Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuşburnu Bitkisinin Faydaları ve Zararları

0 3.355

Kuşburnu Bitkisinin Faydaları ve ZararlarıSon dönemlerde alternatif tıbbın faydaları yadsınamayacak kadar fazla. Doktora gitmek ve ilaç kullanmak dışında şifayı bitkilerde arar olduk. Bu konumuzda da sağlığımıza ve hastalıklara faydası oldukça fazla olan bir bitki olan kuşburnundan bahsedeceğiz.

Kuşburnu özellikle de kış mevsiminde tercih ettiğimiz bir bitkidir. Kış mevsiminde dedim çünkü kuşburnu çayı kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtır. Hemen hemen her evde olsa gerek. Çay dışında bir de marmelatı var özellikle kahvaltılarda yediğimiz. Peki, evlerimizde kendine bu kadar yer bulan kuşburnu hakkında ne biliyoruz ya da neler bilmiyoruz birlikte öğrenelim.

İçeriği:
Bol miktarda C vitamini deposudur ayrıca fosfor ve potasyum bakımından da zengindir. A vitamini olan karoten, B1, B2, E ve K vitaminlerini de içermektedir. Mineral madde yönünden de zengin olup yapısında sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlarda bulunmaktadır.

Kuşburnu Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Yarar ve Zararları:
Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan kuşburnunun, insan sağlığına hiçbir şekilde zararı yoktur. Zararlarının aksine faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

İşte temel faydaları;
Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı tedavide, kireçlenmelerde, siyatiklerde, romatizmada ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, kemik kırılmalarında, raşitizmde ve vücudun bağ dokularını güçlendirmede etkilidir.

C vitamini eksikliğinin tedavisinde, ateş, genel yorgunluk gibi hastalıkların tedavisinde de destekçidir.

Gastrit spazmda, gastrit asit eksikliğinde ve ülserden kaynaklanan şişkinliğin önlenmesinde, bağırsak hastalıklarında ve ishalin önlenmesinde, genel enfeksiyonlar, kabızlık, safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, hemoroit tedavisinde, sindirim sistemimizde bulunan bazı parazit yapıların atılımını kolaylaştırmada etkilidir.

Kuşburnu Bitkisinin Faydaları ve ZararlarıKanser ve bazı rahim hastalıklarında, hamilelik dönemindeki kramplarda ve menopoz tedavisinde, kanı inceltme, kan devir daimini hızlandırmada ve toksinleri çözmede, çeşitli kanamalarda, kansızlıkta ve kanı temizlemede yardımcıdır.

Tansiyonu düzenlemede, karaciğer iltihabını temizlemede, diyabette kan şekerini düzenlemede, safra kesesi taşlarının önlenmesinde, gut hastalığında, ürik asit metabolizma bozukluklarında etkilidir.

Gözleri kuvvetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede, grip, solunum yolları enfeksiyonunda ve öksürük tedavisinde, iştah açmada, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede, stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Tüm bu faydalardan sonra kuşburnu çayı içilmez mi?

Yazar: Sündüz USLU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku