Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsanoğlunun Bildiği En Ölümcül Hayvanlar

0 416

İnsanoğlunun Bildiği En Ölümcül HayvanlarBilinen en ölümcül hayvanlar hangileri? Cevap sizi şaşırtabilir. Hayvan krallığı şiddetli ve ölümcül yaratıklarla dolu tehlikeli bir yerdir. Bu canlıların bir kısmı zararsız görünebilir ama bize güveniyorlar. Çoğu insan uygarlığı kendini hayvan krallığından uzaklaştırdı, ancak hala tehlikelerine karşı bağışıklık kazanmıyor. Aslında, şu hayvanların bir kısmı arka bahçenizde olabilir. Hangi hayvanların ölümcül olduklarını merak ediyor musun? İşte insanlar için bilinen en ölümcül hayvanlar listemiz.
Köpekbalıkları
Köpekbalığı Haftası ve Jaws filmi köpekbalıklarını öldürme makineleri gibi gösterse de, dünyadaki diğer hayvanlara kıyasla oldukça eğlencelidir. Bununla birlikte, köpekbalıkları her yıl dünyada yaklaşık 6 kişiyi öldürmektedir.
Kurtlar
Kurtlar daha erken saatlerde daha fazla insanı öldürdü, ancak insan uygarlığı genişledikçe saldırılar azaldı. Bugün, kurtlar yılda ortalama 10 kişiyi öldürüyorlar.
Atlar
Atlar büyük, ağır ve güçlü bir tekmelere sahiptirler. Onların çevresinde birçok hayvandan çok daha fazla olduğumuzdan, muhtemelen her yıl 20 kişiyi öldürdükleri bizi şaşırtmamalıdır.
İnekler
Bu otçul ve cömert hayvanlar bazen göründükleri kadar masum olamayabilirler. Elbette uysal davranışları çoğunluktadır ama bazen sinirli anlarına denk gelebiliriz ve güçlü bir tekme hayatımızı sonlandırabilir. İnekler yılda ortalama 22 kişiyi öldürürler.
Leoparlar
2001’de kesinlikle muhteşem yaratıklar ve nadiren insanlara hücum ederken, 50 kişiye saldırdı ve 29 kişiyi öldürdüler. Araştırmacılar, sorunun insan müdahalesinin dışında olduğunu fark ettiler.
Karıncalar
Karıncaların leopardan çok insanı öldürdüğüne inanmak biraz zor ama öldürebilecek 280 farklı karınca türü var. Yılda 30 kişiyi öldürdüğü bildirildi, tabi ki bu ölüm fiziksel şiddetle değil, savunma mekanizması olan zehirden kaynaklanmaktadır.
Denizanası
Yılda ortalama 40 kişinin ölümüne neden olan denizanaları, bazen korkutucu boyutta ölümlere sebep olabilmektedir.

Arılar
Onlar küçük, uçabilir ve sokabilir. Elbette arılardan bahsediyoruz ve inanıyorsunuz ya da inanmıyorsunuz, yılda ortalama 53 kişiyi öldürüyorlar. Çoğu kişi acıyla dayanabilir, ancak alerjik olanlar özellikle tehlikelidir.
Kaplanlar
Kaplanlar hep insanlar arasında korkunç bir avcı olmuştur. Sessiz ve şiddetli, bu büyük kediler kesinlikle avlanmayı biliyorlar. Neyse ki, nadiren insanları öldürürler. Ortalama 85.000 canlı ölürken, bunların sadece 85’i insandır.
Geyik
Genellikle, geyik çok agresif değildir. Belli başlı saldırıdan daha sık kaçarlar. Peki, yılda 130 ölüme nasıl sebep olabilirler? Tabi ki bir kaza veya sakarlık. Çatlak bir geyik sık sık karanlık bir kır yoluna düşer, arabaya çarpar ve içinde yolcuları öldürür.
Afrika Cape Buffalo
Kesinlikle bir Afrika Cape Buffalo ile karşı karşıya kalmak istemezsiniz. Kendilerinden daha büyük canlıları öldürebilen bu canlı türü, ortalama her yıl 200 kişiyi öldürüyorlar.
Aslanlar
Ormanın kralı olduğu düşünülürse aslanlar, diğer hayvanlar üzerinde avlanmak için birlikte çalışan tek kedidir. İnsanlar Afrika’daki bu görkemli canlıları avlarken, aslanların da avı bilinmektedir. Ortalama olarak, her yıl 250 kişiyi öldürüyorlar.
Filler
İnsan uygarlığı sürekli olarak büyürken, filler daha küçük alanlara itiliyor ve açıkçası ona da öfkelenebilirler. Filler insanlarla daha fazla saldırganlık ve çatışma gösteriyor ve sonuç şaşırtıcı oluyor. Filler yılda 500 kişiyi öldürürler.
Suaygırları
Fillerle sanal bir bağ içerisinde olan suaygırları, bir zamanlar Afrika’nın en ölümcül hayvanı olarak kabul edilmiştir. Onlar büyük, hızlı, agresif yapıya sahip olup kabaca, yılda 500 kişiyi öldürüyorlar.
Tenya
Belki de size dışarıdan saldıran bir hayvandan daha kötü olan şey, içeriden saldıran gizli bir hayvandır. Tenyalar, içinde saklanıp sistiseroz adı verilen ve yılda yaklaşık 700 kişinin ölümüne sebep olmaktadır.
İnsanoğlunun Bildiği En Ölümcül HayvanlarTimsahlar
Ortalama olarak yılda yaklaşık 1.000 kişi ölümüne neden olan bu sürüngenler, aslında oldukça uysal, çevresine umarsız hayvanlardır. Damarına basılmadığı ve aç kalmadığı müddetçe.
Akrepler
Çoğundan daha küçükler fakat yumruk etkisi yaratacak güçtedir. Akreplerden 20’sinde bir adamı öldürmek için yeterince zehir var. Yine de, bir yılda bir milyon sokma vakası gerçekleşmiş olup, bunun sonucunda 3,250 ölümüne neden olmuştur.
Ascaris Yuvarlak Solucanlar
Ascaris Yuvarlak solucanlar küçük bağırsakta aschariasis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden olur ve genellikle yetişkinlerden ziyade küçük çocukları etkiler. Yine de, yıkıcı sayıda kayıp veriyor. Bununla birlikte yılda 4,500 kişi ölüyor.
Tsetse Sinekler
Ortalama ev sinekleri zararsız olsa da, TsetseSinekleri ile karşılaşmak istemezsiniz. Beyninizin şişmesi, uykuya dalmanız ve ölmeniz “uyku hastalığı” adı verilen bir hastalığa yol açar ki bu zehirli küçük yaratık yılda ortalama 10.000 kişinin ölümüne sebep oluyor.
Tatlısu Salyangozları
Tatlısu salyangozlarının dünyadaki en ölümcül hayvanlardan biri olduğunu söylemek aptalca gelebilir, ama çok doğru. Sistosomiasis verebilecek parazit solucanlar taşırlar. Karın ağrısı ve dışkıda ve idrardaki kanlara neden olur ve sizi de öldürebilir. Ortalama olarak, yılda 20.000 kişiyi öldürüyor.

İnsanoğlunun Bildiği En Ölümcül HayvanlarKöpekler
Herkes köpekleri insanın en iyi arkadaşı olarak düşünüyor, ama aynı zamanda insanın en büyük katillerinden biri. Yılda 35.000 kişiyi öldürürler. Ölümlerin çoğu Afrika ve Asya’da gerçekleşir ve burada birçok köpeğe kuduz bulaştırılır.
Yılanlar
Yılanların oldukça ölümcül olabileceğini duymak sürpriz olmayabilir. Yeryüzündeki sayısız zehirli yılanla bir kaç kişiyi öldürebilirler. Başlangıçta, Dünya Sağlık Örgütü, yılanların yılda 100.000 kişiyi öldürdüğünü belirten bir araştırma yapmıştı, ancak birçoğu bunun bir hafife aldığına inanıyor ve muhtemelen 200.000 civarında olduğunu söylüyor.
İnsanlar
Gezegende en ölümcül hayvanlardan biri sensin. İnsanlar çoğu hayvandan çok daha fazla sayıda insanı öldürürler. Muhtemelen sürpriz değil. Bir BM araştırmasına göre, insanlar ortalama olarak 437.000 diğer insanı yılda öldürüyor.
Sivrisinekler
Peki en fazla insanı hangi hayvan öldürüyor? İster inanın ister inanmayın, küçük sivrisinek, dünyadaki en ölümcül hayvan olup, yılda 725.000 kişiyi öldürüyor. Sizi taciz etmeyecektir, sivrisinek sıtma, dang humması, sarı humma ve ensefalit de dahil olmak üzere ölümcül bir dizi hastalık gönderir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-deadliest-animals-known-to-man/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku