotermi denir.

Çok uzun süre soğuğa maruz kalındığı zaman, vücut daha fazla ısı kaybetmemek için savunma mekanizmalarını devreye sokar. Kan akışı azalır, vücut titremeye başlayarak organların ısısını normal düzeyde tutmaya çalışır.

Peki, vücut savunma yapacak enerjisini yitirdiğinde neler olabilir? Bu sorunun cevabı aynen şu olmalıdır: “Hipotermi yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir!”

Hipotermi Belirtileri Nelerdir?

Hipotermi Nedir?Hipotermi süreci yavaş ilerleyen farkına varılamayabilen bir süreçtir. Hipotermiyi gösteren belirtiler;

1. El ve ayaklarda ağırlık,
2. Uyku hali,
3. Nabzın yavaşlaması
4. Algılama güçlüğü
5. Konuşmada ağırlaşma,
6. Derin derin soluk alıp verme isteği,
7. Kontrolsüz el ve ayak hareketleri,
8. Davranışlarda belirgin bir değişim,
9. Titreme halidir.

Hipotermi Fark Edildiği Zaman Ne Yapılmalıdır?

1. Öncelikle acil servisi arama imkânı var ise ilk olarak sağlık ekiplerine haber verilmelidir.
2. Eğer yoksa veya ulaşım süreleri uzunsa, soğuk havada beklemek yerine soğuktan korunabilmek adına bir barınak bakılmalıdır.
3. Güvenli alan sağladıktan sonra ıslak kıyafetlerden kurtularak kuru kıyafetler giyinilmelidir.
4. Terlememek kaydıyla sürekli hareket halinde kalmaya çalışılmalıdır.
5. Alkolsüz sıcak bir içecek ısınmaya oldukça yardım edecektir.
6. Karın bölgesi başta olmak üzere, el ve ayakları ve vücudun tamamını sıcak tutacak şekilde bir battaniye, çarşaf, uyku tulumuna sarınmak iyi bir seçenektir.

Hipotermiye Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle soğuk, fırtınalı, yağışlı havalarda dışarıya çıkmamaya özen gösterilmelidir. Dışarıya çıkmak zorunda kalınıyorsa da gerekli önlemler alınarak dışarı çıkılmalıdır.

1) Vücudun soğumasının %20’si baş bölgesinde gerçekleşir. İlk olarak kafayı sıcak tutacak bir bere ile yüzü soğuktan koruyacak bir atkı iş görecektir.
2) Daha sonra ise, el ve ayaklar iyi korunmalıdır. Kalın bir çorap ve botlar ile elleri ısıtacak bir eldiven ikinci aşama için yeterlidir.
3) Üçüncü aşama olarak, böyle havalarda mümkün olan en kısa sürede kuru, sıcak bir ortama geçmek en doğru hareket olacaktır.

Kaynakça:
acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/hipotermi-nedir-belirtileri-nelerdir

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku