Yenidoğan Bebeğe Su Verilmeli Mi?

Bebeğinizle ilgili kafanızda cevaplanması gereken bir sürü soru var değil mi? İşte bu sorular içerisinde, Bebeğime su vermeli miyim?, Ne zaman vermeliyim?, Su vermezsem/verirsem zararı olur mu? gibi sayısını daha daha da çoğaltabileceğimiz bir sürü soru var.Bu sorunun yanıtı bebeğinizin kaç aylık olduğu, anne sütünü ne kadar aldığı, anne sütü ile mama içip içmediği gibi konularla bağlantılı olarak cevaplanmalıdır. Yani yenidoğan bebeğe kesinlikle su vermeyin ya da verin dememiz doğru olmayabilir. Bu nedenle uzman doktorların deneyimlerinden ve annelik deneyimimden faydalanarak sizleri bu konuda bilgilendirmek, kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulmak istiyorum.

Yenidoğan Bebeğe Ne Zaman Su Verilmelidir?

– İlk altı ay anne sütü ile beslenen bebeğin su ihtiyacı yoktur. Çünkü %90 sudan oluşmakta olan anne sütü bebeğin bütün ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak bu dönemde anne sütünün yeterli olması, az gelmemesi gerekmektedir. Bu nedenle anne bol su tüketmelidir. İlk 6 ay anne sütü ile birlikte su verilmesi enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Bebeğe emzirdikten sonra, ağzını su ile temizlerseniz de bebeğin ağzını kalıntısı ile bile koruyacak olan anne sütünün mikroplara karşı koruyuculuğundan bebeğinizi mahrum etmiş olursunuz. Bebeğinizin ağzında bu nedenle oluşabilecek pamukçuğa davetiye çıkarmış olursunuz.

– Anne sütü alamayan bebeklerin beslenebilmeleri ve gelişebilmeleri için mecburen mama kullanılması gerekmektedir. Mama hazırlanırken kullandığınız suyun en az 10-15 dakika kaynatılmış soğutulmuş ve mikroplardan arındırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca suyun sodyum değerinin düşük olması, kokusunun ve tadının doğal olması önemlidir. Bebeğinizin ilk gelişen duyuları koku ve tat alma duyuları olduğundan bu konuda hassas davranmanız, bebeğin içme suyunu kötü tadı olan bir içecek olarak beynine yerleştirmemesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca vereceğiniz su güneşte beklememiş olmalıdır.

– Bebeğiniz hem anne sütü hem de mama ile besleniyorsa ek olarak su vermeniz uzmanlarca önerilmemektedir. Çünkü bu şekilde beslenen bebek susamayacak, anne sütü ya da mamadan uzaklaşacaktır. Bu durumda bebeğinizin besin miktarı ve aldığı enerji azalacaktır.

– Yaz bebeklerinin diğer aylarda doğan bebeklere göre çok daha fazla su ihtiyacı duydukları düşünülse de; Afrika’da ve sıcak ülkelerde yaşayan, anne sütü ile beslenen bebeklerin ayrıca suya ihtiyaç duymadıkları yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bebeğiniz Su İhtiyacını Yeteri Kadar Karşılıyor Mu ? Bunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinize ne kadar su vermeniz gerektiğini bebeğinizin ayına ve yaşına göre belirleyebilirsiniz.

– Bebeklerde su ihtiyacı kilogram başına 100-150 gram kadardır. 10 kg olan bir bebek 240 gr idrar yapıyorsa yeterli su ihtiyacını karşılamış demektir.
– Bebeğinizin su ihtiyacının yeterli olup olmadığını bez kontrolü ile sağlayabilirsiniz. Bebeklik döneminde 5-6 kez altını ıslatması yeterli sıvı aldığının göstergesidir.
– 2 yaşından sonra günde 4-5 kez küçük tuvaletine çıkması sıvı kaybı olmadığını gösterir.
– Mama ile beslenen bebeğe 100 ml’lik mama yapmak için 90 ml su kullanmanız yeterlidir. Böylece tıpkı anne sütünde olduğu gibi mamanın da %90’ı sudan oluşmuş, bebeğinizin ayrıca suya ihtiyacı kalmamış olur.

Bebeğinizin Su İhtiyacı Yeteri Kadar Karşılanmamışsa:

– Bebeğiniz sık ve sulu bir şekilde dışkısını yapmaya başlar.
– Ateşli hastalıklar, kusma, nezle, grip ve enfeksiyona dayalı hastalıklara çabuk yakalanmaya başlar.
– Eğer bebeğinizdeki sıvı kaybının çabuk farkına varmazsanız, bebeğin vücudunda
” dehidrasyon” oluşur. Bu durum bebeğinizin vücut suyunun azalması ve buna bağlı rahatsızlıkların meydana gelmesidir.

Hangi Bebeğe Ne Kadar Su Verilmelidir?

– Bebeklerde genellikle ilk kez ek gıdalara başlandığında su verilir. Bu dönem 6 ay ve sonrasına tekabül eder. Ek gıda alan bebeğe her öğün sonrasında 15-30 ml kadar su verilebilir. Bebeğinizi bir birey olarak kabul etmeli 15 ml sonrasını reddediyorsa onu zorlamamalısınız. Aksi halde sudan nefret eder hale gelebilir. Bebeğinizin idrarında koyuluk yoksa ona ısrar etmeyiniz.
– 8 ve sonrasında ek gıda alımı yoğunlaşan bebeğiniz daha çok sıvı tüketme ihtiyacı duyar.
* 10 kg olan bir bebek için kg başına 100 ml,
* 10-20 kg arası bebeklere günde 1 litre, her hg başına 50 ml,
* 15 kg olan bir bebeğe 1250 ml su verilmelidir.
* 8 kiloluk bebeğe 8×100=800 ml su verebilirsiniz.

Bebeğe Suyu Ne İle Vermelisiniz?

He bebeğin ayrı bir damak yapısı ve karakteri var. Biberon, delikli suluk, biraz daha büyüdüğünde kırılmaz ve uygun maddelerden yapılmış bir bardak tercihiniz olabilir. Biberon ağızlığının anne göğsüne benzeyen bir dizaynla yapılmış olanları piyasada bulunmaktadır. Bu ürünle başlayabilir bebeğiniz kabul etmezse bir kaç denemede uygun biberon ağızlığını bulabilirsiniz.

Kaynakça:
www.hurriyetaile.com
https://www.gebe.com

Yazar:Eda Şahan

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar