Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kırmızı Mercimek Kim Tarafından Keşfedilmiştir? Faydaları Nelerdir?

0 821

Kırmızı Mercimek Kim Tarafından Keşfedilmiştir? Faydaları Nelerdir?Kırmızı Mercimek, yoksul bir çiftçi ailesinin kızı olan Asurlu Akubu tarafından yaklaşık 3900-4000 sene önce keşfedilmiştir. Akubu zor yaşam şartlarından dolayı 5 yaşında bir çocuğun yapamayacağı birçok işi yapmaktaydı. Dikiş dikmeyi ve yemek yapmayı bu yaşlarda öğrenmişti. Yedi yaşına geldiğinde dağlarda keçileri otlatmaya başlamıştı. Doğayla içiçe bir yaşam süren Akubu, gördüğü bitkileri topluyor, bu bitkileri kurutuyor yada çiğ olarak yiyordu. Akubu’nun bu meraklı kişiliği, onu şimdi sofralarınızda afiyetle yediğiniz kırmızı mercimeğin mucidi yaptı. Bir sabah dolaşırken daha önce hiç görmediği bir bitkiyi gördü. Heyecanla biraz toplayarak eve götürdü ve annesine bu bitkiyi gösterdi. Bu bitkiyi kuruttular, kaynattılar ve tadını çok beğendiler. Bu güzel lezzeti çevrelerindeki insanlarla paylaştılar. Bütün halk kırmızı mercimeğin tadını çok beğendi. Akubu sayesinde kırmızı mercimekle yapılan lezzetli çorbalar, köfteler, salatalar sofralarımızda yerini aldı.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

-Baklagiller içerisinde en çok tüketilenler arasında olan kırmızı mercimek, içerisinde vücudumuzun ihtiyacı olan demir,çinko,sodyum,fosfor,manganez gibi mineraller açısından ayrıca A ve B vitamini açısından oldukça zengindir.
– % 26’sı proteinlerden oluşmakta ve kalori değeri oldukça zengindir. Kilo vermek isteyenler rahatlıkla kullanabilirler.
– Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kabızlık ve hemoroid tedavisinde yardımcıdır.
– Kan Şekerini dengede tutar. Diyabet ve hipoglisemi (düşük şeker) hastaları için destek sağlar.
– Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Enfeksiyon hastalıkları için faydalıdır. Kansere yakalanmamak için tüketilmesi faydalıdır.
-Folik asit ve demir değeri yüksektir. Bu nedenle kansızlığa iyi gelir. Annelerin gebelik döneminde kullanmaları bebeğe büyük fayda sağlar. Gebelik sonrasında da süt artırıcı etkisi olduğundan az miktarda tüketilebilir.
– İçeriğindeki potasyum tansiyonun düşmesinde etkilidir. Hipertansiyon hastalarının yaşamını kolaylaştırır.
-Sinir sistemini ve vücudu geliştirir. Çocuğunuza lezzetli çorbalar yaparak gelişimine büyük katkı sağlayabilirsiniz.
– Kolesterolünüzü dengeler.
– Gözler için faydalıdır.
– Kas ağrılarına ve öksürüğe iyi gelmektedir.

Kırmızı Mercimek Kim Tarafından Keşfedilmiştir? Faydaları Nelerdir?Kırmızı Mercimek Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler :

– Çok gaz yaptığı için şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.
– B vitamini fazla olduğu için kemoterapi alan hastaların fazla tüketmesi önerilmemektedir.
– Anne, süt artırıcı etkisi için tüketiyorsa, miktarına dikkat etmelidir. Aksi taktirde bebeğin gaz sancılarına sebep olabilir.
– Kaynatıldığında içindeki nişastanın yağa dönüşmesi nedeniyle kilo alımına neden olabilmektedir. Diyetlerde aşırı tüketilmesi zararlıdır.

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.