Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Limon Doğal Bir İdrar Söktürücü Müdür?

0 1.779

7797_600-536272643-lots-of-lemons-on-tableLimon sadece yemek tariflerinde, bitkisel ilaçlarda veya ev işlerinde kullanılmaz, aynı zamanda bir limondan tamamen işlevsel bir pil bile yapılabilir (bir limon bir LED aydınlatacak kadar güç üretebilir). Dünyanın en eski tarihlerden beri ekilen ağaçların biri olan limonun sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca limon en çok da idrar söktürücü özelliği ile bilinir.

Doğal İdrar Söktürücü Besinler Nelerdir?

Sıcak bir yaz gününde ferahlatıcı bir buzlu içecek istediğinizde ya da ucuz, ev yapımı bir dezenfektan yapmak istediğinizde aklınıza ilk olarak limon gelir. Limon dışında, diğer bazı doğal idrar söktürücü besinler elma sirkesi, enginar, salatalık, kızılcık suyu, havuç, lahana, karahindiba, rezene, yeşil çay, ısırgan otu, domates, su teresi ve karpuzdur.

Limon, doğal bir idrar söktürücü olarak atfedilir özellikle de, ılık ya da sıcak su ile birlikte alındığında idrar çıkışını arttırmaktadır. Limon bu özelliği ile su tutulumu olan kişilere önemli faydalar sağlamaktadır. Ödemi olan pek çok kişi limon suyu içerek rahatladıklarını ifade etmektedir. Ayrıca limon, idrar çıkışını arttırarak vücuttaki zararlı toksinlerin ve bakterilerin atılmasını sağlamaktadır.

Limon-Kızılcık Suyu Tarifi:

7797_600-511619551-lemon-cranberry-juiceBir yemek kaşığı konsantre kızılcık suyu ile 8 ons (230 gram) sıcak distile suyu karıştırın. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra iki yemek kaşığı taze limon suyunu bu karışıma ekleyin. Tatlandırmak için biraz şeker ekleyin, bir şişeye dökün ve iyice çalkalayın. İşte! Piyasada satılan aromalı suların aksine bu doğal idrar söktürücü içecek C vitamini bakımından zengin, diyet ürünü ve oldukça lezzetlidir.

Not: İdrar söktürücü olan limon vücuttan su atılımına sebep olarak, su kitlesini azaltıp zayıflamanızı sağlayabilir ancak bu kilo kaybı gerçek anlamda bir zayıflama değildir. Yani, uzun vadeli kilo kaybını hedefliyorsanız, doğal veya doğal olmayan idrar söktürücülere güvenmemeniz tavsiye edilir.

Limon Aşırı Tüketimi:

Limon vücut için son derece yararlıdır ancak sürekli olarak aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Fazla miktarda limon suyu içmenin yan etkileri henüz tam olarak bilinmese de, bir çok kişide sonradan diş çürüklerine ve diş hassasiyetine yol açabilen diş minesi erozyonuna yol açabilmektedir.

Son olarak herhangi bir idrar söktürücü maddenin uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Aritmi, aşırı yorgunluk, halsizlik, kas krampları, dehidratasyon ve iştahsızlık gibi yan etkilere neden olabileceğinden bu maddelerin nasıl ve ne kadar kullanılacağını öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/is-lemon-a-natural-diuretic.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku