Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık Kullanımı

0 775

İster inanın ister inanmayın bitkiler iyi dinleyicilerdir. Yetiştirdiği çiçeklerle veya bitkilerle konuşan kişilere şahit olmayan yoktur. Yapılan araştırmalara göre bitkilerle konuşmanın onların büyümesinde ve sağlıklı olmasında olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında ses dalgalarından etkilenen bitki için daha yararlı başka bir faktör vardır ve bu da ışıktır. Bu yazıda merak edenler için bitki bakımında daha iyi verim alabilmek için LED ışığı kullanımı üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Farklı Işık Çeşitleri

Bitkiler ışığı birçok şey yapmak için kullanırlar. Akla ilk gelen şey yiyecek ya da enerji yapmaktır ve bitkiler fotosentez yoluyla ışığı enerjiye dönüştürürler. Ama aynı zamanda, hangi yönde büyüyeceğine, saplarını ne kadar uzun tutacağına, yapraklarını ne kadar büyük yapacağına, ne zaman çiçek açacağına ve daha fazlasına karar vermek için ışığı kullanırlar. Bitkilerin belirli bir şekilde büyümelerini söylemek için çiftçilerin iki şey bilmeleri gerekir. İlk olarak, ne tür ışığın hangi tür tepkiye cevaba açacağının bilinmesidir. Daha sonra, iç mekân bitkilerine sadece ne tür ışık verilmesi gerektiğini bilmektir. İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık KullanımıBurada bahsedilen ışık türleri, ışığın farklı dalga boylarıdır. Işıktan bahsederken görülen kadarı ile farklı ışık renklerinden bahsedilir. Gözler daha uzun dalga boylarını kırmızı, daha kısa dalga boyları menekşe rengi olarak görürler. Ama gözlerin göremediği, fakat beden tarafından hissedebilen bir ışık da vardır. Kırmızı ışıktan veya kızılötesi ışıktan bile daha uzun dalga boyları bizi sıcak hissettirir. Mordan daha küçük dalga boylarına güneş yanığına neden olan ultraviyole (veya UV) denir.

Hangi Tür Işık Gerektiğini Bilmek

Bu ışık dalga boylarının tümü gün boyunca güneşten gelir, ancak bitkiler seçicidir ve tüm bu farklı ışık türlerine ihtiyaç duymaz veya istemezler. Bilim adamları ve çiftçiler için püf noktası, hangi tür hafif bitkilerin gıdaya dönüştüğünü, hangi türlerin daha fazla meyve veya çiçeğe yol açtığını ve hangi türlerin göz ardı edildiğini anlamaktır. Bu anlayış, bitkilerin ışıkla etkileşime girmek için kullandıkları kimyasalları incelemekten gelir. En önemlisi, fotosentezde bitki için enerji yapmak için kullanılan klorofil adı verilen bir pigmenttir. Klorofil, bitkilere sağlıklı yeşil renk veren faktördür ve bu bitkilerin seveceği ışık türleri hakkında büyük bir ipucu vermektedir. Ancak klorofil bir bitkinin büyümesi için enerji üretirken, bitkiye nasıl büyüyeceği konusunda yardımcı olmaz. Bu iş fitokrom ve kriptokrom adı verilen kimyasallara düşer. Fitokromlar sadece kırmızı ışığa duyarlıdır ve bitkilere kaç yaprak yapılacağını ve ne kadar büyük yapılacağını söyler. Öte yandan, kriptokromlar sadece mavi ışığa duyarlıdır ve bitkilerin günlük bir ışık döngüsüne nasıl tepki verdiğini kontrol eder. Kriptokromlar bitkilere ne zaman çiçek açacaklarını söylemeye yardımcı olur.

Daha Sağlıklı Bitkiler İçin Işık Kullanımı

Çiftçiler ve araştırmacılar, bitkilerdeki farklı kimyasallar hakkında bu bilgiyi aldı ve ışığın bitki büyümesini nasıl etkilediğini test etmek için bir deney yapmışlardır. Bu deneyde kapalı alandaki çileklere farklı renklerdeki ışık testleri yapılmış ve büyümeleri izlenmiştir. Sadece kırmızı ışık altında büyümeleri normal seviyede seyrederken, mavi ve kırmızı ışık her ikisi de dahil edildiğinde büyümeleri hızlanmıştır. Ama tespit edilen tek durum bu değildir. Çileklerde kullanılan kırmızı ila mavi ışık oranlarına göre farklı besinler, şekerler ve tat kimyasalları da tespit edilmiştir. Ayrıca kırmızı-mavi ışığa oranına bağlı olarak daha hızlı veya daha yavaş olgunlaşmışlardır. Bu yüzden araştırmacılar sadece birkaç dalga boyu ışık kullanarak içeride çilek yetiştirmekle kalmamışlar, aynı zamanda çileklerin ne kadar sağlıklı ve ne kadar lezzetli olduklarını kontrol etmişler ve daha hızlı veya daha yavaş büyüme oranlarını tespit etmişlerdir.

İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık KullanımıBaşka bir grup araştırmacı çiçekli bitkilerle ilgilenmiş, tombul çan çiçeği irade çiçek sonradan kırmızı ışıkta belirli türdeki maruz kaldığında, pansies zaman çiçekli aynı kırmızı ışık altında hiç değişmemiştir. Bunun yerine, hercai menekşelerin sapları daha uzun sapları büyümüş, ancak toplamda daha çiçeklenmiştir. Bu anlayış, çiçekçilerin bakanlar için doğru zamanda bitkilerin çiçek açmasına yardımcı olabilir. Çan çiçeği ve hercai menekşe arasındaki fark, araştırmacılar için büyük bir zorluk olduğunu göstermektedir. Her bitki türü farklı dalga boyları için tercihlere sahip olmuştur. Fakat burada başka bir sorun daha vardır bu sorun belli bir ışık dalga boyunun bitkilere ne yapması gerektiğini söyleyeceğini öğrendikten sonra, onlara sadece bu tür bir ışığı nasıl verileceği konusudur. İşte LED’ler burada devreye girmektedir.

LED Işığın Bitki Yetiştirmede Faydaları

LED ışık gelene kadar ışık bayağı evrimlerden geçmiştir. Alevler, akkor ampuller veya floresan ampuller gibi ışık kaynaklarının, ışığın kesin dalga boylarını yayacak şekilde ince ayarlanması zordur. Bir laboratuvarda zor veya karmaşık olabilir, ancak tüm bir kapalı çiftliği çalıştırmaya çalışmak daha basit bir teknoloji gerektirir. Neyse ki, LED’ler daha kolaydır ve kolayca istenilen ışığı vermeyi sağlamaktadır. Bu ışığın değiştirilmesinden ve dalga boylarının ayarlanma özelliğinden kaynaklanmaktadır. İç Mekânda Bitki Yetiştirirken LED Işık KullanımıGüneş varken kapalı alanlarda çiftçilik yapmak ilk etapta akıllıca gelmeyebilir. İç mekan çiftlikleri kentsel alanlara daha yakın olabilir, bu da kırsal alanlardan şehirlere büyük miktarlarda yiyecek göndermenin hem parasal hem de karbon maliyetini azaltır. İklim de öngörülemez olabilir ve hava, ihtiyacı olan yiyecekleri kolayca büyütmek için çok değişken hale gelirse, kontrollü iç mekan çiftlikleri hayati önem taşıyabilir. Ayrıca, yemeğin tadı, ne kadar besleyici ve ne kadar hızlı büyüdüğü konusunda yüksek derecede kontrolün faydası vardır. Bitkilere dışarıdan aldıkları aynı ışığı vererek şansa bırakmak yerine, besin yoğun ve lezzetli yiyecekler oluşturulabilir.
Kapalı alan çiftçilikte LED’ler, bitkilerle iletişim kurmaktan daha fazlası için faydalıdır. LED ampuller diğer ampul türlerinden çok daha verimlidir. Işıkları günde 12 saat çalıştırmak gerekiyorsa, eski ampulleri kullanarak oldukça elektrik faturasını gelir ve ayrıca, bu ampulleri çok sık değiştirmek gerekir. LED’lerle uzun vadeli elektrik faturalarından ve ampulleri sık sık değiştirmek zorunda kalmadan (biraz daha ön maliyetle) tasarruf sağlamaktadır. LED’ler de fazla ısı üretmez, bu nedenle bitkileri çok sıcak hale getirmeden çok yakın yerleştirilebilirler. Ayrıca daha az boşa ışık harcanmasının önüne geçer veya bitkilerin yaprakları olmayan diğer alanları zarar görmesi engellenmiş olur.
LED’lerin, bitkilerin ışığı nasıl kullandıkları hakkında bilgi sahibi olmak, mühendislik ve biyolojinin farklı alanlarının harika bir birleşimidir. Bitkilerin nasıl işlediğinin biyolojisi hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bitkiler daha verimli büyüme kaydeder, verim artar, besin değerleri zenginleşir ve lezzeti artar. Bu biyolojik gelişmelerle, bu bulguların nasıl ortamlarda uygulanacağı konusunda bilinçlenme sağlanır. Bu daha küçük ve çeşitli alanlarda gıda üretimine yardımcı olmak için kapalı tarım yapmaya olanak sağlar. Bir diğeri ise uzun uzay yolculuklarında bitki yetiştirmektir. LED’ler, evlerde ve işyerlerinde işleri aydınlatmak için verilen günlük, verilen bir görev için heyecan verici bir teknoloji olsa da, başka şekillerde yaşama şeklini de değiştirir. Bol miktarda besleyici yiyecek bahçelerde daha az hayal kırıklığı yaşamaya yardımcı olur ve sağlıklı ürünler elde edilir. Çünkü bu, bitkilerle büyümeleri için konuşmak yerine, onlardan tam olarak ne istediğini bir nevi anlatmanın yoludur.

Kaynakça:
https://brite-labs.com/pages/how-to-use-led-grow-lights
https://www.lampsplus.com/ideas-and-advice/grow-lights-for-indoor-plants-_2d00_-getting-started/
https://www.gardeners.com/how-to/how-to-choose-a-grow-light/5020.html

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku