Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Ev Reçeteleri

0 1.143

5783_kizilcikÇoğu durumda, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi doktor gözetiminde alınan antibiyotikleri içermelidir. Ancak tedaviyi hızlandırmak ve semptomları hafifletmek için evde yapılabilecek bir kaç öz bakım önlemleri vardır.

Biliyor Muydunuz?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Sağlık İstatistiklerine göre, her yıl tahminen 8 milyon doktor ziyareti idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle gerçekleştirilmektedir. (“the Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Health Statistics”)

Erkeklere kıyasla idrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülür. Enfeksiyon belirtileri arasında mesaneyi tamamen boşaltamama, idrar yaparken yanma hissi idrar, mesane spazmları ve noktüri (idrar yapmak için gece kalkmak zorunda kalmak) vardır. Karın ağrısı veya alt sırt ağrısı da etkilenen kişi tarafından hissedilebilir. Ancak bazı nadir durumlarda, bir belirti de idrarda bir miktar kan görünmesidir. İdrar şüpheli veya kötü bir koku eşliğinde bulanık görünebilir. Yorgunluk ve güçsüzlük hissi de idrar yolu enfeksiyonu ile ilişkili diğer belirtilerdir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri:

Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus bakterilerinin çoğalması idrar yolu enfeksiyonu için katkıda bulunan etkenlerden biridir. Aşağıdaki etkenler idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır.

-Artan cinsel aktivite
-Kötü hijyen
-Gebelik
-Stres
-Alkol kötüye kullanımı
-Vücut direncini azaltan bir hastalık
-İdrar yollarında tıkanıklıklar
-Spermisit içeren kontraseptiflerin kullanımı

Evde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

-Herhangi bir doktorun bu konuda hastasına vereceği ilk tavsiye günlük olarak bol bol su içmektir. Su idrar miktarını artırmaya yardımcı olur böylece her idrara çıkışınızda bakterileri dışarı atarsınız.

-Kızılcık suyu içmek yararlı olabilir. Kızılcık suyu idrarın asitliğini arttırmakta olan hipürik asit içerir. Bu da bakterilerin mesaneye yapışmasını ve kolonize olmasını önler. Bu nedenle bakterilerin çoğalma riski daha az olur ve böylece enfeksiyonun yayılması yavaşlar. Günlük tüketilen 2- 4 bardak kızılcık suyu, semptomların hafiflemesi için yardımcı olur.

5783_urinary-tract-infection

-“Ayı üzümü” adı ile bilinen yapraklarını dökmeyen bir çalı bitkisi, asırlardan bu yana idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılmıştır. Yaprakları ile çay yapılabilmektedir. Ancak takviye olarak alındığında dozajı daha kesindir. Semptomlar yatıştıktan sonra bu bitkinin tüketimi durdurulmalıdır. Bunun nedeni uzun vadede meydana gelebilecek olan muhtemel yan etkileri olmasıdır. Bebek bekleyen annelerde uterus kasılmalarına neden olabileceğinden ayı üzümünün kullanılması tavsiye edilmez. Ayı üzümünü kullanmadan önce diğer önemli detaylar ya da önlemler için, bir doktor ya da bitki uzmanına danışmak akıllıca olacaktır.

-Yeterli dozlarda C vitamini alımı da idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmede olumlu sonuçlar göstermektedir. C vitamini idrarın asit seviyesini yükseltir ve bu da bakterilerin çoğalması ve enfeksiyonun yayılması için uygun olmayan bir ortam yaratır. Fazla miktarda C vitamini tüketimi ishale neden olabilir. Böyle bir durumda C vitamini alımını azaltmanız tavsiye edilir.

-Aromaterapi idrar yolu enfeksiyonunu gidermek için kullanılabilecek başka bir doğal tedavi yöntemidir. Sandal ağacı, papatya, çam, çay ağacı ve bergamot kullanarak bir kompres veya bir masaj yağı hazırlayın. Günlük olarak bir veya iki kez mesane üzerine uygulayın. Aynı yağları banyo suyuna ilave etmek ayrıca aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeye ve ileride oluşabilecek bir enfeksiyon olasılığını azaltmada yardımcı olur. Banyo suyuna bir miktar elma sirkesi ilave etmek de yardımcı olur.

5783_water-Enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmak için, bir sıcak su torbası ya da sıcak bir havlu veya bir bezle sarılmış bir şişeyi alt karın üzerine yerleştirebilirsiniz. Belirtilerin artmasına ve enfeksiyonun yayılmasına neden olabileceğinden cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Alkol, kafein ve gazlı içecek tüketiminden de kaçınılması gerekir. Bu tür içecekler mesaneyi irrite eder ve tedaviyi geciktirme eğilimindedir.

Yukarıdaki yöntemler ancak reçete edilen ilaçlar ile kombine edildiğinde idrar yolu enfeksiyonu tedavisini hızlandırmaktadır. Daha güvenli olmak için, her zaman bu tür alternatif yöntemleri kullanmadan önce bir doktora danışın. Bu yöntemlerin seyri ve uzunluğu enfeksiyonun karmaşıklığına bağlı olacaktır ve bu kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/bladder-infection-home-treatment.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.