Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İndira Gandhi (Nehru) Kimdir?

0 1.604

4970_indir_(1)19.11.1917 yılında Allahabad ‘ta dünyaya gelen İndira, babası Cavaharlal Nehru Mahatma Gandhi ile birlikte Hindistan ‘ın özgürlüğü için mücadele vermekteydi. Nehru ‘nun tek çocuğu olan İndira, daha 12 yaşındayken Hindistan ‘ın bağımsızlık mücadelesine katılarak ” Maymunlar Tugayı’ nı ” kurdu. Bu oluşumun kız ve erkek çocuklardan oluşmaktaydı ve amaçları Özgürlük Savaşçıları arasında ki iletişimi sağlamaktı. 1935-36 yıllarında şair ve filozof olan Rabindranath Tagore Üniversitesinde eğitim gördü. 1937 yılında Oxford ‘da giden İndira, burada tarih ve antropoloji eğitimi aldı.

1937 yılında ayrıca Kongre partisine üye oldu. Henüz 20 yaşındayken babasının yandaşı ve danışmanı olarak çalışmaya başladı. Babasıyla birlikte İngiliz sömürgesine karşı mücadele veren İndira, daha çok eğitsel ve sosyal politikayla meşgul oldu. 1942 yılında Firoze Gandhi ile evlendi. Firoze ‘nin Mahatma Gandhi ‘yle bir akrabalığı bulunmamakla birlikte sadece soyadı benzerliği bulunmaktadır. Yaptığı evlilikten iki erkek çocuk (Rajiv: 1944 ve Sanjay: 1946) dünyaya getiren İndira evliliğini uzun süre devam ettiremedi ve 1947 yılında boşandı. 1955 yılında Kongre Partisinin yönetici kadrosuna giren İndira, 1959 ‘da partinin başkanlığına seçildi. Aynı yıl Enformasyon ve Yayın bakanlığı görevini üstlendi. Başbakan Lal Bahadur Shstri ‘nin ölümünden iki yıl sonra onun yerine başbakanlığa getirildi.

4970_imagesİlk başbakanlık döneminde, parti içi muhalefetin sert tepkilerine maruz kalan İndira, Parti içi bölünmelere kadar giden bu muhalif hareketi, erken yapılan parti içi seçimle oyların 3 ‘te 2 ‘sini alarak sindirmeyi başardı. Daha sonra büyük sanayi dallarını ve bankaları devletleştirme projelerini icraata koydu. Dış politika da babasının tarafsızlık ilkesini benimseyen İndira bir süre bu yolda devam ettikten sonra 1971 ‘de SSCB ile bir dostluk anlaşması imzaladı. Hemen akabinde Doğu Bengal ‘in bağımsızlık mücadelesine destek vererek tarafsızlığını tamamen kaybetti. Doğu Bengal ‘in bağımsızlık mücadelesine karışması Pakistan tarafından hoş karşılanmadı ve 1971 yılının Aralık ayında kısa süreli bir savaş başladı. Hindista’nın zaferiyle birlikte Bangladeş bağımsızlığını ilan etti.

Hindistan ‘ın ekonomik ve sosyal sorunları, 70’li yıllarda İndira ‘nın başını epeyce ağrıttı ve muhalefetin güçlenmesine ortam hazırladı. Başbakan İndira Haziran 1975 yılında Allahabad ‘daki bir mahkeme tarafından 1971 ‘de Avam Kamarası seçimlerine yolsuzluk karıştırdığı gerekçesiyle yargılanmak istenince olağanüstü hal ilan edildi. İndira politik muhaliflerinin tutuklattı. 1976 yılında anayasal değişiklikler yaptı. Bu hamlelerin kendini güçlendireceğini düşünse de baskıcı ve yasakçı yönetim anlayışı yüzünden muhalefet giderek güçlenmekteydi. Bütün bunların üstüne birde insanları nüfus patlamasının önüne geçmek adına kısırlaştırma projesini ortaya atınca muhalefetin ekmeğine yağ sürdü. Artan muhalefetten dolayı İndira parlamentoyu feshetti. 1977 Mart ‘ında yeni seçimlerin yapılacağını duyurdu. Büyük yenilgiye uğrayan İndira seçimi kaybetti ve yerine muhalif muhafazakar Morarji Desai yeni hükümeti kurdu. İndira uğradığı bu hezimeti telafi etmek adına yeni girişimlere başladı ve ”Indian National Congress” Hindistan Ulusal Kongre Partisini kurdu. Politik dostlarını da partiye davet ederek kendini Parti başkanı seçtirdi.

Şubat 1978 ‘de yerel seçimlere girerek, bazı eyaletlerde mutlak oyların çoğunluğunu aldı. Parlamentoda ki bir kaç milletvekilini de kendi saflarına çekmelerinin üzerine, aynı yıl yapılan ara seçimle İndira, tekrara meclise Muhalif lider olarak girdi. Mevcut hükümetin vaatlerinin hiçbirini gerçekleştirememesi ve ülkeyi mevcut durumdan kurtaramaması halk üstünde hayal kırıklığına neden oldu ve 80 ‘de yapılan seçimle birlikte İndira yeniden Başbakan oldu.

2İndira, Başbakan olarak göreve başladığında önceki döneminden hiç bir ders almadığını da kanıtlar gibiydi. Hala iç politika da karışıklıklar devam etmekteyken, belki de tek başarısını dış politikada üçüncü dünya devletlerinin başına geçerek gösterdi. (1983). Görevi Fidel Castro ‘dan devralan İndira Kendi ülkesinde gerilim, yerel otonomi ve dinsel çatışmaların etkisiyle giderek tırmandı. Özellikle Pencap bölgesinde Hindular ve Sihler arasında tırmanan gerilim adeta iç savaş şeklini alınca, İndira sert müdahalede bulunarak Sihler ‘in Kutsal Altın Tapınağını (Amritsar) bombalattı. Bunun üzerine Sihler İndira ‘ya karşı intikam yeminlerini açıkladılar. 31.10.1984 yılında iki Sih koruması tarafından, evinin bahçesinde vurularak öldürüldü. Yerine oğlu Rajiv aynı gün göreve başladı. İndira Hindistan tarihinde ilk kadın başbakan ve en uzun görev yapan ikinci başbakan olma ünvanlarını da taşımaktadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ndira_Gandhi,
http://en.wikipedia.org/wiki/Indira_Gandhi,
http://www.nkfu.com/indira-gandhi-kimdir/

Yazar:Taner Gülmüş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku