Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Lezzetli 10 Kahvesi

1 7

Kahve yüz yıllardır insanların en önemli içeceklerinden olmuştur. Yetiştiği yörelerde kafeinin etkilerinin az çok hissedilmesinden sonra tadının da çok güzel olmasıyla tüm dünyada en öneli ticaret malzemelerinden biri haline gelmiştir. Sıcak iklim bölgelerinde bulunan kahve çok farklı ülkelere ihraç edilmesiyle her ülkenin kendi kültüründe farklı yerler edinmiştir. Zamanla bu kadar fazla tüketilen kahve için batıl inanışlar, ve hatta ülkemizde de olduğu gibi fallar gibi durumlar doğmuştur. İçerisinde barındırdığı yoğun kafein ile uykusuz kalanların en çok başvurduğu içecek olan kahve aynı zamanda birçok farklı mekanın sırf kahve tabanlı ürünleri ile büyümesini sağlamıştır.

Ülkemizde ise kahvenin yeri çok ayrıdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminden gelen geleneklerimizde kahve ayrılmaz bir yer edinmektedir. Kahve sadece günlük tüketilen bir içecek olmamış, aynı zamanda misafire en çok ikram edilen içecek olma özelliğini de taşımıştır. Bunun haricinde kültürümüzde kahvenin en yoğun kullanışının örneklerinde kız isteme merasimindeki kahveler ve bir sektör haline gelen kahve falları gelebilmektedir. Asıl menşeyi Arap yarım adası olsa da hem ülkemizde hem Avrupa ülkelerinde Hem de Amerika’da çok yoğun bir kahve tüketimi bulunmaktadır. Yetiştiği yörelere göre farklılık gösteren tadına ilaveten yetiştirme şekilleri, öğütülme şekilleri ve pişirme şekillerine göre yüzlerce çeşit kahve bulunmaktadır. Özellikle günümüzde büyük şehirlerde hızla artan kahveciler farklı tarzda pişirilen ya da farklı kahve çekirdeklerinden yapılan kahveleri denememiz için ortam oluşturmaktadır. Kahvede çeşitliliğin bu derece fazla olmasının bir diğer nedeni ise neredeyse kahvenin girdiği her ülke kendi kültürüyle kahveyi harmanlamış ve kendine has ürünler ortaya çıkarmıştır. Sadece kahve tercihlerinin tadına bakarak ülkelerin kültürel değerlerini ve damak tatlarını doğru tahmin eden birçok insan bulunmaktadır. Peki bu yüzlerce çeşit kahvenin kaç tanesini hayatımızda bir kere de olsun tatma şansına ulaştık. Tabii ki sadece kahvenin ismi değil güzel ve usulüne uygun yapılıp yapılmadığının da önemli olmasının yanı sıra farklı kahveleri deneyimlemek de insanın kahve kültürünü geliştirmektedir. Peki birçok ünlü kahve gurmesi tarafından şiddetle tavsiye edilen 10 kahve çeşidini merak etmiyor musunuz? İşte karşınızda ölmeden önce denemenizi önerdiğimiz 10 kahve çeşidi. Eminim ki listeyi bitirdikten sonra bu kahveleri nerelerde deneyimleyebileceğinize dair araştırmalar yapmaya başlayacaksınız.

10. Kahveli Süt

Çikolatalı süte benzeyen bu kahve aslında sadece sütlü kahve değildir. Tabii ki sütten ve kahveden oluşur fakat asıl kültüründe bu kahveli sütü oluşturmak için özel bir bölgeden özel çekilmiş kahvenin kullanılması gerekmektedir. İlk olarak 20. yüzyılın başlarında Amerika’ya getirilen bu farklı kahvenin menşeyi Rhode adalarıdır. İlk zamanlarda kahvecilerde sunulmaya başlandığında halkın farklı bir şekilde ilgisini çeken bu kahve çeşidi günümüzde çok da rağbet gören bir çeşit değildir. Genel olarak yoğun kafein tadını ve etkisini istemeyen biraz da şeker sevenlere hitap etmesinden yoğun kahve severlerin çok ilgisini çekmese de piyasaya ilk girdiği ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde hala çoğu yerde satışlara devam etmektedir. Ülkemizde çoğu insan sütlü kahve içse de orjinal versiyonu ile yapılan kahveli süt ne yazık ki azdır. Eğer yolunuz Amerika’ya düşerse kaliteli bir kahveciden kahveli süt içmenizi tavsiye ederiz.

9. Caffè Marocchino

İsminde geçen Morokko’dan ötürü çoğu insanın menşeyini Fas sanmasına neden olan bu kahve çeşidi aslında İtalyan menseyli bir kahvedir. Orjinali İtalya’da üretilmiş olsa da günümüzde birçok farklı ülkede ve farklı kahvecilerde başarıyla üretilebilmektedir. Orijinali küçük bir bardakta servis edilen expresso , kakao tozu ve süt köpüğünden oluşan caffe marocchino şüphesiz ki expressoya nazaran içimi daha kolay ve daha tatlıdır. Yoğun kahve tadını sevenler için fazla şekerli gelmesine rağmen birçok keyif kahve içicisinin tercih ettiği daha hafif ve şekerli kahvelerdir. İtalya’nın bazı bölgelerinde kakaonun toz halinin yerine içerisine özel çikolata da katılabilmektedir. İçerisine katılan bu çikolata caffe marocchinoyu daha da içimi kolay bir kahve haline getirmektedir. İsmi ile Fas’ı akla getiren bu İtalyan kahvesinin ismi de renginden ötürü konulmuştur. Marocchino aslında saç bandı yapmak için kullanılan hafif kahverengi bir deri çeşididir ve kahvenin iyisinin bu renge en yakın olanı olduğu söylenmektedir. Günümüzde çok ülkede bulunmasına karşın orjinalini içmek için yolunuzun İtalya’ya düşmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

8. Vietnam Soğuk Kahvesi (Vietnamese Iced Coffee)

Bu kahve içimi açısından Yunan Frappe ile benzerlik gösterse de birkaç ayrıntı ile damakta farklı tat bırakır. Bazı ülkelerde Ca phe ismi ile de bilinen Vietnam soğuk kahvesi geleneksel bir Vietnam kahvesidir. Ca phe adıyla da bilinen Vietnam soğuk kahvesi ince öğütülmüş Vietnam’da yetiştirilen koyu kızartma kahveden yapılır, ayrı olarak küçük metal bir Fransız damlama filtresi ile birleştirilmiş bir yarısı kadar şekerli yoğunlaştırılmış süt içeren bir bardakta karıştırılır ve buz üzerine dökülür. Fransızlar, bu kahveyi ilk olarak Vietnam’a giden Fransız koloniciler sayesinde tanıdı. Ardından kendi dokunuşlarını da bu kahve üzerinde hissettirmek isteyen Fransızlar orijinal tariften farklı olarak tatlandırılmış süt kullanmaya başladılar. Bir başka düşünceye göre de 19. yüzyılda oluşan geçici süt kıtlığından ötürü böyle bir çözüm bulunduğunu ardından da bu yeni tarifin daha çok sevilip eskisinin yerini aldığı söylenir. Her ne kadar menşeyi Vietnam da olsa bu kahvenin dünya tarafından bilinmesi Fransa sayesinde olmuştur. Bu kahve son derece farklı bir tat verdiğinden deneyimlemenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

7. İrlanda kahvesi

Alkollü bir kahve çeşidi olan İrlanda kahvesinin İrlanda içerisindeki farklı yörelere göre şekillenmiş birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu son derece yüksek alkollü ve hazırlanması zor olan kahve çeşidi ne yazık ki çok kolay bulunamamakta. Basitçe İrlanda kahvesinin nasıl yapıldığını anlatacak olursak genelde servis edilen uzunca bir bardağın dibine yoğun ve farklı çekirdeklerden yapılmış kahveyi dökmeniz gerekiyor. Ardından orijinaline göre üzerine İrlanda ya da İskoç viskisinin döküldüğü bu kahve çeşidi de biraz şeker ve üzerine dökülen krem şanti ile servis edilmektedir. Kahvenin en büyük zorluğunun İrlanda kahvesi için özel olan kahve çekirdekleri ve yine bu kahve çeşidine özel olan viskiyi bulabilmektedir. Eğer alkollü bir kahve çeşidi deneyimlemek istiyorsanız İrlanda kahvesi değişik bir deneyim olabilir.

6. Frappé

Köken olarak Yunan kahvesi olan frappé, spreyle kurutulmuş hazır kahveden yapılan köpük kaplı buzlu kahve içeceğidir. İlk başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde çok popüler olan bu kahve günümüzde ülkemiz dahil birçok farklı ülkede yapılmaktadır. Özellikle Amerika’daki Yunan diasporası nedeniyle New York ve Melbourne’da son birkaç yıldır tüketiminin hızla artması frappenin popüler kahveler arasında anılmasına yardımcı oldu. Özellikle yaz aylarında soğuk ve şekerli olması nedeniyle çok rağbet gören bu kahve hem kahve hem de serinletici bir şeyler isteyenlerin öncelikli içecekleri arasına girdi. Üretimi neredeyse hazır kahve kadar kolay olmasından paket halinde tozlarının da satılmaya başlaması kahvenin tadını düşürse de isminin daha da fazla duyulmasını sağlamıştır. Hazırlanan kahve çırpıldıktan sonra orijinalinde karıştırılmadan çalkalanarak hazırlanır. Bu kahveyi yapmak için tek ihtiyacımız olan malzeme bir çalkalayıcı, biraz soğuk su, hazır kahve ve 2-3 küp şekerdir. Çalkalayıcının kapağını kapattıktan sonra üstte bol köpük oluşturana kadar çalkalamanız yeterli olacaktır. Genelde uzun bir cam kupada servis edilen bu kahveyi evde hepimiz yapabilir aslında. Çok sıcak yaz aylarında ek olarak 3-4 tane buz da eklenebilir.

5. Cappuccino

Günümüzde de çok seveninin olduğu cappuccino muhtemelen İtalya’daki en popüler kahvedir ve hatta İtalya’da içeceklerin genel sembolüdür. İtalya’da neredeyse herkes haftada bir defa cappuccino içmektedir. Ülkemizde de yapılsa da İtalya’daki kadar orijinal tadı başka ülkede tutturmak bir hayli zordur. Buna ek olarak İtalya içerisinde herhangi bir mekanda ise çok güzel cappuccinolarla karşılaşabilir ve bu kahveye aşık olabilirsiniz. Bir İtalyan için normal bir kahveden fazla anlam içeren cappuccino bağımlılık derecesinde sevilmektedir. Bir cappuccino temelde espresso, sıcak süt ve buharda pişirilmiş süt köpüğü ile hazırlanmış, bir kahvedir. Geleneksel olarak cam veya kağıttan daha iyi ısı tutma özelliğine sahip olan porselen fincanda servis edilir. Cappuccino’nun üstündeki köpük bir izolasyon görevi görür ve sıvının sıcaklığını muhafaza etmesine yardımcı olur ve böylece sıcak daha uzun süre soğumadan kalabilir.

4. Frappuccino

ABD farklı kültürlerin, milletlerin, ırkların ve dinlerin eritildiği bir ülke olarak bilinir. Elbette yiyecek ve içecekler bu kuralın istisnası değildir. Bu durumda iki büyük kahve içeceğinin karışımı-İtalyan cappuccino ve Yunan frappe- frappuccinoyu doğurdu. Frappuccino, aslında Starbucks tarafından satılan harmanlanmış kahve içeceklerinin ticari markalı bir kahvedir. Starbucks markasının hemen hemen dünyanın her yerinde olmasından ötürü hızla ünlenen bu kahve çeşidi iki kahvenin son derece güzel bir kaynaşmaşıyla oluşmaktadır. Günümüzde ise perakende satış mağazalarında ve otomatlarda satılan Frappuccino yoğun iş hayatında koşuşturan bir çok insanın elinde duran karton kutunun içindeki kahvedir. Dünya genelinde şöhretini arttırmasında filmlerde sürekli aktörlerin kahve olarak frappuccino istemesi de etkili olmuştur. Bu son derece başarılı bir karışım olan kahve kahveyi her damak tadına uyumlu hale getirmeyi amaçlamış ve daha önce kahve sevmeyen kişilere kahve içirtmeyi başarmış bulunmaktadır.

3. Café au lait

Café au lait aslında bir kahveyi geleneksel olarak sütle kahve hazırlamanın Fransızcasıdır. İyi bir Fransız kahvesinin sırrı belirli yerlerden gelen kahve çekirdekleridir. Ünlü Fransız kahvelerini hazırlamak aslında çok kolaydır ama kahvenin ana maddesini oluşturan kahve çekirdekleri konusunda çoğu çekirdek bu kahvelerle uyum sağlamamaktadır. Bu kahve çeşidinin en büyük özelliği özel yerlerden getirtilmiş kahve çekirdeklerinin kaba ve büyük bir şekilde öğütülmesidir. Geleneksel bilinen kahvelerin aksine bu kahve genelde suyu ve kahvesi beraber kaynatıldıktan sonra bir filtreden geçirilerek servis yapılır. Kahvenin çekirdeklerin seçiminden harmanlanmasına ve hatta kaynatılmasına karşı son derece özen gerektiren Fransız kahvesinin tadı gerçekten kaliteli bir kahve hissiyatını size kazandırır. Fakat Fransızlar damak tadı olarak bol sütlü ve bol şekerli kahve sevdiklerinden bu özellikler bakımından yoğun kahve severlerin ilgisini çekmeyi başaramamışlardır.

2. Espresso

Espresso , yoğun kahve severlerin bir numaralı içeceğidir. Espresso severler yoğun bir kafeine maruz kalmaktadır ve sabah içilen bu kahvenin insanın ayılmasında baya etkili olduğu düşünülmektedir. Yoğun kahvesinden ve sert içiminden ötürü birçok kişinin denemeye bile yaklaşamamasına rağmen yoğun kahve severler için de bağımlılık seviyesinde sevilmektedir. Küçük bardakta olduğundan hızlı içebileceğimiz sanmamıza rağmen espresso çok sert içiminden gıdım gıdım içilmektedir. Ülkemizde de güzel espresso yapan yerler bulunmasına rağmen Avrupa ve hatta İtalya’da sırf espresso üzerine odaklanmış kahveciler bulunabilmektedir. 80’li yıllardan beri tüm dünyada popülerliği artan bu kahve kahve çekirdeğinin çekim uzunluğuna göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Çekim uzunluğu ristretto (sınırlı), normale (normal) veya lungo (uzun) olabilirken hepsinin damakta bıraktığı tat ayrıdır. Espressoya aslında saf kahve ismini de katabiliriz çünkü içerisinde yoğun kahveden başka hiçbir şey bulunmaz.

1. Türk Kahvesi

Listemizin tabii ki lideri Türk kahvesi olacaktır. Diğer kahvelere göre çekiminden pişirilmesine çok farklı olan Türk kahvesi sadece ülkemizde değil Amerika ve Avrupa’da da yoğun ilgiyle içilmektedir. Özellikle yoğun kahve seven ama espresso sevmeyen kesim için muhteşem bir tercih olan Türk kahvesi şekerin isteyenin zevkine göre ayarlanabilmesi sayesinde içene esneklik de kazandırmaktadır. Türk kahvesinin asıl özelliği kahve çekirdeğinin otantik öğütülmesidir. Çünkü diğer çoğu kahve çeşidinin aksine Türk kahvesi telveli bir yapıya sahiptir. Diğer sert kahvelerde bile en fazla dibinde birazcık tortu kalırken Türk kahvesinde dipte bir parmak kalınlığında telve kalmaktadır. Bu özelliğiyle aslında yoğun kahvenin verdiği tadı içip yoğun kafeini içmemeniz dolayısıyla insanı çok da rahatsız etmemektedir. Sadece kahvesinin değil kahve fincanlarının da özel olduğu Türk kahvesi kültürü kültürümüzde birçok davranışın şekillenmesine yardımcı olmuştur. Türklerin kahveyle tanışmasından sonra neredeyse her evde varlığını sürdüren Türk kahvesi düşkünlüğü aslında Avrupa’nın kahveyle tanışmasını sağlayan bir etmen olmuştur.

Kaynakça:
www.toptenz.net

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Aycup diyor

    Türk kahvesi sade ve güzel içimi kolay tercih sırlamasının en başındadır. Karton bardak ile sokakta içmenin tadı başka oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.