Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternet Bankacılığında Sahte Email Tuzakları

2 523

guvenlik_1

Son zamanlarda bankacılık işlemleri öyle güvenilmez bir hal aldı ki; bunun sebeb-i hikmeti herkesin biryerlerden vurgun yapma peşinde olması sanırım. Daha önce defalarca almış olduğum fakat güvensiz bulduğum için geri dönüş yapmadığım email ile ilgili Akbank’tan bir posta aldım. Açıklamada bunun bir tuzak olduğu belirtiliyor. Aslında bunu belli bir internet tecrübesi olan herkes anlar diye düşünüyorum. Bu internet tecrübesine sahip olmayan birisinin ise, internet bankacılığıyla alakası bulunmaz diye tahmin ediyorum. Akbank’ın üzerinde dikkatle durduğu ve gerçeğinden hiç ayırt edilemeyecek olan bu email’de “banka hesap bilgileri konfirme edilmek isteniyor” aldatmacasıyla kişilerin bilgilerini kendi elleriyle girmesi sağlanıyor. Altyapı çalışması varmış ve hizmetlerden yararlanmaya devam edilebilmesi için bilgilerin tekrar girilmesi gerekiyormuş vs. tarzında cümleler de kurulmuş. Aşağıda Akbank’ın konuyla ilgili resmi açıklama postası yer alıyor. Ama bir an için “yoksa bu da mı sahte?” diye düşünmeden edemedim. =)

Neredeyse her bankada aynı taktik deneniyor!
İşin kötüsü, email’ler orjinal banka domaini üzerinden geliyor gibi gözüküyor ve bu nedenle ilk etapta şüphelenmiyorsunuz. Yazılanlara inanarak verilen bağlantıya tıklayıp ilgili siteye girdiğinizde ise, banka logoları, sayfa tasarımları ve görseller bankanın orjinalinin aynısı olduğundan herşey son derece gerçekçi gözüküyor. O kadar uğraşıp bankanın web sitesini birebir taklit edene kadar enerjilerini daha faydalı işlere ayırabilecek olan bu dolandırıcı kişilikler, kimbilir günde kaç kişinin canını yakıyordur. Bu noktada kullanıcıların bilmesi gereken ise, bankaların email ile hiçbir zaman hesap bilgilerinizi istemeyecek olmasıdır.

İşte sahte email:

guvenlik_2

Akbank’ın konuyla ilgili açıklaması:

Son günlerde Akbank ismi ve görseli kullanılarak, aşağıda örnekleri bulunan dolandırıcılık (phishing) e-maili müşterilerimize gönderilmektedir. Bu mailler de yer alan “Akbank Hesap Kartı Doğrulama” ya da Bilgilerinizin yeni altyapımızda güncellenmesi için “Güncellemek için tıklayınız” linki aracılığı ile müşterilerimiz sahte Akbank Web Sitesine yönlendirilmekte ve bu sayfada açılan ekran üzerinde Banka Kartı Numarası, Son Kullanma Tarihi ve Akbank Kart Şifresi istenmektedir.

Akbank hiç bir zaman size “Akbank Hesap Kartı Güvenlik Güncellemesi” ne ilişkin ya da başka bir konu nedeniyle, Banka Kartı Numarasının, Son Kullanma Tarihinin, Şifresinin ya da size özel müşteri bilgilerinizin istendiği e-mailler göndermemektedir. Lütfen bu tür e-maillerdeki linklere tıklamayınız ve linklerden İnternet Şubelerimizi kesinlikle kullanmayınız. Bu e-mailleri hemen siliniz. Böyle bir e-maili açarak, e-mailin linkindeki sayfaya kişisel bilgilerinizi girdiyseniz, hemen
444 25 25 Akbank Telefon Şubesi’ni arayınız.

İnternet Şubelerimizi, mutlaka tarayıcınıza www.akbank.com yazarak ulaştığınız Akbank web sitesi üzerinden kullanınız.

İlginiz için teşekkürler, AKBANK.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku