Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İçinden Kanal Geçen 10 Muhteşem Şehir

0 536

Dünya birçok güzellikler ile doludur. Şehirler, dünya üzerinde güzellikleri ile adeta bir yarış halindedir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra yapay güzellikleri de mevcuttur. İnsan eli ile yapılmış kanallar gerek ticari amaçla, gerek ise şehrin popülaritesini arttırmak amacı ile yapılmışlardır. Şehirleri güzelleştiren bu yapay yapıtlar, turistlerin de ilgisini çekerek şehrin göz kamaştırıcı ışıltısına maddi anlamda da katkı sağlamaktadır. İnsanoğlu doğal güzelliklerin yanıbaşında yaşam alanları kurarak hayatlarını devam ettirmişlerdir. Dünya üzerinde birçok ülkenin kanalları mevcuttur. Ancak insanlar tarafından ya da yönetilen kişiler tarafından uygulanan politikalar ile kanallar pisleşmeye yüz tuttuğundan dolayı, şehre ve insanlara bir katkı sağlayamamıştır. Yaşamlarını kolaylaştıran ve güzelleştiren bu etkenleri beraber inceleyelim. İşte, dünya üzerinde şehirler arasında kanal bulunan 10 güzel yeri mercek altına alalım.

Amsterdam

7961_amsterdamAmsterdam denilince akla ilk gelen şey hiç şüphesiz ki, şehrin içinden geçen kanallardır. Bu kanalların şekli iç içe geçmiş ay yansıması olarak gözükmektedir. Kanalların kenarlarında insanlar yaşamlarını devam ettirmek amacıyla evler inşaa etmişlerdir. Devlet kendi kamu kuruluşlarını kanalların etrafında kurmuştur. Amsterdam’ın içinden geçen yapay ve doğal kanallar, şehri klasikleşmiş bir güzelliğe kavuşturmuştur. Kanallar üzerinde sandallar ile gezmek, kanalların çevresinde sohbet edebileceğiniz ufak banklarda oturmak, insanlar için paha biçilemez zevkler arasında sayılmaktadır. Kanallar üzerine kurulan ahşap köprüler, doğal güzelliği pekiştirerek arttırmıştır. İnşaa edilen bu köprüler insanlar için fotoğraf çekmek amacıyla da kullanılmaktadır. Köprülerin ahşap olmasından dolayı, kanallar ile şehre otantik bir güzellik bahşetmektedir.

Hamburg

Hamburg, Almanya‘nın ikinci büyük şehridir. Dünya metropolleri arasında 7. sırada kendine yer bulan Hamburg, Kuzey Denizi’ne akan Elbe nehrinin hemen yanıbaşında yer almıştır. Şehrin içinden birçok nehirler geçmektedir. Şehrin güzelliği birçok turistin Almanya’ya giderken Hamburg’a uğraması için büyük bir etken oluşturmaktadır. Şehrin içinden geçen kanalların üstüne Viyana’daki kanallar gibi, köprüler kurulmuştur. Fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri olan Hamburg şehri, görülmeye değer güzelliği ile hafızalara kazınmıştır.

Londra

7961_londraDünyanın en önemli merkezlerinden olan Londra, iş dünyası ve ekonomik anlamda çok fazla gelişmiştir. Şehrin nüfusu her geçen artmaktadır. Şimdiki nüfusu yaklaşık 8 milyon civarındadır. Şehir İngiltere’nin birçok önemli tarihi eserlerinden Tower Bridge, Parlamento Binası, Londra Kulesi, London Eye, Buckingham Sarayı’nı bünyesinde barındırmaktadır. Şehrin tarihi güzelliklerin yanında Thames nehri, adeta güzelliği cazibeleştirmiştir. Thames nehri Londra’yı ikiye ayırarak, şehre akustik bir hava katmıştır.

Paris

Paris denilince akla moda şehri, sanatsal ve kültürel yaşamın başkenti ve anıtlar gelmektedir. Paris, dünyanın sayılı güzel ve gelişmiş şehirlerindendir. Seine Nehri’nin üzerine kurulmuş olan Paris, aynı zamanda dünya tarihinin ekonomik merkezi olarak anılmaktadır. Paris, dünya genelinde ”Işık Şehri” olarak anılmaktadır. Modanın ve lüks yaşamın öncüsü olan Paris, Seine Nehri ile artılarına artı katmıştır. Seine Nehri, şehrin önemli simgeleri arasında gösterilebilir.

Venedik

7961_venedikKanalları ile en ünlü şehir, hiç süphesiz Venedik’tir. Filmlere, oyunlara ve kitaplara sık sık konu edilen şehir, güzelliğinin hakkını tam anlamıyla vermektedir. Kuzey İtalya’nın doğusunda yer alan Adriyatik kıyılarına 4 kilometre uzaklıktaki demir yolu ve kara yolu köprüleri ile birbirine bağlanan bir şehirdir. Venedik tam 118 adacık üzerine kurulmuş olup, bir ada şehri olarak anılmaktadır. Venedik şehrinin içinde çok sık kanallar geçmektedir. Ancak en görkemli ve en tanınmış kanal, şehrin tam ortasında yer almaktadır. Şehri adeta ikiye bölen kanalın üzerine köprüler inşaa edilmiştir. Kanallar arasında gezmek ve şehrin güzelliğini doyasıya yaşamak için birçok turist, Venediğin hayali ile yaşamaktadır. Sevgililerin aşk yuvası olarak da anılmaktadır. Kanalları şehrin can damarıdır. Birçok aktivi de yapılan kanallarda aynı zamanda da şehrin doğal kokusunu alabilmek mümkündür. Venediğin meşhur kanalları, şehrin turizm açısından kalkınması için büyük önem taşımaktadır. Şehir ekonomik anlamdaki rahatlığını meşhur kanallarına borçludur.

St. Petersburg

Şehir oldukça büyüktür. Avrupanın 5. büyük şehri olarak bilinmektedir. St. Petersburg 42 ada üzerine kurulmuştur. St. Petersburg kültür merkezi olarak, tarihini çok iyi yansıtmaktadır. Şehrin yapıları çok ince ve zarif bir biçimde tasarlanmıştır. Şehir yapı bakımından oldukça estetiktir. Bu güzel estetiğe şehrin içinden geçen birçok kanal da eşlik etmektedir. Şehir kuruluş bakımından adalar üzerinde bulunduğu için, adalar tamamen doğaldır.

Köln

7961_kolnVestfalya’nın en büyük şehri olarak tanınmaktadır. Köln eyaletler arasında ki en önemli ulaşım, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezinin başkenti olarak anılmaktadır. Şehir cografi konumu bakımından da önemlidir. Hava ve demir yolunun kesiştiği noktada bulunmaktadır. Köln şehrini Ren Nehri ortadan ikiye ayırmaktadır. Şehrin güzelliğini perçinleyen nehir, birçok turistin ilgi odağı olmuştur. Fotoğraf çektirmek için ideal bir yer olan Köln Ren Nehri, bir çok filmde de kendisine yer bulmuştur. Nehir şehrin dünya çapında daha çok tanınmasına büyük zemin hazırlamıştır. Bu nedenle Ren Nehri, şehir için büyük önem arz etmektedir.

Heidelberg

Sevgilisine süpriz yapmak isteyen, evlilik tekliflerinin en güzellerine şahitlik eden, evlilik yıl dönümlerini her an ağarlayabilen Heidelberg şehri isminden de anlaşılacağı gibi romantik bir şehirdir. Almanlar tarafından şehre ”Wege der Romantik” lakabı takılmıştır. Şehir romantikliği ve güzelliği bakımından aşk yuvası olarak tanımlanabilir. Heidelberg şehri, çiftlerin mutluluğuna mutluluk katacak güzelliği ile dillere destan olmuştur. Şehrin tam ortasından geçen Neckar Nehri’nin hemen yanınbaşında Neckar Sarayı’da bulunmaktadır. Şehirde tüm güzellikler birarada toplanmıştır. Heidelberg, Almaya’da olduğu kadar dünya çapında da meşhur bir şehirdir. Kanalları bir araç olarak kullanan çiftler, mutluluklarını pekiştirdiklerine inanmaktadırlar. Aşk yaşayanların mutlaka gitmesi gereken şehir, doğal güzelliği ile insanları birarada tutmaktadır. İmkanınız varsa, mutlaka gezip görmeniz gereken yerler listesine Heidelberg’i eklemeyi unutmayın. Aşkınızı pekiştirmek adına bulunmaz bir fırsat olabilir.

Bangkok

Bangkok, kanallarını şehir içi ulaşımlarında kullanmaktadır. Kanalların etrafı yeşil doğal güzelliklerle kaplıdır. Kanalların ortasına yapılan gecekondu tarzında evler, insanların yaşamlarına değişik bir hava katmıştır. Kanalların içindeki gecekondularda yaşayanların kişisel tekneleri mevcuttur. Aynı zamanda teknelerini kanal taksisi olarak kullananlar, maddi kazanç da elde etmektedirler. Kanalların etrafına konumlandırılmış banklarda insanlar vakitlerini huzurlu bir şekilde geçirebilmektedirler. Kanallar geçmişten günümüze kadar yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Şehirdeki tapınakların çoğu kanalların hemen yanına inşaa edilmiştir. Şehirdeki tropikal meyveler genellikle kanallar etrafında bulunmaktadır. Bangkok şehri için kanallar, adeta can damarı görevi görmektedir. Şehrin yaşam alanı olan kanallar, insanlar için vazgeçilmez bir güzelliğe sahiptir.

Sizler için sıralamış olduğumuz listenin en dikkat çeken ortak özelliklerinden birisi de, insanların doğal güzelliğe olan ilgi ve alakasıdır. İnsanlar gerek yapay gerek ise, doğal güzelliklere hasret kalmıştır. Kanallar insanlar için bir yaşam alanı oluştururken, aynı zamanda insanların geçimlerini sürdürebilmeleri için, maddi bir kaynak olarak da tanınmaktadır. Dünya üzerinde en çok bilinen bu kanallar, şehrin simgeleri haline gelmiş ve dünya çapında tanınmasına yardımcı olmuşlardır. Şehirlerin ellerindeki güzelliklerine verdikleri katkı, bölgeyi insanlara daha yaşanabilir kılmaktadır. İnsanlar yaşam alanlarını genel olarak kanallar üzerine kurduğundan dolayı, şehrin simgeleşen alanlarının kanallar olması gayet normaldir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.