Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Nasıl Çalışır?

0 493

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Nasıl Çalışır?Arabanızı yokuş yukarı bir yolda sürüyorsunuz ve eğimin hemen üstünde trafik ışığıyla kesişen bir kavşak var. Işık kırmızı yanmakta ve zaten önünüzde iki ya da üç araba durdu. Fren pedalına hafifçe basmanız ve diğer araçların arkasında durmanız gerekir. Kısa zaman sonra arkanızda bir araç belirir ve durur. Işık yeşile dönünce freni bırakırsınız. Manuel şanzıman kullanıyorsanız, sol ayağınızı kullanarak debriyaja basmanız ve sağ ayağınızı gaz pedalına hareket ettirmeniz gerekir. Eğer debriyajla kavramayı tam yapamazsanız aracınız geriye doğru gidecektir. Yerçekimi sizi arkadaki arabanın tamponuna doğru yukarıdan aşağıya doğru çekmeye başlar. Bu durum hemen her sürücünün karşılaştığı bir durumdur. Tecrübeli sürücüler fren-debriyaj-gaz üçlüsünü artık refleksleri ile kullandığı için muhtemelen aracı geriye kaçırmayacaktır. Ancak özellikle yeni sürücüler için böyle durumlarda kaza yapma ihtimali yüksektir. Bu kötü olaydan kurtulmanın yolu yokuş kalkış desteğine sahip bir araç kullanmanız olacaktır.

Yokuş kalkış desteği, fren ve hız pedalları arasında geçiş yaparken frenleri tutarak bir eğimde geriye doğru gitmenizi önleyebilir. Yokuşlarda kalkış yaparken birçok sürücü el freni ile kalkış yapmak durumunda kalır. Yokuş kalkış desteği, yokuşlarda geri kaçmayı önleyerek yokuşta kalkışı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Nasıl Çalışır?Nasıl Çalışır?

Bu sistemde aracın içindeki sensörler, bir aracın yokuş yukarı olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Yokuş kalkış asistanı, frenlerden gaz pedalına geçerken belirli bir süre fren basıncını korur. Gaz pedalına bastığınızda freni bırakır. Bu özelliğe sahip manuel şanzımanlı araçlarda, yokuş kalkış asistanı, sürücü debriyaja gelinceye ve kavrama yapıncaya kadar fren basıncını koruyacaktır.

Sistem, ABS / ESP teknolojilerini kullanarak çalıştır. Otomobilinizi durdurduğunuzda yokuş kalkış asistanı, son uyguladığınız fren basıncını korur. Ayağınızı fren pedalından çekip gaza basıncaya kadar geçen sürede dört tekerlek freninin açık kalması sağlanır. Böylece aracınızın geriye doğru gitmesi engellenmiş olur.

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Nasıl Çalışır?Farklı firmalar farklı isimlerle adlandırsa da yokuş kalkış desteği veya yokuş kalkış asistanı özellikle henüz tecrübe edinmemiş sürücüler için yokuşlardaki sıkışık trafikleri büyük bir problem olmaktan çıkarmaktadır. Güvenli bir şekilde sürmenizi sağlayan elektronik güvenlik ve düzenleyici teknolojilere mükemmel bir ektir. Keyifli sürüşler.

Kaynakça:
https://auto.howstuffworks.com/car-driving-safety/safety-regulatory-devices/hill-start-control3.html
https://haynes.com/en-gb/tips-tutorials/what-is-hill-holder-and-what-does-it-do
https://mycardoeswhat.org/safety-features/hill-start-assist/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.