Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İdrar Lekesi Nasıl Çıkar, Çiş Kokusu Nasıl Giderilir?

1 1.332

7883_9Çocuklu evlerde, çocuk çişe alıştırılırken evin bir takım yerleri idrar lekesi ya da çiş kokusu olabilir. Çiş kokusu evin genel havasını bozmakla birlikte istenmeyen bir koku bırakır. Çiş kokusunu yok etmek için evi sık sık havalandırın. Evinizde oda spreyi kullanarak ferah bir koku oluşturabilirsiniz.

İdrar lekelerini temizlemek için, leke taze ise çıkarmak daha kolaydır. ancak kuruduğu zaman idrar lekesi iz yapar ve lekeyi çıkarmak daha zor olur. İdrar lekesini çıkarmak için bir kovanın içine biraz ılık su koyun. İçine bir çay bardağı deterjan ilave ettikten sonra hazırladığınız su ile idrar lekesini silebilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem idrar lekesinden kurtulmuş olacaksınız hem de idrarın verdiği ağır kokudan eser kalmayacaktır.

Çiş kokusu ve idrar lekesi nasıl çıkartılır, idrar lekesini çıkarmak için kullanılan başka yöntemler var mıdır, idrar lekesini çıkarmak için bir çorba kaşığı amonyak ile yarım bardak ılık suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı idrar lekesinin üzerine sürün. Temiz ve ıslak bir bezle leke çıkana kadar silmeye devam edin. Amonyak, idrarın yapısını çözerek lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır.

İdrar lekesini çıkarmak için sirkeden yararlanabilirsiniz. Sirke kokusunu sevmiyorsanız oda parfümlerinden yararlanabilirsiniz. Lekeli bölgeyi ağartmayacak leke sökücülerde kullanılabilir fakat içeriği dikkate almalısınız. Aksi takdirde leke çıkar ancak kumaşınız renk değiştirebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Kenan diyor

    Benim oğlumda şimdi koltuğa çiş yapmış uyurken hemen araştırdım ve sıcak suya beyaz sabun rendeledim, çamaşır makinesi deterjanı çamaşır suyu kattim erittim ve sildim hep bir kaç kere, sonra islattigim havluyla duruladım sonra tekrar sildim ve en son sirkeli bezle sildim bakalım sabah bakicam eğer koku yoksa yine de bir kere tekrardan silicem sabunlu suyla ve en son sirkeli suyla silicem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.