Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsan Vücudunun 24 Saatlik İşleyişi

1 1.898

3632_2

İnsan vücudunun işleyişi, yüz yıllardır bilim insanlarının dikkatini çekmektedir. Gün içinde belli iniş ve çıkışlar yaşayan insan vücudunun, yapılan araştırmalara göre bir gün içerisindeki işleyişinin bir tablosu çıkarılmıştır. Çıkarılan bu tablo sonucunda, bu günlük vücut işlevine kronobiyoloji denmektedir.

İnsan Vücudunun 24 Saati

– 01.00 : Tüm günün yorgunluğu ile metabolizma yavaşlayarak uyku modunda olan vücudun, acılara ve ağrılara karşı direnç ile konsantrasyon gücü minimum seviyeye düşer. Kendisini uyku moduna alan vücudun, bu saatlerde mesaide yapanlarında en çok hata yaptıkları saatler olmasına neden olmaktadır.

– 02.00 : İnsan vücudundaki tüm organların dinlenme sürecine girdiği saattir. Bu saatte karaciğer organlar arasında görev başında olan tek organdır. Günlük ihtiyaca göre de tuvalete çıkma isteğinin neredeyse hiç olmadığı saatlerdir. Dinlenme sürecinde olan vücudun da bu saatte zehirlenmelere karşı direncin maksimum seviyede olduğu saattir. Uyumayanlarda bu saatlerde verimin minimum olduğu, tepkilerin ve görme yeteneğinin en düşük seviyeye indiği saatler olarak belirlenmiştir.

– 03.00 : Bu saatlerde düşen kan basıncı nedeni ile nefes almak zorlaşırken aynı zamanda kan dolaşımına bağlı olan vücut ısısı da yarım derece düşmektedir. Bu saatlerde deri hücreleri haricinde genel bir dinlenme mevcuttur. Uyku moduna geçmemiş kişiler üzerinde ise, bu saatlerde melatonin hormonunun tavan yapması nedeni ile bedenin ruhi bunalıma girdiği saatler olarak belirlenmiş ve intihar eğilimlerinin bu saatlerde daha çok gerçekleştiği saptanmıştır.

– 04.00 : Bedenin genel anlamda dinlenme sürecinde olması nedeni ile böbrek üstü bezlerinin de bu saatlerde en az çalıştığı dönem olması ve bu nedenle nefes borusunda kasılmaların olabilmektedir. Kan basıncı ve tansiyonun en düşük olduğu saatler olması nedeni ile ölüm riskinin en yüksek olduğu saatlerdir. Genellikle de vücudun genel yapısı ile alakalı olarak kadınlarda doğumlar bu saatlerde gerçekleşmektedir.

– 05.00 : Erkeklerin libidosunun tavan taptığı bir saatler olması nedeni ile testesteron patlamasının yaşandığı saatler olarak saptamıştır. Dinlenen vücudun eski enerjisini geri almaya başladığı saatler olarak, büyüme hızı maksimum seviyeye ulaşır.

insan

– 06.00 : Kan basıncının yükselmesi ile kalp çevresindeki kasların hızlı bir şekilde kasılması nedeni ile kalp krizlerinin en çok görüldüğü saatlerdir. Bu saatlerde vücut kortizon salgısını yaparak bütün organizmalarını uyandırır. Vücut metabolizması hızlanarak kendisini yeni bir güne hazırlamaya başlar. Kadınlar için bu saatlerin hamile kalma şanslarının en yüksek olduğu saatler olduğu gözlenmiştir.

– 07.00 : Kortizon üretiminin düşüşe geçtiği bu saatlerde, romatizmal ağrılarda hissedilir bir artış görülmektedir. Kramplar oluşma saati ve kas sıcaklığının gün içindeki en düşük olduğu saatler olduğu belirlenmiştir. Sindirim sisteminin mükemmel bir şekilde çalıştığı saatlerden birinin de bu saatler olması nedeni ile bu saatlerde kahvaltı yapılması önerilmektedir.

– 08.00 : Gün içinde vücut ısısının en düşük olduğu saatlerdir. Aynı zamanda hormon salgısının en yüksek olduğu saatlerdir.

– 09.00 : Vücut içindeki enerji yükselişinin yaşandığı bu saatlerin gün içindeki en verimli saatlerin başlangıcı olarak kabul edilir. Vücudun gün içinde en dinç ve kuvvetli olduğu saatleridir.

– 10.00 : Vücudun kazandığı zindelik ve kuvvetin doruk noktada olduğu saatlerdir. Vücut ısınsının da en yüksek olduğu saatlerdir. Yapılacak sağlık kontrollerinin bu saatlerde yapılması önerilir. Çünkü, organizma faaliyetlerinin en yüksek olduğu saatlerdir. Bu saatlerde vücudun sindirimden sonra salgıladığı glikoz sayesinde, konsantrasyon ile düşüncenin en mantıklı ve verimli olduğu saatlerdir.

– 11.00 : Matematiksel zekanın tavan yaptığı saatlerdir. Fakat bağışıklık sisteminin en az çalıştığı saatler olması nedeni ile hastalık riskinin en yüksek olduğu saatlerdir.

– 12.00 : Sindirim sisteminin işleminin tamamladığı ve açlık alarmlarını vermeye başladığı saatlerdir ve vücut dinlenme ihtiyacı duyduğu saatlerdir.

– 13.00 : Açlık sinyallerinden sonra yenen yemek ile metabolizma çalışmaya başlar ve mide ve bağırsakta işlenen besinler vücuda yayılmaya başlar. İşlem sonrasında yorulan vücut uyku hali yansıtmaktadır. Gün içinde böbreklerin en çok çalıştığı saat olması nedeni ile toksinlerin atıldığı saat olarak gözlenmiştir.

– 14.00 Günlük enerjinin yeniden depolanmaya başladığı saattir ve acının en az hissedildiği saatlerden de biridir.

– 15.00 Vücudun gün içindeki verimliliğin ikinci kez yükseldiği saattir. Kandaki şeker oranı yükseldiği ve gün içinde mutluluk hormonunun tavan yaptığı saatlerdir.

– 16.00 : Kan dolaşımının en iyi olduğu ve adrenalin seviyesinin yükseldiği saatlerdir. Spor için en uygun saattir.

– 17.00 : Kasların güçlü olduğu saatlerdir. Organların yaptığı faaliyetlerin maksimum seviyeye ulaştığı saatledir.

– 18.00 : Mide asidinin en yüksek olduğu saatlerdir. Gün içinde sindirim için en işlek çalıştığı saatlerdir. Akşam yemeği için de en ideal saattir.

3632_3

– 19.00 Melatonin hormonu tekrar salgılanmaya başlar. Vücut uyku hazırlığına başlar ve kan basıncının düştüğü saatlerdir.

– 20.00 Beyinin öğrenmek için faaliyete geçtiği ve hafızanın iyi saatlerdir.

– 21.00 : Sindirimin sonlandığı saatlerdir. Yorgunluk görülmektedir ve gün içinde vücudun acıyı en fazla hissettiği saatlerden biridir.

– 22.00 Uyku hormonlarının harekete geçtiği saatlerdir.

– 23.00 Stres hormonlarının sıfırlanması nedeni ile insanın sakinleştiği saatleridir ve dikkatin dağıldığı saatlerdir.

– 24.00 : Vücut uyku moduna geçer ve dinlenmek için kendini hazır tuttuğu saatleridir.

Bütün bir günü bu şekilde tamamlayan vücut kusursuz bir mekanizma ile çalışmaktadır.

Yazar:Züleyha Günay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku