Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pasifik Cenneti : Honolulu

0 377

Pasifik Cenneti : HonoluluHonolulu,

Kuzey Amerika’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin federal yapısına bağlı olan Hawaii eyaletinin sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, ülke ve de eyalet için oldukça önemli kabul edilir. Bunun nedeni, şehrin bağlı olduğu Hawaii’nin son derece stratejik bir coğrafyada yer alıyor olmasıdır. Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri tarihi incelendiği vakit, ülkeye resmi olarak eyalet statüsü altında dahil olan son federe devlet olma özelliği ile karşımıza çıkar. Ülkenin, denizaşırı tek eyaleti olarak da bilinen Hawaii bu anlamda son derece önemli kabul edilir. Çünkü eyalet, Amerika Birleşik Devletleri’nin yasal olarak 50 eyaleti arasında olup, aynı zamanda da dünyanın en stratejik noktalarından biri olan Pasifik Okyanusu’nun neredeyse tam ortasında yer alır. Bu da doğal olarak Hawaii’yi gerek ülke gerekse de dünyada çok önemli bir ada haline getirir. Hawaii, dediğimiz gibi Amerikan topraklarına katılan son topraktır ve de bu ülkenin anakarasına en uzak eyaletidir. Bu eyalet, ayrıca ülkenin en pahalı eyaleti olup, Honolulu şehri de aynı zamanda en pahalı şehir olarak kayıtlara geçmiştir. Honolulu şehri, ülkenin en pahalı şehri olup, aynı zamanda da Hawaii’ye başkentlik yapar. Başka bir ifade ile bu şehir, eyaletin her anlamda merkezi konumundadır.

Pasifik Cenneti : HonoluluGerek bağlı olduğu eyalet Hawaii’ye başkentlik yapması gerekse de Hawaii’nin bir Amerikan toprağı olması sebebiyle oldukça stratejik kabul edilen Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri Donanması’na da ev sahipliği yapan önemli merkezler arasında bulunur. Sadece askeri alanda değil aynı zamanda da iş dünyasında da önemli bir merkez olan Honolulu, bunu bağlı olduğu eyalete başkentlik yapmasına da borçludur. Amerikan toprağı olmasına karşın bölgede çokça Asya ve de doğal olarak Pasifik kültürü izleri vardır. Bunlar aslında Honolulu’nun simgeleri arasında yer alır. Günümüzde Honolulu da tıpkı diğer Amerika Birleşik Devletleri kentlerinde görülebileceği gibi birçok gökdelenle çevrelenmiştir. Sahip olduğu gökdelenleri ile oldukça etkileyici bir görünüşe kavuşan Honolulu, aslında Florida eyaletinde bulunan Miami şehrinin Pasifik versiyonu olarak da adlandırılabilir. Miami Atlantik iklimi ve de kültürüne hakim iken Honolulu Pasifik iklimi ve de kültürü ile yoğrulmuştur. Bunu şehre iner inmez fark edebilmek oldukça da basittir. Son 30 yılda Honolulu, çok önemli bir turizm destinasyonu haline gelmiş ve de bölgenin ana geçim kaynakları arasında turizm sektörü en başlarda yer almaya başlamış, bu da bölgeye yapılan yatırımların daha da artmasına sebebiyet vermiştir. Yani tam olarak bir doğru orantı prensibi ile ekonomisini ve de refahını güçlendiren Honolulu, bugün ülkenin en pahalı yerleşim yeri olmayı başarmıştır.

Pasifik Cenneti : HonoluluResmi olarak 30 Nisan 1907 tarihinde şehir statüsüne kavuşan Honolulu, bu tarihle beraber çok önemli bir ulaşım merkezi haline gelmiştir. Bugün şehrin merkezi olarak adlandırılan yer, aşağı yukarı 352 bin kişiye yerleşik olarak ev sahipliği yapar. Metro olarak adlandırılan bölge de hesaba katıldığı vakit şehrin nüfusu 1 milyona kadar ulaşmaktadır. Honolulu‘ya çok sayıda havayolu şirketi tarifeli seferler düzenler. Ancak bunlar arasında Türk Hava Yolları yer almaz bu yüzden şehre ulaşmak için kesinlikle aktarmalı olarak seyahat etmeniz gerekecektir. Bu da aşağı yukarı 20 saate varan bir seyahat süresi anlamına gelir. Aktarmalar çoğunlukla ülkenin batısında yer alan California’ya bağlı Los Angeles ya da San Francisco şehirleri üzerinden olur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku