Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İngilizce Konuşma Becerimi Nasıl Geliştiririm?

0 488

1. Her gün Biraz İngilizce Konuşun5699_english

Dil öğreniminde kullanılması gereken en etkili yöntem, konuşmadır. Yalnızca birkaç kelime bilmeniz, ya da gramerde eksiklerinizin olması hiç önemli değil.�İngilizce konuşmak için kendinizi rahat hissetmeyi beklemeyin; çünkü kendinizi rahat hissetmeniz muhtemelen uzun bir süre alacak. Kendi kendinizi tetikleyin ve İngilizce konuşmaya hemen bugün başlayın. Bir süre sonra konuşma becerinizin ne kadar hızlı geliştiğine inanamayacaksınız.

Anadili İngilizce olan bir arkadaş edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. İnternette bunu amaçlayan birçok oluşum mevcut. Hatta eğer edindiğiniz arkadaşınız da sizin dilinizi öğrenmek istiyorsa, karşılıklı bir dil alışverişine girebilir, yaklaşık 30 dakikalık bir süre içerisinde birbirinizden birçok şey öğrenebilirsiniz. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız basit selamlaşmalar aracılığıyla insanlarla tanışarak işe başlayabilirsiniz. Günlük ihtiyaçlarınız için öğreneceğiniz birkaç kalıp direktif de, işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, alışverişe çıktığınızda çalışanlarla aranızdaki iletişimi kurabilmek için hangi ifadeleri kullanmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

2. Telaffuzunuz Üzerinde Çalışın

5699_huge.16.80972

Eğer doğru bir telaffuza sahip değilseniz, istediğiniz kadar geniş bir kelime hazinesine, iyi bir gramer bilgisine sahip olun, ana dili İngilizce olan insanlar sizi anlamakta zorlanacaktır. Eğer İngilizcenizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız, doğru ve anlaşılır bir telaffuza sahip olmalısınız. Bunun için de anadili İngilizce olan insanların konuşmalarını dikkatli bir şekilde dinleyerek, telaffuzları en yakın şekilde kopyalamaya çalışın.

Anadilinizde bulunmayan ya da hiç bilginizin olmadığı ses özelliklerine dikkat edin. Örneğin Türkçede “th” şeklinde bir ünsüz kümesi yoktur; fakat İngilizcede bu iki harf yan yana geldiğinde faklı bir ses özelliği edinir. İngilizce dünya üzerinde oldukça fazla tercih edilen bir dil olduğu için, konuşulduğu ülkelerde farklı telaffuz özellikleri gösterebilir. Örneğin İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi birbirinden oldukça farklıdır. O yüzden telaffuz çalışmalarınızda bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

3. Kelime Dağarcığınızı Geliştirin ve Deyimsel İfadeler Kullanın

Eğer çok kelime bilir ve konuşmalarınızda deyimler kullanırsanız kendinizi daha kolay ve iyi ifade edersiniz. Anadili İngilizce olan insanlarla vakit geçirmek, kelimeleri ve deyimleri daha doğal bir şekilde ve uygun yerlerde kullanmanızı sağlayacaktır. İngilizce kaynaklar okumak, Tv kanaları izlemek ve haberleri dinlemek de faydalı olacaktır. Yeni bir deyim ya da kelime öğrendiğinizde ilk işiniz onu kendi oluşturduğunuz bir cümle içerisinde kullanmak olsun. Bu, o kelime ya da deyimi kolayca hatırlayabilmeniz için en iyi yoldur.

Kelime dağarcığınızı geliştirmenizin diğer bir kolay yolu ise, etiketler hazırlamaktır. Evinizin içerisinde her gün sıklıkla kullandığınız eşyalarınızın üzerine, öğrenmek istediğiniz kelimelerin yazılı olduğu etiketler yapıştırın. Böylece her aynaya baktığınızda ya da bilgisayarınızın başına geçtiğinizde yeni bir kelimeyle karşılaşacaksınız.

5699_img32ad20c4whb3ds4. İngilizce Konuşulan Bir Sınıfa ya da Tartışma Grubuna Katılın

Bir İngilizce kursuna katılmak, İngilizce konuşmanın bazı resmi yönlerine odaklanmak için harika bir yoldur. Çünkü burada yapılan konuşma faaliyetleri doğru cümle yapısı ve fiil çekimlerini içerir. Bir tartışma grubunda görev almak, size daha rahat ve samimi bir ortamda İngilizce öğretecektir. Bu yolla arkadaşlarınızla İngilizce konuşarak iletişime geçebilirsiniz. Bir tartışma ortamında İngilizce konuşmak başka insanların önünde rahat bir şekilde kendinizi ifade edebilmeniz için size yardımcı olacaktır. Ayrıca zorlandığınız yerlerde arkadaşlarınızdan yardım alabilir ya da benzer durumda olan bir arkadaşınıza yardım edebilirsiniz. Böylelikle yaşantılar yoluyla daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmiş olursunuz.

5. Sözlük Taşıyın

ETHIOPIA: EVERYCHILD/FSCE

Nereye gidersiniz gidin, yanınızda mutlaka bir sözlük bulundurun. Bu sözlük küçük bir kitapçık şeklinde olabileceği gibi birkaç mb’lık bir telefon uygulaması da olabilir. Eğer yanınızda bir sözlük olursa, asla bir kelimeye takılıp kalmazsınız. Karşınızda İngilizce konuşan biri varken cümle içerisinde kullandığı bir kelimeyi hatırlamakta zorlanabilirsiniz. O an yapmanız gereken tek şey birkaç saniye içerisinde sözlükten o kelimeyi bulmaktır.

Sözlüğe bakma ihtiyacı duyduğunuz kelimeyi, anlamını öğrendikten hemen sonra cümle içinde kullanın. Bu uygulama, yeni öğrendiğiniz kelimeyi çok daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır. Yanınızda bulunduracağınız bir sözlük, gün boyu yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacaktır. Kırmızı ışıkta beklerken, bir fincan kahve içerken ya da otobüste evinize dönerken… Sözlüğünüzü açıp her gün 20-30 kelime öğrenmek işte bu kadar kolay. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, tanımların anadilinizle yapıldığı bir sözlük tercih edebilirsiniz (İngilizce-Türkçe). Fakat unutmayın ki, tanımları da İngilizce olan yani İngilizce-İngilizce bir sözlük kullanmak, sizin için daha faydalı olacaktır.

Kaynakça:
http://www.wikihow.com/Learn-English

Yazar:Aybike AktaŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku