Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İdeal Uyku Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?

9 496

İdeal Uyku Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?Vazgeçilmezlerimizden olan çok değerli uykumuz.Kimi zaman hiç kalkmak istemeyip kimi zaman da bir türlü gelmek bilmeyen uyku hakkında küçük bilgiler sunmaya çalışacağım sizlere.

Günün belirli saatlerinde tercih edilen uyku metabolizmayı düzenlemede en önemli olaylardan bir tanesidir.İdeal uyku süresi her insana göre ve vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Sabah ve gece uykuları bünye için fazlasıyla önem arzetmektedir.Metabolizmanın düzenini işleyişini sağlamak istiyorsanız eğer kendinize saatler belirleyin örneğin akşam 23.00 sularında uykuya dalan bir insanın gerekli olan uyku süresi 6 saat ya da 8 saattir.

Uyku saatlerinizi kaçırmamaya çalışın bunu belirli bir düzene sokarsanız eğer vücut bunu kendiliğinden isteyecektir. Az uyumak gibi fazla uyumak da bünyeye zarar vermektedir. Yorgun ve bitkin bir vücuda sahip olmanız normaldir. Özellikle öğle yemeği sonraları bir ağırlık çöker üzerinize ve genellikle uygkuya yenik düşeriz fakar bu saatler ve yemek sonraları uyku için hiç de sağlıklı değildir. Az önce de belirttiğim gibi 6-8 saatten fazla uykudan kaçının ve erken kalkmaya özen gösterin zaten bu bir süre sonra düzene girecektir ve yemeklerden sonra hemen uyumamaya özen gösterin. Öğle vakitlerinde 13.00-14.00 saatlerinden uzak durun.

İdeal Uyku Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?Uykumuzu Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Çevrenizde bulunan her şey hele ki hassas bir bünyeye sahipseniz;
– Küçük sesler
– Yatış pozisyonunuz
– Oda ısısı

Yattığınız yer vb gibi durumlar sizleri rahatsız edebilir ben sizlere ideal ortamı ve yatış şeklinizi anlatmak istiyorum. Üzerinizi fazla fazla örtmekten kaçının ve odanızı yatmadan önce sık sık havalandırın bu odanın oksijen miktarını düzenleyecektir.

İdeal Uyku Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?Yatmadan önce yemekten uzak durun ve üzerinizde pijama,gecelik tarzı rahat şeylerin olmasını tavsiye ederim. Yüzüstü yatmak çok sağlıklı değil nefes almakta problem çekebilirsiniz bu da sizi gece boyu rahatsız edebilir. Yattığınız yerde dikkatinizi çok fazla çekecek şeyler bulunmamalı, bu sizin uykunuzu etkileyebilir. Gece lambası,hafif müzikte uyuyabilirsiniz eğer dikkat kaybı çok fazla olmayan bir bünyeye sahipseniz aksine bu sizi dinlendirir ve vücudunuzun uyuşmasında yardımcı olur. Güne zinde başlamak istiyorsanız yazının başında da belirttiğim gibi kendinize saatler belirleyin ve bunun dışına çıkmamaya özen gösterin bir süre sonra vücudunuz zaten buna alışacak ve sürekli bunu isteyecektir.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku