Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hosting Firması Açmak

1 616

hostingMerhaba bilgiustam okuyucuları…

Ben bir hosting firmasında, teknik servis elemanı olarak çalışıyorum. Biraz da olsa sıkıntıları, sorunları ile tecrübelerim oldu. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Makaleyi ikiye böldüm ben.

A.GEREKENLER
B.NASIL YAPACAĞIZ

A.GEREKENLER

1.Hosting firması açmak bilgi, beceri gerektirir.
2.Hosting firması açmak süre gerektirir.
3.Hosting firması açmak takım gerektirir.
4.Hosting firması açmak temiz sunucu gerektirir.
5.Hosting firması açmak faaliyet belgesi gerektirir.
6.Hosting firması açmak temiz tasarım gerektirir.
7.Hosting firması açmak “arzu” gerektirir.
8.Hosting firması açmak “realite” gerektirir.
En önemlisi…
9.Hosting firması açmak sabır gerektirir.

Şimdi teker teker bu başlıkları inceleyelim.

1.Hosting firması kurmak bilgi, beceri ister

Bilgi ister çünkü, eğer sunucularla alakalı bir sorun olduğunda tek başınıza giderebilmelisiniz. Sakın ama sakın bir ön araştırma yapmadan bu işe başlamayın. Kullanacağınız paneli iyi bilmeniz gerekir.

2.Hosting firması kurmak süre ister.

Hiçbir para kazanma yolunda öyle önünüze para düşmez elbette ki zaman harcamanız gerekiyor, para kazanmayı hobi olarak değil gerekli olan bir ihtiyaç gibi düşünmelisiniz. Belirli bir vaktinizi firmanız için ayırmanız şart.

3.Hosting firması kurmak takım ister.

Eğer bu işte tek başınaysanız unutun bu işi bence. Çünkü diyelim ki bir kampanya yapacaksınız, ekibinize danışmadan, onların görüşlerini almadan kampanyayı açamazsınız ve en azından canınız sıkılmaz.

4.Hosting firması kurmak temiz sunucu ister.

Ayrıca çok kaliteli bir sunucunuz olması lazım. İyi bir datacenterdan güzel bir sunucu almalısınız. Parayı kıymam demeyin, bakın kaliteyi yakaladığınızda marka haline gelirsiniz ondan size öyle küçük siteler gelmez şirketler sitenize gelir.

5.Hosting firması kurmak faaliyet belgesi ister.

Elbetteki güvenirliğinizi ve markanızı kanıtlamak için biraz reel olmanız lazım. Bu yüzden faaliyet belgenizi almalısınız. Kimse yasal olmayan bir yerden host almaz bunu bilin.

6.Hosting firması kurmak temiz tasarım ister.

Her zaman dediğim gibi marka haline gelecekseniz eğer, sisteminiz özgün ve şık olmalı. VVarez scriptlarla sitenizi yapmak istiyorsanız hiç yapmayın daha iyi en azından tasarımda gibi bir bahaneniz olur :D. Tasarım şık ve kullanışlı olacak ki müşteri bilgisayar bile bilmemesine karşı site yaptırmak istiyorsa, sitenizde müşteriye yardımcı olacak bir şekilde hazırlanmalı.

7.Hosting firması açmak “arzu” ister

Yani eğer hosting satma işini isteksiz yapacaksanız bulaşmayın çünkü çok sıkıcı ve yorucu gelebilir size. Satamazsanız dahi sıkılmadan, yorulmadan işini yapabileceksiniz.

8.Hosting firması açmak “realite” ister

Ne demek realite Şimdi eğer sizin bir ofisiniz vs. yoksa müşteriye burda ofisimiz var diye yalanlar uydurmayın. Yok ofisimiz falan evde serbest çalışıyorum diyin. Dürüst olmak her zaman iyidir. Böylelikle daha çok müşteri çekeceksiniz.

9.Hosting firması kurmak sabır ister.

Bu işte çok sabırlı olacaksınız neden diye sorarsanız. Şimdi bir anda host satamazsınız saten millet hostu sponsor olanlardan alabiliyor saten. Çok az host satın alan müşteri var bu yüzden müşterinin gelmesini sabredin.

B.NASIL YAPACAĞIZ

Aslında bu işte bir nevi ticaret o kadar da fazla bilgi istemiyor. Gideceksiniz datacentera bana bir sunucu verin diyeceksiniz. Net hızı 10 mb ilk başlangıç için en ideali. Linux olsun diyin, çünkü asp kullananlar çok az ve Linux daha ucuz. Böylelikle bir sunucunuz olacak. Sonra eğer datacenter veriyorsa bir whm yada başka bir yerden whm alacaksınız. Whm müşterilere paket verebilmek için. Tamam işte bu kadar artık bir hostcusunuz. Bundan sonra bir faaliyet belgesi alırsınız. Datacenter için ise mars firması var Türkiye’de.

Herkese kolay gelsin, iyi günler.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Murtaza diyor

    Öncelikle makaleniz güzel olmuş cok net anlatılmış , Mars datacenteri aradım googlede fakat göremedim kapandı mi ypksa ? Linki varsa vere bilir misiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.