Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Far Lekesi Nasıl Çıkartılır?

0 724

7881_1Far lekesi, boyalı ve yağlı bir yapısı olması itibari ile inatçı bir lekedir. Far lekesini çıkarmak için sabunlu su kullanabilirsiniz. Far lekesini çıkarmak için makyaj temizleme mendilini sabunlu suya batırarak far lekesini temizleyebilirsiniz. Far lekesini çıkarmak için, oksijenli su da kullanabilirsiniz. Bir pamuğu oksijenli suya batırıp far lekesini temizleyebilirsiniz.

Far lekesi nasıl çıkartılır, far lekesini çıkarmanın yöntemlerinden biri de limonlu su ile far lekesini çıkarmaktır. Bir kabın içine yarım limon suyunu sıkın. İçine iki yemek kaşığı su ilave edin. Elde ettiğiniz karışımla far lekesini silebilirsiniz. Far lekesi bir kumaşa ya da kıyafete bulaşmışsa, çıkarmak için yapmanız gereken işlem, kumaşı sirkeli suda bekletmektir. Bir kovanın içine biraz ılık su koyun. İçine bir bardak sirke koyduktan sonra far lekesi olan kıyafetinizi ıslatın. Bir müddet ıslandıktan sonra beyaz sabun ile ovalayarak far lekesini çıkarabilirsiniz.

Far lekesini çıkarmak için doğal leke çıkarıcılardan kullandığınız gibi kimyasal içerikli leke çıkarıcılardan da faydalanabilirsiniz. Ancak kimyasal leke çıkarıcıları kullanırken dikkatli olun. Kumaşın rengine zarar vermeyen leke çıkarıcıları tercih edebilirsiniz. Far lekesini çıkarırken kesinlikle sıcak uygulamayın. Sıcak su lekenin daha geniş alana yayılmasına neden olur. Ayrıca sıcak su ile leke kumaşın liflerinden geçerek derine işler. Böylece lekeyi çıkarmak bir kat daha zorlaşır.

Lekeleri çıkarmakta altın kural leke daima taze iken müdahale edin.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.