Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Volkanik Terimler Nelerdir?

0 200

Volkan, gezegenin veya ayın yüzeyinde bulunan içerideki sıcak magmanın çıkmasına izin veren bir açıklıktır ve püskürmeye ya da bir patlama sebep olabilir. Bu volkanik alanlar genellikle etraflarında biriken pek çok kaya, kül veya başka malzemeden oluşan dağları oluşturur ve aktif, uykuda veya sönmüş olabilir. Aktif volkanlar, yakında dönemde patlamış ya da gelecekte patlaması olası volkanlardır. Hareketsiz volkanlar artık püskürmeyen ancak gelecekte yine püskürebilecek olan volkanlardır. Volkanlar söz konusu olduğunda onları anlamak için birçok terimi bilmek gerekir.

Terimler

Aktif yanardağ: Aktif yanardağ, kayıtlı bir tarihte şu anda patlayan veya patlayan bir volkandır.
Andezit: Andezit, gri veya gri-yeşil renkli ve yaklaşık% 60 silikadan oluşan volkanik bir kayadır.
Andesit magması: Bu magmanın kabaca% 60’lık bir kimyasal bileşimi vardır ve kristalleştiği zaman andezit bir kaya oluşturur.
Kül: Genellikle bir yanardağ patladığında her zaman bulunan volkanik parçalardır.
Kül-akış tüfü: Gaz, pomza ve kül gibi uçucu bir karışımdan oluşan ve agresif bir patlama

sırasında volkanik bir havalandırma deliğinden hızla geçen bir tortudur.
Bazalt: Düşük silika içeriğine sahip, koyu yeşil, koyu gri ve hatta renkli siyah volkanik bir kayadır.
Bazalt magma: Silika içeriği düşük ve kristalize olduğunda bazalt denilen bir kaya oluşturan magma türüdür.
Bimodal: Bimodal bir bileşik, doku ve bileşiminde değişkenlik gösteren iki bileşenden oluşan bir bileşiktir. Terim genellikle, mafik ve felsik kayaçların neredeyse eşit kısımlarındaki volkanik alanları tanımlamak için kullanılır.
Volkanik Terimler Nelerdir?Blok-kül akışı: Bu, açısal kaya parçaları ve kül akışını ifade eder, parçaları en az 10 inç çapındadır.
Kaldera: Bir kaldera, dairesel ya da uzun biçimde şekillenen ve hızlı bir şekilde dışarı atılan farklı magma türlerinden oluşan bir çöküntüdür.
Kompozit volkan: Bunlar, tabanlarının yakınında bulunan tortul birikintili volkanlardır. Lav akıntıları ve tepeye doğru piroklastik birikintiler nedeniyle, zirvelerine doğru yükselen dik yanlara ve eğime sahip volkanlardır.
Kabuk: Bu, dünyanın en dış tabakasıdır ve dünya çapında altı ila 40 mil arasında değişir. En üstteki bölüm, deprem üretecek kadar kırılgan olan bölümdür.
Dacite: Silika açısından zengin ve açık renkli olan volkanik kaya türüdür. Magmanın bir parçası olduğunda, o magma kalın ve topuz şeklindeki püskürmeler üretir.
Dekompresif erime: Bu erime, normalde Hawaii gibi sıcak noktalara yakın kayaların basıncında bir düşüş yaşadığı zaman ortaya çıkmaktadır.
Hareketsiz volkan: Patlamayan ancak gelecekte aktif hale gelebilecek olan volkanlara denir.
Down-sag kaldera: Bu, içe doğru eğimli olan eğimli duvar taşlarına sahip bir tür kalderadır. Daha küçük boyutlu bir patlamanın sonucu olduğuna inanılmaktadır.
Etkili patlama: Bu patlama toprağa sıçrayan lavların tükenmesinden kaynaklanır. Agresif veya şiddetli patlamalardan farklıdır ve uzunluk, şekil, kalınlık ve genişlikte değişen lav akışlarını içerir. Bu faktörler, boşalmaya, püsküren lav tipine ve püskürme süresinden söz etmemek üzere lavın hareket etmesine izin veren zeminin eğimine bağlı olarak değişir.
Patlama: Bu, gazlar ve magma gibi volkanik malzemeler yeryüzündeki bir çatlaktan patlarsa olur.
Soyu tükenmiş volkan: Bu tür volkan şu anda aktif olmayan ve gelecekte patlaması beklenmeyen volkanlardır.
Sıcak nokta: Sıcaklığın ve diğer faktörlerin yanardağ oluşumuna yol açtığı bir alandır. Volkanik Terimler Nelerdir?Hawaii sıcak noktalara harika bir örnektir.
Hidro volkanik erüpsiyonları: Basitçe söylemek gerekirse, bunlar su ve magmanın karışmasının sonucu olan püskürmelerdir.
Magmatik: Magma içeren herhangi bir işlem veya magma katılaşınca oluşan kayaçlardır.
Lapilli: Bunlar volkanik kayalarda ve tortularda bulunan parçalardır ve çapları bir inçten 2.5 inç’e kadar değişebilirler.
Lateral patlama: Bu dikey yerine yatay olarak gerçekleşen bir volkanın patlamasıdır. ( örnek Mt. 1980’de St. Helens patlaması)
Lav: Bu, magmanın dünya yüzeyinde patlaması halinde kullanılan terimdir.
Mesa lavı: Çoğunlukla riyolitik kayaçtan yapılan bu lav akışı yuvarlak, bisküvi şeklinde bir gövde oluşturmaktadır.
Monogenetik volkan: Bu sadece bir kez patlamış olduğu bilinen bir volkandır.
İç içe kaldera: İç içe geçmiş bir kaldera, daha eski ve daha büyük bir kaldera yapısı içinde bulunur.
Pahoehoe lava: Bu terim bir Hawaii terimdir ve düzgün ve sürekli yüzeylerle akan lav anlamına gelir.
Petroloji: Kayaların incelenmesi ve bu kayaların bileşimi, kökeni ve oluşumlarıdır.
Parçalı kaldera: Bu, faylarla sınırlanmış iki veya daha fazla bloktan oluşan dahili bir yapıda olan kaldera çeşididir.
Perlit: Bu, hidratlanan ve açık gri renkli olan obsidiyen bir kayadır. Genellikle doğada yuvarlak olan ve soğan derisine benzeyen kırıkları vardır.
Gölet akışı: Bir tür çukur ya da deliğin içine giren lav akışıdır.
Ponza: Hızla soğuyan magmada bulunan ve hızla genişleyen gazı olan magma veya lav parçalarıdır.
Piroklastik: Bu terim, parçalara ayrılan magmayı veya lavları tanımlamak için kullanılır, ancak aynı zamanda çok agresif volkanik aktivite tarafından oluşturulan birikintiler anlamına da gelir.
Söndürme: Bu terim, hızla soğuyan ve bu nedenle bir cam türü oluşturan magmaya işaret eder.
Rhyolite: Bu % 68’den fazla silisli bir kayadır. Çoğunlukla kuvars ve alkali feldispatlardan oluşurlar, ancak zirkon, turmalin ve biyotit gibi mineraller de içerebilirler. Yüksek silika içeriklerinden dolayı, rolit lav genellikle lav kubbeleri ve mesa lavlar oluşturur.
Rhyolite magma: Bu magma türü, toplam % 68’den fazla silika içeriğine sahiptir.
Kalkan volkanı: Oldukça akışkan lav ve <5 ° ‘lik yan eğimli çok geniş bir volkan.
Volkanik Terimler Nelerdir?Silika: sembolü SiO ile silikon dioksit gibi bilinen ve gösterilen bir kimyasal bileşiktir.
Silisik lav: % 62’den fazla silisli lavdır. Bu terim genellikle felsik lav terimiyle birbirinin yerine kullanılır.
Stratovolkan: Dik kenarları olan ve değişen lav katmanları olan bir volkan, volkanik plastik tortul çökeltiler ve piroklastik çökeltiler. Yamaçları zirvelerine doğru yükseliyor ve aynı zamanda kompozit volkan olarak da adlandırılabilir.
Strombolian patlama: Bu püskürmeler bazaltik magmadan oluşur ve Hawaii püskürmelerinden biraz daha şiddetlidir. Bir koni oluşturmak için birleşen birçok kül, cürüf oluştururlar ve püskürmeler genellikle atımlıdır. Depoları veziküler bombalar, mafik kül, lav sıçraması ve cürüf lapilli’den oluşmaktadır.
Tektonik: Bu, yer kabuğunun deforme olduğu durumlarda ilgili kuvveti tanımlayan genel bir terimdir. Bu deformasyon tarafından üretilen jeolojik özellikleri veya yapıları tanımlamak için de kullanılır.
Kapılı kaldera: Bu tür kaldera zeminin bir kısmı zeminin diğer tarafından daha büyük bir derinliğe battığında oluşur. Genellikle sığ veya asimetrik olan magma odaları nedeniyle oluşmuş veya çökmüşlerdir.
Tremor: Aktif volkanların etrafındaki yerde hissedilen sürekli bir titreşimdir. Bir sismografta görülebilirler.
VEI dizini: Patlamanın büyüklüğünü ölçen ve patlamanın şiddetine, büyüklüğüne ve yıkıcı gücüne dayanan Volkanik Patlama Endeksini tanımlar. Sekiz noktadan oluşuyor ve 8 en tehlikeli ve saldırgan patlama türüdür.
Havalandırma: Bu, yüzeydeki bir açıklık veya diğerlerinin yanı sıra kül ve magma gibi volkanik ürünleri yayan bir gezegendeki deliktir.
Vezikül: Volkanik kayaların içinde bulunan donmuş kabarcıklardır. Magma bir gaz kabarcığı çevresinde kristalleştiğinde oluşurlar.
Vesiküler: İçlerinde donmuş gaz kabarcıkları veya vezikülleri olan volkanik kayaları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Volkanik döngü: Volkanik aktivitedeki bir artıştan oluşan bir dönemi tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Volkan: Lav ve diğer malzemeler yerin altında oluştuğunda ve lav yer kabuğundaki bir havalandırma deliğinden havaya yayıldığında oluşan tepe, dağ veya höyüktür.
Volkan erüpsiyonu: Agresif ve 12 mil yüksekliğe kadar ulaşan ancak sadece birkaç dakika süren bir patlamadır.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku