Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Malta Adası

0 135

4579_isla_maltaMalta, Güney Avrupa’da yer alan bir ada ülkesidir. Orta Akdeniz’de, Sicilya’nın güneyinde bulunur. Sicilya ve Libya arasına kurulmuş bu küçük ada ülkesi, yaklaşık 400 binlik bir nüfusa sahiptir. Aslında Malta, tek bir ada değil, 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşan bir takım adadır. Resmi dil olarak Matlaca ve İngilizcedir. Matlaca, Arapça ve İtalyancanın birleşimi olarak tabir edebileceğimiz yerel bir dil olma özelliğini taşır. Ancak ada, dil eğitimi konusunda oldukça gelişmiş ve 50’den fazla dil okuluna ev sahipliği yapmaktadır.

Malta’nın yeryüzü şekilleri, teraslanmış alanlar ve alçak tepelerden ibarettir. Dağ gibi yükseltiler ve akarsular görülmez. Bir ada ülkesi olan Maltada tahmin edilebileceği gibi, zengin bir kıyı şeridi bulunur. Yaklaşık 140 kilometre uzunluğundaki sahili, pırıl pırıl kumsallarla kaplıdır. Ayrıca pek çok koyu ve limanı bulunur.

4579_malta_vistaMalta Adalarının iklimi, ılıman ve yumuşaktır. Kış aylarında sıcaklık değerleri 14-15 derece olarak ölçülür ve kesintili yağışlarla karşılaşılabilir. Yaz ayları ise sıcak ve nemli geçer. Aşırı ve boğucu sıcakların yaşanmadığı yaz mevsiminde, denizden gelen serin rüzgarlar, ferahlatıcı bir etki taşır. Malta ekonomisi, iniş ve çıkışların yaşanmadığı bir sistemde ilerlemektedir. Ülke halkı, maddi sıkıntı çekmez. Halkın refah düzeyi oldukça yüksektedir. Ülke ekonomisinin %97’sini turizm karşılamaktadır. Adada ticaret de yapılmaktadır. İngiltere, Libya, Çin gibi ülkelerle küçük çaplı da olsa ticaret yapılmakta ve bu ülkenin hem ekonomik seviyesini yükseltmekte hem de bu ülkelerle siyasi dostluklar sağlamaktadır. Malta Adasınada tarım gelişmiştir. Tarlaların küçüklüğü, yağışın azlığı gibi olumsuz etkilere rağmen, tarımla ilgilenen kişi sayısı oldukça fazladır. Kaynaklara göre, Malta adasında, dilenci veya evsiz görme olasılığınız neredeyse imkansızdır.

Maltada pek çok sayıda dil okulu bulunmaktadır. Hem güzel sahilleri keşfetmek, hem adanın harika atmosferini yaşamak, hem de yabancı dil eğitimi almak için her yıl binlerce kişi Maltayı ziyaret etmektedir. Dil okulları bu anlamda, Maltanın ekonomisini tamamlayıcı bir unsur haline gelmişlerdir.

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku