Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nice Nasıl Bir Yerdir?

0 288

Nice Nasıl Bir Yerdir?Nice, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa‘da bulunan bir yerleşim yeridir. Fransa’nın en önemli şehirlerinden biri olması sebebiyle son derece popüler olan Nice, ülkenin en önemli turistik lokasyonlarından biri konumundadır. Bölgenin en güzel şehirleri arasında başı çeken Nice, Fransa’nın en önemli yaz turizmi merkezlerinden olması sebebiyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Eşsiz mimarisi ve de kordonu ile kendisini ziyarete gelenleri etkileyen Nice, ülkenin en kalabalık 5 şehri arasında yer alır. Bunun dışında şehir, görselliği ile insanları adeta hipnotize eder. Bu da şehrin dilden dile ün yapmasına yardımcı olur. Şehir, Fransa sınırlarında yer alan Alpes-Maritimes bölgesinin en önemli şehri ve de aynı zamanda başkenti konumundadır. Fransız Rivierası denen bölgede yer alan Nice, Akdeniz’e kıyısı bulunan bir şehirdir. Ayrıca şehir Alp Dağları’nın uzantısının sona erdiği noktada yer alır. Nice ayrıca Fransa’nın bir parçası olan Monako’ya da son derece yakın bir konumdadır. Monako’da uluslararası uçuşlara açık bir hava meydanı günümüz itibariyle bulunmadığından, Monako’ya gitmek isteyenler de ağırlıklı olarak Nice gelirler ve buradan Monako’ya geçiş yaparlar.

Nice Nasıl Bir Yerdir?Monako’ya ulaşımın Nice üzerinden sağlanması son derece yaygın bir tercih olarak görülür. Bunun nedeni Nice’in Monako’ya olan mesafesinin sadece 13km olmasıdır. Bu anlamda Nice şehri hem kendini ziyarete gelenlere hem de Monako’ya ulaşmak isteyenlere hizmet verir. Bu da doğal olarak şehrin sahip olduğu nüfus trafiğini kısmen de olsa artırır. Nice, Fransa adına son derece önemli bir yerleşim yeridir. Bunun nedeni şehrin sahip olduğu stratejik konumdur. Bir Fransız şehri olmasına karşın Nice, İtalya’ya son derece yakındır. Hatta İtalya’nın sınır şehri olarak da söylenebilir. İtalya’nın da tıpkı Fransa gibi Avrupa Birliği’nin bir üyesi olması her iki devlet arasında Birlik hukuku bağlamında serbest dolaşımın varlığı anlamına gelir. Bu da İtalyanların Nice ulaşmasında herhangi bir engel ya da sınırlama ile karşı karşıya olmaması sonucunu doğurur. Böyle bir avantaj söz konusu olduğundan, İtalyan olup da Nice de ikamet eden birçok kişiye rastlamanız sizi şaşırtmasın. Bu son derece normal bir durum olarak kabul edilir. Hatta öyle ki, Nice de ikamet ettiği halde İtalya’da okula giden binlerce İtalyan vardır. Bu tamamen yasal bir durumdur.

Nice Nasıl Bir Yerdir?Nice kendi içinde 9 kantona ayrılır ve bunlar 1’den 9’a kadar numaralandırılmıştır. Ülkenin en güzel şehirleri arasında yer alan Nice, yaklaşık olarak 1 milyon kişinin yerleşik olarak ikamet ettiği bir şehir olma özelliğini haizdir. Bu da şehri, ülkenin en kalabalık beş şehrinden birine dönüştürür. Şehrin merkezi olarak kabul edilen bölgede ise sadece 344 bin kişi yerleşik olarak yaşar. Nice’e Türkiye’den ulaşmak son derece kolaydır. Özellikle de İstanbul’da yaşıyorsanız, Nice‘ye varmanız yaklaşık 3 saat sürecektir. Bu bölgeye tarifeli sefer düzenleyen birçok şirket bulunur. Bunlar arasında bayrak taşıyıcımız ve de aynı zamanda ulusal havayolumuz olan Türk Hava Yolları da bulunur. Nice, Fransa’nın bir şehri olması sebebiyle Schengen vizesine sahip olmanız durumunda seyahat edebileceğiniz bir yerdir. Bu anlamda seyahatiniz öncesi, geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekir. Bu Fransa ya da İtalya tarafından verilmiş Schengen vizesi olabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.