Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hurmanın İnanılmaz Faydaları

0 607

Çağımızın gelmiş geçmiş bütün hastalıklarında kullanılan ve şifa olarak bilinen hurmanın insan sağlığı için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Zengin besin değerine sahip olan hurma her türlü hastalıkta direnç artırıcı bir güç olarak bilinmektedir. Hurma ideal besleyici bir gıdadır. İçerisinde bulunan şeker, lif haricinde bir de yağının dışında da 15’e yakın ayrı mineral ve A vitamini, B1 vitamini B2 Vitamini ve bağışıklık açısından zengin olan C vitamini bulunmaktadır. Diş hastalıklarına iyi geldiğinden önceden oluşabilecek diş çürümelerinin önüne geçiyor. Peki, bu kadar zengin bir enzime sahip iken hurma bir diğer faydaları neler isterseniz sizlere bu konuda yeterli ve detaylı bilgileri aktaralım. Bakalım hurmanın çeşitli faydaları neler hep birlikte öğrenelim.

Hurmanın İnsan Sağlığına Çeşitli Faydaları Nelerdir?

Hurmanın İnanılmaz Faydaları– İnsanın zinde kalmasına yardımcı olan, hatta içeriğinde 10 ‘dan fazla element içeren zengin bir besin değerine sahip olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle hurma, hayati bakımından oldukça sağlıklı bir gıdadır. Bunu tüketen birçok insan uzun yıllar dirençli bir şekilde yaşayarak hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmektedirler.
– Hurma zekâ gelişimi içinde iyi bir rol oynamaktadır. Özellikle gelişim çağında olan çocukların hurma yemesi gerekir. Zekâ elişimi iyi bir derecede ilerlerken aynı zamanda kemik gelişimi de düzgün bir şekilde gelişmektedir. Bu nedenle içeriğinde var olan zengin kalsiyum zekâ ve gelişim için oldukça önem taşıyor. Sizlerde çocuklarınıza özellikle okul çağında olan çocuklarınıza düzenli bir şekilde hurma yeme alışkanlığını edinebilir, sağlıklı gelişimlerini bu şekilde izleyebilirsiniz.
– Hurmanın neredeyse 1 tanesi bir bardak süt ile eş değerde olduğunu biliyor muydunuz? Çocuğunuza süt verme alışkanlığı ile bir de sadece 1 adet hurma yedirmeniz, onun ileriki yaşantısında daha zeki olmasına katkıda bulunur. Hafızaya oldukça iyi geldiği bilinen hurmanın faydası özellikle bu konuda oldukça fazladır. Ayrıca hurmalar bağırsak enzimlerinde retina olarak A vitaminine dönüşerek neredeyse 15,6 mg eş değerde beta karoten içermektedir. Bu nedenle hafıza kaybı gibi durumların önüne geçmekte ve unutkanlığa inanılmaz derece iyi geldiği bilinmektedir.
– Hurma aynı zamanda çok iyi derecede kanser önleyicidir. İçerisinde bulunan yüksek lif kaynağı kanserli hücreleri önceden tespit ederek öldürüyor. Böylece kişi kansere yakalanma riskinden de bu şekilde kurtulmuş oluyor. Eğer uzun yıllar sağlıklı bir yaşamı arzu ediyorsanız kanseri engelleyen hurmayı yeme alışkanlığını sürdürebilirsiniz. Özellikle Arap ülkelerinde hurmayı severek yiyen Araplar bu nedenle uzun yıllar kanser gibi rahatsızlıklar ile mücadele etmek zorunda kalmıyor. Bunun nedeni ise hurma yeme alışkanlıklarını sürdürdükleri içindir. Kanserli hücreler ile savaşan hurma sizi ancak korur. Beta karoten açısından yüksek olan hurma kanser önleyici bir özelliği ele almaktadır.
– Hurma antioksidan kaynağı olduğunda mide içerisinde arınan zehirli bakterileri önceden tespit eder ve bunu dışa atarak zehirli toksinlerin dışa atılmasına katkıda bulunur. Özellikle damar tıkanıklığı yaşayan kişiler günde sadece bir adet hurma yerlerse damarları kısa sürede bu tıkanıklıktan kurtulacaktır. Bu yüzden hurma damar tıkanıklığını açarak tedavi işlemini de ele alır. Damar rahatsızlığınız varsa her gün bir adet hurma yiyin. Bunun etkisini fazlası ile göreceksiniz.

Hurmanın İnanılmaz Faydaları– Hurma kalp rahatsızlıklarını da önceden tespit eder ve engeller. Kalbinize ilaç olan ve olası kalp krizlerinin önüne geçen hurmanın kalp sağlığı bakımından ne kadar zengin bir besin olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.
– Çağın hastalığı olarak bilinen damar sertliği ve kolesterol son zamanlar herkesin şikâyet ettiği bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle hastanelere akın eden birçok insan bunu atlatmanın yollarını arıyor ve ilaç tedavisine başlıyor. Sizlere bir ilaç kullanmanıza gerek kalmadan sadece hurma yemenizi ve bu hastalıkların önüne geçmenizi istiyoruz. Hurma kötü kolesterolü önceden tespit eder ve sizi damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı kalp krizleri gibi rahatsızlıklar ile mücadele etmenize katkıda bulunur.
– Hurma bir de en çok gebelik sürecinde ve sonrasında faydalı olmaktadır. Süt yapıcı özelliği olduğundan bebek bu besleyici anne sütünden fazlası ile almaktadır.
– Hurmanın hamilelikte de faydalarını saymakla bitiremeyiz. Üstelik doğumu kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Rahim kaslarını kuvvetlendirerek doğum olayında sizlere kolaylıklar sağlar. Ayrıca gebe kadın bebeğinin gelişmesini hurma sayesinde arttırır. Bebeğin kemik gelişimi, büyümesi ve zekâ gelişimi en iyi seviyede olur. Muz ne kadar besin öğesi içeriyor ise sadece bir adet hurmada 3 adet muz kalorisi vardır. Bu da besin ve vitamin bakımından hurmanın daha zengin olduğunu gösterir. Süt içerken de bir bardak yeterli gelse de siz bir hurma yerken o sütün besin değerini ikiye katlamış oluyorsunuz. Kısacası hurma tek başına birçok gıdaya taş çıkartacak değerdedir.
– Hurma aynı zamanda iktidarsızlığa iyi gelir. Evlendikten sonra bir takım sorunlar ile karşılaşan erkekler belli bir süre iktidarsızlığa yakalanırlar. Bu da onlar için üzücü bir durumdur. Fakat hurmada var olan güç ve değer bu soruna da yardımcı oluyor. Hurma palmiyesi diğer ülkelerde sırf bu rahatsızlıklar için geliştirilmiştir ve satışı yok satmaktadır.
– Ayrıca polenli hurma macunu yiyen kişiler kısırlığı olsa dahi bu sorunu çözüyorlar. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen çiftler bu sorunu çözerek bebek sahibi olabiliyorlar. Hurma aynı zamanda kısırlık ilacıdır.
– Diyabette, tansiyonda ve şeker hastalığında en iyi koruyucu gıda olarak bilinmektedir. Tıpta hurmanın çeşitli faydaları ile çeşitli ilaçlar yapılmaktadır.
– Kan yapıcı özelliği ile kan hastalığını türlerine göre anemiyi en aza indirir. Üstelik kan yapıcı özelliği de mevcuttur.
– Şekeri tamamen düşürür.
Göz hastalıklarına ve görme sorunu yaşayanlara yardımcı olarak gözde görme yetisini güçlendirir. Göz sinirlerine çok iyi geldiği söylenmektedir.
– Kemik erimesine iyi gelir. Sağlıklı kemiklere sahip olabilmeniz için, hurmanın gücünden yararlanmanı gerekir. Çünkü içinde var olan enzim ve güç içeren lif kaynağı ile size inanılmaz dinçlik sağlar ve güçlü kemiklere kavuşmanıza aracı olur.
– Stres her insanda var olan bir şeydir. Bu nedenle istenmeyen durumlarda sinirlerimizi kontrol altında tutamayız. Bu da doğal olarak bizleri gerer. Bu nedenle agresif bir yapıya sahip olarak karşı tarafı rahatlıkla incitebiliriz. Bu durumları yaşamamak için sağlıklı beslenmek önceliğimiz olmalıdır. Araştırmalara göre hurmada var olan bazı enzimler, sinir dokusunu yumuşatarak kişiye inanılmaz derecede rahatlık veriyor. Bu nedenle hurma sinirleri yumuşatarak bizlerde var olan stresi en aza indiriyor. Stres için birebir olan hurmayı kesinlikle tüketmelisiniz. Sağlığınız için bazı besinleri yemek zorundasınız. Üstelik hurma son derece lezzet içeren bir gıdadır. Bunu yerken zorluk çekeceğinizi katiyen düşünmeyiniz.
– Sindirim sistemi için oldukça ideal olan hurmanı metabolizmayı düzgün çalıştırmada büyük etkisi bulunmaktadır. Bağırsak sistemini tamamen düzenleyerek size sindirim sıkıntısı yaşatmaz. Özellikle kabızlıkta çok faydalı bir gıda olarak bilinmektedir.
– Zayıflama üzerinde etkisi büyüktür. Son zamanlar aldığınız kalıcı kilolardan bir türlü kurulamadınız mı? Bunun için üzülmenize gerek yok. Hurma tok tutucu özelliğe sahip olduğundan yemeklerden önce yemeniz durumunda sizin daha az yemek yeme isteğinize neden olacaktır. Bu da zamanla sizin sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Hurma yiyerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.
– Hurma aynı zamanda folik asit B9 vitamini içermektedir. Kan yapımında amino grup asitlerin düzenlenmesine katkıda bulunur.
– İç kanama ve çeşitli iç kanama hastalılarına yol çan sebepler hemen kan kesici özelliği devreye girer.
– Cilt bakımında kür olarak kullanılan hurmanın cilt gözenekleri için oldukça etkili olduğu gözlenmemektedir. Cilt bakımı ve cilt güzelliği için ideal bir besindir.
– Hurma zihin yorgunluğuna iyi gelir. Siz dinlendirir. Zihin gelişimi içinde son derece önemlidir.
– Soğuk havalarda bağışıklığınızı güçlendirerek sizleri nezle, grip, bronşit, astım, zatürre gibi hastalıklara karşı korur. Üstelik içinde var olana enzimler sayesinde dinlendirici etkiye sahip olduğundan migren rahatsızlığına ve baş ağrılarına iyi gelir.
– Her türlü kazada oluşan yara ve ya çıkan alerjilere iyi gelir. Yarayı kapatır ve kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde yaranın iyileşmesine katkıda bulunur.
– Mideye faydalı bir besin olarak bilinen hurma aynı zamanda ülsere de son derece iyi geldiği söylenmektedir. Mide ekşimesi, olası mide bulantıları ve kusmalarda ilaç olarak kullanılabilir.
– İftarlarda severek yediğimiz hurma güç verici özelliğe sahip olduğunda oruç boyunca düşen şekerimiz dengeler, sağlığımız koruma altına alır.
– Böbrek rahatsızlığına iyi gelir. Böbrekte ve mesanede taş varsa onun düşmesine katkıda bulunur.
– 2002 senesinde araştırmalara göre uzmanlar hurma pamilyasını cilt bakımı üzerinde denediler. Cilt üzerinde gençleştirici bir etkiye sahip olduğundan yaşlanmayı bu sebeple durdurur.
– Hurmanın çekirdeklerinde var olan faydalarından haberiniz var mıydı? Hurmanın çekirdeği sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Her türlü gaz hastalıklarına, karın şişliklerine, böbrek ve safra taşlarına iyi gelir. Hurma çekirdeklerini parçalayarak suda kaynatıp, kaynayan çekirdeğin suyunu içerseniz böbrekte var olan taşların düşmesine yardımcı olursunuz.
Hurma içerdiği pamilya ve poleninden dolayı çevre dostu olarak da bilinmektedir. Kısacası hurma her anlamda faydalı ve besleyici bir gıdadır.

Hurmanın Hamilelikte Sağlamış Olduğu Faydaları

Hurmanın İnanılmaz FaydalarıGebelikte ve lohusalıkta anne adaylarının yemesi gerektiği besleyici bir gıdadır hurma. Sağlık açısından oldukça fazla faydaları bulunan hurmanın inanılmaz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle hurma özellikle süt arttırıcı olarak da bilinir. Çok eski zamanlarda doğum yapan kadınlar sütünün az gelmesinden şikâyet ederlerdi. Hurma onların tek kurtarıcısı idi. Çünkü hurmada var olan enzimler ve vitaminler neredeyse 5 çeşit yemeğe bedeldi. Bir bardak sütte var olan besin değeri sadece bir adet hurmada bulunmaktadır. Bu kadar zengin öğelere sahip olan bir gıdanın en büyük özelliği de lohusa döneminde süt yapıcı etkisidir. Sütü az olan anneler bebeklerine sütleri yetmediğinden yapay mamalar vermektedirler. Mamalar her ne kadar vitamin içerse de sadece tok tutan ve kilo yapan besin gurubunun içinde yer alır. Bu da anne sütünün 5 te birini karşılamaz. Anne sütünde D vitamini haricinde bütün vitaminler yeterli bir şekilde bulunmaktadır. Bu nedenle Doğum yaptıktan sonra takviye olarak bebeğe D vitamini damlası verilmektedir. Peki, Hurmanın Hamilelikte sağlamış olduğu faydalar tam olarak neler bir de bunlardan sizlere bahsedelim.

– Anemi ve her türlü kan problemi yaşayan lohusalarda kan yapıcı etkisi büyüktür. Lohusa olmasanız bile eğer kansızlık sorunu yaşayan birisi iseniz bu sizde kan yapacak kan değerlerinizi düzenleyecektir.
– Kan şekerini düzenler. Ayrıca tansiyon ve kolesterolü düzelterek daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.
– Hurma süt yapan en kuvvetli gıdalardan birisidir. Sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız hurma yiyerek bunu sağlıklı bir şekilde arttırabilirsiniz. Süt yapıcı özeliği olan hurmanın ayrıca çocuklarda da zekâ gelişimi için oldukça ideal bir besin takviyesidir.
– Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Yeni doğum yapmış anne adayları hurma yiyerek kısa bir süre sonra kendilerini toparlayabilirler ve hurma yiyerek güç kazanabilirler. Hem ucuz hem de çok fazla vitamini bulunan hurma aslında hayat kurtarıcı bir özelliği ele almaktadır.
– Hamilelikte hurma yemek bebeğin daha zeki olmasına ve anne karnında daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Hem normal yaşantımızda hem de hamilelikte ve sonrasında faydasını fazlası ile gördüğümüz hurmayı sizlere anlatmakla bitiremeyiz.

Hurma Diyeti İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Hurmanın İnanılmaz FaydalarıÇoğu insan fazla kilolarından kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Ne yaparlarsa yapsınlar başarılı bir diyet ve sağlıklı bir spor ancak kilo vermelerine yardımcı olur. Burada denge oldukça önemlidir. Bunun için nelerin sizde zayıflama yapacağını araştırmalı diyet yaparken nelerin etkili olacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. Hurma diyeti ile haftada 5 kilo vermeniz oldukça yüksek. Evet, bu nasıl olur derseniz birazdan size vereceğimiz tarifi uygulayın ve yazımızı dikkatlice okuyunuz. Faydasını göreceğinizden emin olun. Hurma diyeti oldukça basit bir yöntemdir. Yapmanız gereken yediğiniz her öğünde 7 adet hurmayı yağsız yoğurda karıştırıp yemenizdir. Her gün düzenli günde en az üç kere bir kâseye 7 adet hurma ekleyin ve iyice karıştırın. Günde 21 tane hurmayı üç öğüne bölerek yiyebilir fark etmeden sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Hurmayı yoğurda karıştırmadan önce 10 dakika kadar soğuk suda bekletin. Bunun amacı hurma suda bekletildiği vakit laksatif etkisi artıyor. Bu da sizin daha çok tok tutarak az yemenize sebep oluyor. Bu şekilde zayıflayabiliyor vücutta var olan antioksidanları dışarıya atabiliyorsunuz. Haftada en az 5 kilo verdiren hurma diyetinin tek formülü üşenmeden bu düzeni yapmak ve en az 21 adet hurmayı bir günde 3 ‘e bölerek tüketmektir.
Kaynakça:
nasılyapılır.com
mynet.com
eğitimpedia.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.