Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölüm Ormanı “Aokigahara”

0 512

4581_aokigahara-el-bosque-malditoJaponya‘ da bulunan Fuji Dağı’ nda, ilginç özelliğe sahip bir orman bulunuyor. Fuji Dağı’nın eteklerinde bulunan bu dağ, daha çok Ölüm Ormanı veya İntihar Ormanı olarak biliniyor. Bu dağın ismi Aokigahara. Bu ormanda ağaçların yaprakları kurumuş ve ağaç gövdeleri yosunlarla kaplıdır. Bir hayli kasvetli mistik bir havaya sahip olan bu orman, yaşanan intiharlarla ünlüdür.

Ormanın sicili bir hayli fazla. Nitekim burada 1998′ de 73, 2002′ de 78, 2006′ da 16 ceset bulunmuş. Bu olayların üzerine ormana ilginç uyarı levhaları koyulmaya başlamış. Normal ormanlarda ” ateş yakmayınız ” vb. uyarı levhaları bulunurken, bu ormanda ” lütfen intihar etmeyiniz ”, ” intihar etmeden önce polisi arayınız ” gibi trajikomik uyarı levhaları mevcut. Öyle ki yazar Wataru Tsurumui, bu ormanla alakalı ” İntihar El Kitabı ” nı piyasaya sürmüş ve burada yaşanan bazı intihar vakalarında cesetlerin yanında bu kitap bulunmuştur.

4581_aokigahara-title-001Peki bu orman niçin böyle kötü ün yaptı? İşte bu soruya cevap verebilecek bazısı efsane, bazısı gerçek cevaplar var. İlk neden Aokigahara’ nın, Fuji Dağı’ nın eteklerinde bulunması. Nitekim Fuji Dağı Japonlarca kutsal bir mekan. Halkın inancına göre ” yurei ” olarak adlandırılan dünya ile ölüm arasında kalmış ruhlar, Aokigahara’ da kendilerini arındırıyorlar. Başka bir sebep de ormanda 2-3 km. ilerledikten sonra ormanın olağan sesleri dışında ürkütücü uğultuların gelmesi. Üstelik bu uğultuların kaynağı henüz bulunamamış durumda. Halk inancı ise ” yurei ” lerin sesleri olduğunu düşünüyor. Sadece intihar etmek isteyenler değil masum insanların da ölebildiği bir yer burası. Çünkü bu ormanın altı yüksek demir rezerviyle kaplı. Bu da özellikle geçmiş dönemlerde pusulaların doğru yönü göstermesini engellemiş ve masum insanların ölümüne sebebiyet vermiştir. Buradaki Orman Müdürlüğü’ nde bir ceset odası bulunuyor. Çünkü müdürlük ormanın bakımını yapması dışında cesetleri de topluyor.

Yazar:gürkan demirci

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku