Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İngilizce Yazma, Okuma ve Dinleme Becerilerimi Nasıl Geliştirebilirim?

0 691

5711_bad-grammar-41.İngilizce radyo ya da podcast dinleyin! Bu, dinleme becerinizi geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Telefon ya da mp3 çalarınıza podcast ya da radyo için uygulamalar indirebilirsiniz.

Bilgisayar başındayken, spor yaparken ya da yolculuktayken, her gün 30 dakika boyunca İngilizce yayın yapan bir radyo yayını dinlemelisiniz.
-Söylenilenleri anlamak için gerçek bir çaba sarf etmelisiniz. Eğer konuşmaları çok hızlı bulursanız, konu hakkında genel bir fikir elde edebilmek için anahtar kelimeleri ve cümleleri yakalamaya çalışın.
-Eğer yapabilirseniz bazı kelime ve cümleleri not alın. Böylece dinlediğinizi daha iyi anlamak için daha sonra çeviri yapabilirsiniz. Ayrıca başka bir radyo programında duyduğunuz yeni kelimelerle bağlantı kurabilirsiniz.

5711_cat_watching_movie2. İngilizce Filmler ve Televizyon Programları İzleyin! Dinleme becerinizi geliştirmenin diğer bir eğlenceli yolu da film ve tv programları izlemektir.

-Kendinize uygun olacağını düşündüğünüz bir film ya da tv programı seçin. Bu aktivite size daha az sıkıcı gelecektir. İşe, çocuklar için hazırlanan çizgi filmler ya da gişe rekorları kıran, yani aşina olduğunuz filmlerle başlayın. Zaten temel hikayeyi bildiğiniz için dili anlamaktan daha az zorluk çekersiniz.
-Fakat film ya da tv programlarını anadilinizin altyazılarıyla izlemekten kaçınmalısınız. Bu sadece sizin dikkatinizi dağıtacak ve asıl amacınız olan İngilizce dinleme becerinizi geliştirmenize odaklanmanızı engelleyecektir.

5711_reading23. İngilizce kitap, gazete ve dergi okuyun!�Okuma etkinlikleri yeni bir dil öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden okuma etkinliklerini sakın ihmal etmeyin.

-İlginizi çekecek bir şeyler bulun. Bu, ünlü bir İngiliz romanı, The New York Times gibi bir gazete ya da bir moda dergisi olabilir. Eğer içerik sıkıcı olursa okumak için çaba göstermekte zorlanırsınız.
-Okuduğunuz şeyi tam olarak anlamak için aktif bir çaba gösterin, göz gezdirmenin size bir faydası dokunmayacaktır. Anlamadığınız ya da anlamını bilmediğiniz kelimelerin altını çizin ve sözlüğe bakın.
-Eğer yalnızsanız sesli okuma yapın. Bu yöntem okuduğunuzu anlamaya çalışırken aynı zamanda telaffuz çalışmanıza da yardımcı olur.

5711_-ose-skills-landing62_6204. İngilizce Bir Günlük Tutun!�Dinleme ve okuma çalışmaları bir yana, İngilizce yazma becerinizi geliştirmek için de zaman harcalamalısınız.

-Yazmak, yeni bir dilde öğrenilmesi en zor yönlerden biri olabilir fakat yine de önemlidir. İngilizce yazabilmek, size gramer, cümle yapısı ve imla üzerinde çalışmak için yardımcı olacaktır.
-Her gün birkaç cümle yazabilmek için İngilizce bir günlük tutmaya başlayın. Bu günlükte bahsedeceğiniz şeyler kişisel olmak zorunda değil. Yarınki planlarınızdan, akşam yemeğinizden ya da hava durumundan bahsedebilirsiniz. Burada önemli olan içerik değil izin bir şeyler yazmanız.
-Eğer kendinizi rahatsız hissetmeyecekseniz anadili İngilizce olan birine yazdıklarınızı kontrol etmesini ve yanlışlarınız hakkında size bilgi vermesini isteyebilirsiniz. Böylece tekrar tekrar aynı hataları yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

5711_cartoon2 (1)5. İngilizce Konuşan Bir Mektup Arkadaşı Bulun!�Yazma becerilerinizi belli bir düzeye getirdikten sonra bir mektup arkadaşı edinme fikrini değerlendirin. Ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz.

-İngilizce konuşan bir mektup arkadaşı edinin ve mektup ya da e-mail alma heyecanıyla yazma pratiğinizi geliştirme amacınızı birleştirin.
-Mektup arkadaşınız da sizin gibi İngilizce öğrenen ya da anadili İngilizce olan biri olabilir ya da anadili İngilizce olan ve kendini sizin anadilinizde geliştirmek isteyen bir arkadaş da tercih edebilirsiniz.
-Mektup arkadaşınızın İngilizce konuşulan bir ülkeden olması (örneğin ABD, İngiltere, Kanada, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda veya Güney Afrika) oranın kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmenizi ve o dünyaya girerek İngilizceyi daha doğal bir şekilde kullanabilmenizi sağlayacaktır. Özellikle deyimler gibi mecaz anlamlı ifadeleri daha uygun yerlerde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.wikihow.com/Learn-English

Yazar:Aybike AktaŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku