Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Influencer Pazarlama Nedir?

0 229

Özellikle youtube, facebook, twitter, instagram gibi video paylaşım ya da sosyal medya hesaplarında yüksek takipçi sayısına sahip kişiler tarafından oluşturulan kişi, marka, ürün ile ilgili deneyimini, ürün ya da hizmet tavsiyesini içeren paylaşımlara genel olarak Influencer Pazarlama denir. Oldukça popüler olan Influencer Pazarlama tekniği ilk aşamada doğal olarak gelişmiş olsa da sosyal medya kullanımının git gide arttığı yakın dönemde yeni bir iş alanı oluşturmuştur.
Dijital medya kanalları içerisinde özellikle youtube ve instagram da sıkça karşılaştığımız Influencer Pazarlama tekniği ile kişiler kendi kanalını ya da sayfasını takip eden takipçilere yönelik çeşitli ürün ya da markayı pazarlama girişimlerinde çoğunlukça başarılı oldukları gözlenmektedir. Bu şekilde oluşan yeni bir iş alanı ile de Influencer olmak gibi bir tabir doğmaya başladı.

Influencer Pazarlama’nın Faydaları

Influencer Pazarlama ile hedefe odaklı etkin bir [https://www.bilgiustam.com/sosyal-medya-pazarlamasi-social-media-marketing-nedir/]dijital medya pazarlama stratejisi gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Hızlı bir geri dönüşü vardır ve oldukça başarılı bir pazarlama tekniğidir. Bu pazarlama tekniğini mevcutta yüksek takipçi sayısı olan ünlü kişilerin yanı sıra bunu iş fırsatı olarak gören ve oluşturduğu sayfalar ile günden güne popüler olup takipçi sayısı artan bir kitle de oluşmaktadır.
Influencer Pazarlama tekniğinin en çok kullanıldığı sayfa ya da kanalların konuları ise; Yemek, güzellik, sağlık, gezi, mobil oyunlar ve çocuklara yönelik içeriklerdir. Dikkatli bir şekilde incelediğiniz de bu konular ile ilgili hatırı sayılır takipçisi olan Influencerlar olduğunu göreceksiniz.

Influencer Nasıl Olunur?

Instagram üzerinden örnek verirsek, İntagram da yemek tarifleri ile ilgili paylaşımları olan bir kişi takipçileri ile girdiği etkileşim sonucunda zamanla yüksek bir takipçi sayısına ulaşabilir. Paylaştığım yemek tariflerinde kullandığı malzemelerin markalarının dışında görsellerinde yer alan yemek tabağı, tencere, kadeh, şamdan hatta elektronik mutfak aleti gibi ürünlerde takipçileri tarafından yakından takip edilmekte ve sıkça markası, memnun olup olmadığı ya da nereden temin edebileceği gibi sorular sorulmaktadır.
Gerek doğal gelişen gerekse Influencer pazarlamanın alt yapısı düşünülerek hazırlanan görseller neticesinde Influencer Pazarlama başlamış olur ve kişi Influencer olma yolunda ilerlemektedir. Kişi ya da markalar ile yapılacak olan anlaşmalar sayesinde Influencerlar gayet güzel gelir elde edebilirler.

Nasıl Başarılı Bir Influencer Olabilirim?Influencer Pazarlama Nedir?

Influencer olmak için planlama, zaman ve sabır en önemli 3 unsurdur. Öncelikle hangi konuda içerik oluştabileceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Özellikle kişisel bilgi ve becerinize dayalı bir konu bulmalısınız ki paylaşımlarınızın takip edilme şansı yüksek olsun. Seçtiğiniz konuya göre en etkin dijital medya aracını kullanmayı tercih edin. Video bazlı oluşturacağınız içerikler için youtube kanalı ya da görsel bazlı oluşturacağınız içerik için instagram ya da Facebook sayfalarını tercih edebilirsiniz. Bu işe ayıracağınız vakit kısıtlı ise tek bir [https://www.bilgiustam.com/dijital-pazarlamada-analiz-araclari/]dijital medya aracına yoğunlaşın. Şayet vaktiniz ve bilginiz çok ise 2 ya da 3 dijital medya aracını birbiri ile bağlantılı kullanabilirsiniz.
Influencer olabilmek için içeriklerinizi düzenli bir şekilde yayınlayın ve ilk olarak kendi sosyal çevrenizden başlayarak çeşitli platformlarda tanıtmaya başlayın. Takipçi sayınızın yükselmesi için zamana ihtiyacınız var. Sabırlı ve istikrarlı bir şekilde etkin içerikler oluşturmaya devam edin. Video ya da resimlerinize pazarlamayı hedeflediğiniz ürün ya da markaları doğal görünecek bir şekilde yerleştirin. Reklam diye bağırmamasına dikkat edin kısacası abartmayın, reklam dayatması takipçilerinizi rahatsız eder.
Takipçi sayınızda ki artışın hatırı sayılır bir rakama ulaşması ile birlikte kendi akışında ve doğal olarak geliştirdiğiniz Influencer pazarlama alt yapısının geri dönüşümünü görmeye başlayacaksınız. Kişi ya da markalar sizi yakın takibe alacak ve etkileşimin yüksek olması halinde Influencer Pazarlama için sizinle iletişime geçeceklerdir. Ürün sponsorluğu ya da reklam geliri alarak başarılı bir Influencer olabilirsiniz.

Yazar: Nalan Kaya

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.