Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Maine Nasıl Bir Yerdir?

0 374

Maine Nasıl Bir Yerdir?Maine, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan 50 eyalet arasında bulunur. Ülkenin önemli merkezlerinden olan Maine, Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alan en uç eyaletlerinden biridir. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada sınır hattında yer alan Maine, oldukça stratejik bir coğrafyada konumlanır. Maine, Amerika’nın en doğusunda yer alan New England bölgesinde bulunur ve de son derece kendine has bir yapısı vardır. Bizzat Britanyalılar tarafından temellerinin atıldığı bu topraklarda Avrupa kökenli çok sayıda göçmene de rastlamak mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoğun nüfusa sahip eyaletlerinden olan Maine, ilk 40 içersinde kendisine yer bulur. Maine, batı hattında New Hempshire, güneydoğuda Atlantik Okyanusu, kuzeydoğu ve de kuzeybatıda ise New Brunswick ve de Quebec ile çevrilidir. Bu anlamda tam bir Atlantik eyaleti olan Maine, balık sektörü de hesaba katıldığından Amerika için önemli merkezlerden biri olarak kabul edilir. Her ne kadar bir liman şehri olsa da Maine, dağlık ve de kayalık limanları ile de ünlüdür. Bu yüzden bölgeye New England adı verilmiştir. Son derece önemli bir eyalet olan Maine’nin en popüler ve de en büyük şehri Portland’dır. Portland her ne kadar en önemli şehir olsa da başkent Augusta’dır.

Maine, bir liman eyaleti olması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli balıkçılık merkezleri arasında kabul edilir. Doğası gereği tipik bir Britanya izlenimi veren bu coğrafya son derece sık ve de balta girmemiş ormanları ile ünlüdür. Bölgede irili ufaklı Kanada’dan başlayan ve de Maine güzergahından geçerek Atlantik Okyanusu’nun serin sularıyla buluşan çok sayıda kanal ve de su yolu bulunur. Bölge Amerikan kültürünün biraz değişik versiyonu olarak da bilinir. Doğu yakasının en Avrupai bölgeleri arasında bulunan Maine, bu anlamda birçok Amerikan eyaletinden ayrılır. Maine, Amerika Birleşik Devletleri toprakları nazara alındığı vakit, anakaraya bağlı olan ve de en doğuda olan eyalettir. Maine, her ne kadar şirin bir coğrafya gibi gözükse de, kış şartları bu eyalette son derece ağırdır. Maine, resmi olarak dili olmayan bir eyalet olarak da bilinir. Ancak eyalette yerleşik olarak ikamet edenlerin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşur. İngilizce dışında da Fransızca ve de Fransız esintileri şehirde halen var olan en önemli değerlerdendir. Amerika’nın en doğusunda yer alan bu eyalet son derece bereketli topraklara ve de denizlere sahiptir. Atlantik Okyanusu, bölgenin ana geçim kaynağı arasında yer alır.

Maine Nasıl Bir Yerdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin en yeni eyaletlerinden biri olan Maine, 15 Mart 1820 tarihinde resmi olarak Birliğe dahil olmuştur. Uzun yıllar Massachussetts eyaleti sınırları dahilinde bulunan Maine, 1,4 milyonluk nüfusu ile de dikkat çekicidir. Maine Türkiye’den ulaşmak aktarmasız olarak şimdilik imkansızdır. Bu yüzden aktarma yapmak bir zorunluluk arz eder. Bu da size birçok seyahat fırsatı da sunar. Maine eyaletine Avrupa çıkışlı birçok havayolu şirketi ile ulaşabilirsiniz. Seyahat süresi yapılacak aktarmalar da nazara alınırsa en az 14 saat olarak söylenebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.