Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aeroflot Nasıl Bir Havayoludur?

0 508

PJSC Aeroflot Avrasya ülkelerinden Rusya Federasyonu’na bağlı bir havayolu şirketidir. Aeroflot, Rusya’nın ulusal bayrak taşıyıcısı konumundadır. Bu da Aeroflot’u Rusya’nın en büyük havayolu şirketi yapmaktadır. Borsada da işlem gören bir havayolu şirketi olan Aeroflot, Rusya’nın Gazprom’la beraber en önemli markalarından biridir. Merkezi, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bulunan Aeroflot, burada Sheremetyevo Uluslar arası Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır. 9 Şubat 1923 tarihinde kurulmuş olan Aeroflot, dünyanın en eski havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. 9 Şubat 1923 tarihinde resmi olarak kurulan Aeroflot, 15 Temmuz 1923 tarihinde faaliyete başlamıştır. Bünyesinde ayrıca Aurora, Pobeda ve Rossiya Airlines’ı da bulunduran Aeroflot, toplam olarak 191 adet yolcu uçağına sahiptir. Son yıllarda yaptığı atılımlar sayesinde ciddi bir yükselişe geçen Aeroflot, Rusya’da domestik uçuşlar düzenlediği gibi uluslararası uçuşlarda da oldukça önemli bir konumdadır. Domestik ve uluslar arası toplam 129 adet uçuş destinasyonu bulunan Aeroflot, ülkedeki uçuş trafiğinin yüzde yetmişlik kısmına tek başına etki etmektedir.

SAeroflot Nasıl Bir Havayoludur?ovyet Sosyalist Cumhuriyetler döneminde kurulmuş olan Aeroflot, günümüze dek Rus halkının önde gelen simgelerinden biri olmuştur. Aeroflot’un yüzde 51’lik kısmı Rusya Federasyonu’na aittir. Rus devlerinin güvencesi altında olan Aeroflot’ta yaklaşık 31 bin kişi istihdam edilmektedir. Dünyanın en çok kar elde eden 20 havayolu şirketi arasında yer alan Aeroflot, 2006 yılında havayolu ittifakı olan SkyTeam’e üye olmuştur. Bu sayede aktarmalı uçuş destinasyonunu artıran Aeroflot, bu ittifaka üye olan 10. havayolu şirketi olmuştur. Bünyesinde tarih boyunca başta Tupolev, Antonov gibi Sovyet merkezli uçakları barındıran Aeroflot, son zamanlarda filosunu yenilemeye gitmiş ve ağırlıklı olarak Boeing ve Airbus üretimi yolcu uçaklarına yönelmişlerdir. Bundan yaklaşık 15 yıl öncesine kadar uçakların yeterli bakıma sahip olmaması gerekçe gösterilerek Avrupa Birliği hava sahasına sokulmayan Aeroflot uçakları günümüzde çok rahat bir şekilde tüm dünyaya uçabilmektedirler.

Günümüz itibariyle Aeroflot bünyesinde, 35 adet Airbus A321, 70 adet A320, 23 adet A330’un yanı sıra 25 adet Boeing 737, 15 adet 777 serisi bulunmaktadır. Ayrıca Aeroflot, 30 adet de Sukhoi Superjet 100-95 bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Aeroflot, Airbus ve Boeing’den 22 adet 777, 8 adet A320, 8 adet A321 ve 14 adet de A350 serisi sipariş etmiştir. Filosunu hızla gençleştiren Aeroflot, uzun menzilli tarifeli uçuş sayısını da böylece artırmayı planlamaktadır. Aeroflot, Türkiye’ye uçan Rusların ve Rusya’ya uçan Türklerin de sık tercih ettiği oldukça güvenilir bir havayolu şirketidir. Aeroflot, Amerika Birleşik Devletleri’ne düzenlediği tarifeli uçuşlarda ağırlıklı olarak Airbus A330 ve Boeing 777 tipi yolcu uçaklarını kullanmaktadır. Aeroflot tarihinde birçok ölümlü kaza da bulunmaktadır. Ancak son 10 yıla baktığımızda şirketin hızlı yükselişi güvenlik anlamında da oldukça ileri bir seviyeye geldiğini göstermektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku