Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsan Niçin Okur?

0 1.042

Okuma becerisi insan hayatında hayati bir önem taşıyan bir dil becerisidir. İnsanların okuma sebepleri şunlardır;
1) İnsan öğrenmek ve bilgi edinmek için okur. Okuma becerisi tıpkı dinleme becerisi gibi öğrenmenin ve bilgi edinmenin en iyi yollarından birisini teşkil eder.
2) İnsan, kelime hazinesini geliştirmek için okur. Farklı alanlarda farklı metinler okuyan insan kelime hazinesine yepyeni kelimeler katar.
3) İnsan anlama hızını artırmak için okur.İnsan Niçin Okur?
4) İnsan zamandan tasarruf etme amacıyla okur. Çünkü okuma becerisi en ekonomik öğrenme yollarından birisidir. Bilindiği üzere her insanın öğrenme yolları farklıdır. Kimi insan yazarak öğrenir, kimisi de okuyarak öğrenir. Okuyarak öğrenen insan hem zamandan tasarruf eder hem de daha az emek harcayarak öğrenir.
5) Okuma becerisi, insanın kendisini geliştirmesinin en iyi yoludur. Bir doktor, bir avukat, bir öğretmen ya da herhangi bir meslek grubundan bir kişi alanında yazılmış bir kitabı okuyarak kendisini geliştirir ve bilgisini, birikimini genişletir.
6) İnsan daha iyi konuşmak ve yazabilmek için okur. Okuma becerisi insanın kelime hazinesini geliştirdiği için konuşan ve yazan insan daha iyi cümleler kurar.
7) Roman, öykü ve masal okuyan insan hayal gücünü geliştirir. İnsanın okumasının nedenlerinden birisi de budur. Hayal gücü üst düzeyde olan bir birey ise yeni ve değişik fikirler ortaya koyabilir.
8) Modern ve demokratik toplumlarda kitap ve okuma kültürü genellikle üst düzeydedir. İnsan modern ve demokratik bir toplumun parçası olmak için de okur.
9) İnsanlar günümüzde adeta bir bilgi bombardımanı altındadır. Bilgi bombardımanı altında yaşayan insan elbette bilgilerin doğruluğunu, yanlışlığını ve tarafsızlığını araştırmak ve anlamak ister. İşte bu nedenle insan okuma yoluna başvurur.
10) İnsan farklı toplumların geleneklerini, kültürünü ve yaşayışını öğrenmek için okur.
11) İnsan, kavrama, analiz-sentez yapma, yorumlama ve değerlendirme becerilerini geliştirmek için okur.
12) Okuma eylemi kimi zaman bir psikolojik tedavi işlevini görür. İşte bu nedenle insan psikolojik açıdan rahatlamak amacıyla da okur.
13) İnsan bambaşka dünyalara yolculuk yapmak için okur. Okuyan insan hayal aleminde sonu ve mahiyeti bilinmeyen sır dolu dünyalara yolculuk yapar.

Okumak, öğrenmenin, insanın kendisini geliştirmesinin en iyi yollarından birisidir. Öğrenmek için, iyi konuşabilmek ve yazabilmek için, bilgimizi, görgümüzü ve kültürümüzü artırmak için gereklidir.

Yazar: İbrahim Erdoğan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku