Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lactobacillus Brevis Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 510

Probiyotik olan L. brevis’in diş sağlığı, bağışıklık ve bağırsak için birçok potansiyel faydası vardır, ancak yeni araştırmalar uyku ve iltihaplanmada da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu yazıda L.Brevis nedir ve sağlıkla olan ilişkisi hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Lactobacillus Brevis Nedir?

Lactobacillus Brevis  Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Lactobacillus brevis, Kyoto’da üretilen geleneksel bir Japon turşusu olan Suguki’ den izole edilmiş bitki kaynaklı bir laktik asit bakterisidir. L. brevis, lahana turşusu ve turşu gibi fermente gıdalarda bulunabilirken aynı zamanda insan bağırsak mikrobiyotasının normal bir parçasıdır.

Etki Mekanizması

Hücreler ve hayvanlarda, araştırmacılar L. brevis’in etki mekanizması şunlardan ibarettir:
• Th1/Th2 dengesini Th1 hakimiyetine kaydırmıştır
• Polarize M1 makrofajları M2 benzeri makrofajlara seviyeri
• Artan IgA ve IgE’yi inhibe etmiştir
• Serotonin 5-HT3 reseptörü yoluyla çeşitli fizyolojik süreçleri olumlu etkilemiştir
• Azalmış TNF-a seviyeli
• Artmış IFN-a ve her ikisi de artmış ve azalmış IFN seviyeleri
• Azalan IL-1p, IL-4, IL-6 ve IL-17A seviyeleri
• Artan IL-10 seviyeleri
• Her ikisi de azalmış ve artmış IL-12 seviyeleri
• Her ikisi de azaltı ve TGF- y’yi arttırmıştır
• Artmış adiponektin seviyeleri
• Azalmış iNOS , NO, PGE2 , COX-2 , MPO seviyeleri FOXP3, TLR4, PGE2, MMP, PPAR, CEBP, aP2, LPL , LXR -a, leptin , GPDH, IRAK1, AKT , NF- B SREBP-1 ve SREBP-2
• Artmış HSP’ler ve p38 MAPK seviyeleri

L. Brevis’in Faydaları

L. brevis probiyotik takviyeleri tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır ve genellikle katı klinik araştırmalardan yoksundur. Üretim standartları belirli yönetmelikler tarafından belirlenmesine rağmen etkisi ve güvenliği konusunda garanti verilmez. Takviye kullanımı öncesi doktordan bilgi alması önerilir. Faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Bağışıklık: L. brevis, 1089 ilkokul çağındaki çocuklarda influenza insidansını azalttı. İyileşme özellikle aşılanmamış kişilerde belirgindir. Canlı, ancak ısı ile öldürülmemiş olan L. brevis’in Lactobacillus Brevis  Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?oral uygulaması, 60 gönüllüde IFN-a üretimini önemli ölçüde arttırmıştır. Başlangıçta düşük seviyelerde IFN-a üretimi olan kişilerde alım en yararlı olma eğilimindeydi. L. brevis farelerde influenza virüsü enfeksiyonu semptomlarını hafifletmiştir. L. brevis fare splenositlerinin sitotoksik aktivitesini arttırmıştır. L. brevis, herpes virüsüne (HSV-2) karşı antiviral aktivite sergiledi ve HSV-2 çoğalmasını inhibe etmiştir.
Diş sağlığı: L. brevis oral pH’ı geliştirmiş, tükürük Streptococcus mutansını azalttı ve 191 yüksek çürük riski olan okul çağındaki problamada kanamayı azaltmıştır. L. brevis’in anti-inflamatuar etkileri vardır ve 8 sağlıklı bireyde ve periodontitisli 21 hastada klinik semptomların tamamen ortadan kalkmasına ya da iyileşmesine neden olmuştur. L. brevis 34 sağlıklı yetişkinde muhtemelen nitrik oksit sentezini önleyerek oral antienflamatuar özellikler göstermiştir. L. brevis periodontal enflamasyonu inhibe etti, kemik kaybını önemli ölçüde azaltmış ve periodontitli farelerde anaerobik bakteri sayısını azaltmıştır.
Bağırsak sağlığı:
• Kabızlık: Isı ile öldürülen L. brevis, kabızlığı olan 32 kadında bağırsak fonksiyonunu iyileştirmiş ve bifidobakterilerin büyümesini desteklemiştir. Ölü L. brevis hücreleri içeren turşu tüketen kabızlığı olan 44 kız öğrencide NK hücre aktivitesinde belirgin artış ve barsak semptomlarında iyileşme gözlenmiştir.
• IBS: L. brevis IBS hastalarında yaşam kalitesini iyileştirdi, ishali ve karın ağrısını azaltmış ve bifidobakterileri arttırmıştır.
• H. pylori: L. brevis tedavisi, dispeptik 22 H. pylori hastalarında H. pylori kolonizasyonunu ve poliamin biyosentezini azaltmıştır.
• İBH: Isı ile öldürülen L. brevis, ölümcül kolitli farelerde bağırsak bozukluklarını ve sağ kalım oranını azaltmıştır. L. brevis, pro-inflamatuar sitokinleri azaltarak farelerde ülseratif koliti iyileştirmiştir. L. brevis’ten türetilmiş aktif bir molekül olan polifosfat (polyP), kronik kolitli farelerde inflamasyonu ve fibrozu iyileştirmiştir.
Uyku: Uykusuzluğu olan 17 gönüllüde L. brevis uyku üzerinde hafif faydalı bir etki göstermiştir. Diyete ısı ile öldürülen L. brevis eklendiğinde farelerde günlük istemli tekerlek ve uyku ritmi yoğunlaşır.
Oral mukozit: Oral mukozit, kanser tedavilerinin, özellikle kemoterapi ve radyasyonun en yaygın, zayıflatıcı komplikasyonlarından biridir. 200 hastada L. brevis antikanser tedavisine bağlı oral mukozit insidansını ve şiddetini azalttı ve kemo-radyoterapi ve antikanser tedavisinin tamamlanma toleransını geliştirmiştir.
MSG: L. brevis içeren kapsüller 30 insanda monosodyum glutamat (MGS) seviyelerini ve MSG semptom kompleksini azaltmıştır. L. brevis, farelerde MSG’nin bağırsaktan kana emilimini inhibe etmiştir.
Alerji: L. brevis kaynaklı Th1 sitokinleri, Th2 sitokinlerini inhibe etmiş, anti-alerjen antikorları Lactobacillus Brevis  Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?ve farelerde bastırılmış sistemik anafilaksi azaltmıştır. L. brevis, Th1/Th2 dengesini Th1 hakimiyetine kaydırarak alerjik farelerde IgE üretimini ve histamin sekresyonunu inhibe etmiştir. L. brevis’in oral uygulaması farelerde IgE üretimini, şişmeyi ve atopik dermatit gelişimini önemli ölçüde inhibe etmiştir.
Kolesterol: L. brevis sıçanlarda kolesterolü düşürdü ve düşük yoğunluklu lipoprotein ( LDL ) kolesterol düzeylerini düşürmüştür.
Yağ metabolizması: Bir hücre çalışmasında L. brevis, yağ hücresi üretimini, hücresel trigliserit birikimini ve GPDH aktivitesini inhibe etmiştir.
İştah: L. brevis farelerde iştahı arttırmıştır.
Diyabet: L. brevis diyabetik sıçanlarda glikoz düzeylerini düşürmüştür. L. brevis takviyesi sağlıklı sıçanlarda artmış insülin düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur.
Karaciğer fonksiyonları: L. brevis’in oral uygulaması farelerde etanol kaynaklı karaciğer hasarını ve yağlı karaciğeri iyileştirmiştir. ALT ve AST artışını önemli ölçüde inhibe etti ve karaciğerdeki TG ve total kolesterolü düşürmüştür.
Cilt sağlığı: L. brevis, kan akışını arttırdı ve sıçanlarda transepidermal su kaybını azalttı, bu da cilt sağlığında, özellikle çatlamış veya kuru ciltte yararlı bir madde olabileceğini düşündürmektedir. Bu insanlarda araştırılmamıştır.
Pestisitler: L. brevis’in organofosfor hidrolaz (OpdB) organofosfor pestisitlerini parçalayabilir.
Kanser araştırması: L. brevis’ten türetilen bir antitümör molekülü, kolon adenokarsinom hücresi canlılığını ve bu hücrelerin farelerde büyümesini inhibe etmiştir. Bu çalışmanın insan kanserleriyle ilgisi bilinmemektedir ve hücre çalışmaları asla L. brevis veya başka bir takviyeyi haklı çıkarmak için kullanılmamalıdır.

Kullanımı Güvenli mi?

L. brevis’in insan tüketimi için güvenli olduğu düşünülmektedir. L. brevis tiramin ve putresin gibi biyojenik aminler üretebilir. Organ yetmezliği, immün yetmezlik durumu ve enfeksiyonlara neden olabilecek disfonksiyonel bağırsak bariyer mekanizmaları olan hastalarda probiyotiklerden kaçınılmalıdır. Olumsuz etkilerden veya beklenmedik etkileşimlerden kaçınmak için L. brevis probiyotiklerini almadan önce uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Kaynakça:

cabi.org
feedipedia.org
examine.com
researchgate.net

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.