Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnme Nedir? Sebepleri Nelerdir?

0 393

İnme Nedir? Sebepleri Nelerdir?Dünya üzerindeki en ölümcül vakalardan biride inme’dir. Kanserden ve kalp krizlerinden sonra ölüm sayısında üçüncü sırada olan ve ani gelişen bir olaydır. İnme beyinin beslendiği ve içerisinde bulundurduğu damarlardan birinin işlevini yapamaz hale gelmesiyle meydana gelmektedir. Damarlarda yırtılma veya tıkanma durumu damar içindeki kanın beyin dokusuna yayılması beyin kanamasını gerçekleştirmekte ve ani ölümlere yol açmaktadır.

İnme’nin sebepleri olarak genelde damarların çalışmasını etkileyen faktörler öne sürülmektedir. Sigara kullanımı, kolesterol problemleri ve kalıtsal nedenler sebep olmaktadır. Damarı etkileyen sebepler dışında kalpte biriken pıhtıların aniden olduğu yerden koparak beynin ince yapılı damarlarını tıkaması ile inme sıkça görülmektedir. İnme yaşlılarda ve ya gençlerde değilde doğumdan ölüme kadar her yaştan insanda, her an görülebilen bir durumdur. Aniden yırtılan bir beyin damarı küçük bir çocuğunda ölmesine neden olabilmektedir.

İnme Nedir? Sebepleri Nelerdir?İnme geçirdiği düşünülen kişi hemen bir tedavi merkezine götürülmeli, burada beyin,damar ve kalbin incelenmesi için BT, MR , Doppler ultrasonografi ile beyin yapısı, doklular ve damarların görüntülenmesi ayrıca Ekokardiyografi ile kalpten pıhtı gelmesi durumu gibi farklı her sebeplerin değerlendirilmesi gerekmektedir. İnme damar tıkanıklığından kaynaklanıyorsa tedavi merkezine ulaşma süresi çok önemlidir. Damarın tıkanıklığının giderilmesi için çok hızlı olunması hayati önem taşımaktadır.

İnme geçirmeyen bazı kişiler, kalıtsal nedenlerden dolayı hastalık için önlem almaktadır. Örneğin kalpteki pıhtı birikiminin kontrolü, damar filmleri, ve bazı kan sulandırıcı ilaçları kullanma gibi önlemler almaktadırlar. İnme geçiren ve acil durumda olan bir kişi damar tıkanıklığından dolayı bu duruma geldiyse kalp ameliyatlarında yapılan stent atma işlemi uygulanır. Stent atma kasıktan girilen bir sitemle tıkanıklığın olduğu bölgenin açılması ve genişletilmesi işlemidir.

İnme Nedir? Sebepleri Nelerdir?

İnme geçiren kişi damar yırtılmasından dolayı ise açık ameliyat ile damar onarılıyor ve kapatılıyor. Beyin söz konusu olduğu için bir çok vücut fonksiyonu hasar görüyor ve kişi inme sonucunda bazı şeyleri hatırlamamakla birlikte bazı bölgelerini kullanamıyor. Bu durumun giderilmesi için psikolojik tedavi ve fizik tedavi merkezlerinde tedavi süreci devam ettirilmektedir.

İnme oluşmasından önce (damar zedelenmesi) bazı uyarılar vermektedir. Beynin sağ tarafında gerçekleşen bir sorun sağ taraftaki bölgeleri etkilemekte, beyincikte meydana gelen hasarlarda denge kayıpları görülmekte, bulunduğu yeri tanımama, yutkunurken duraksama, hatırlamama, konuşurken saçmalama gibi belirtiler göstermektedir.

Yazar: Sinan UZA

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.