Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnternette Ürün Satmanın Kuralları

1 318

80076-24İnternetin giderek yaygınlaştığı Dünya’mızda en büyük satış pazarlarından bir taneside internet, her ne kadar Dünya geneline göre ülkemizde internet üzerinden yapılan satışlar düşük rakamlarda olsa da, doğru stratejiler ile internetten ürünlerinizi satarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Çalışmak, çalışmak, çalışmak : İlk olarak ürünlerinizin satışını yapacağınız sanal mağazayı kurmanız gerekiyor, bu mağaza diğerlerinden farklı olmak zorunda, ürünlerinizi satabilmek için sürekli çalışarak mağazanızın çekiciliği ön plana çıkarmalı ve onu güncel, dinamik bir halde tutmalısınız. İnternet üzerinden satış yaparken yapacağınız işi asla küçümsemeyin giderek büyüyen bu sektörde en az fiziksel dükkanınıza verdiğiniz kadar önem vermelisiniz.

Faaliyet sahanızı belirleyin : Hangi ürünü satmak istediğiniz çok önemlidir, bu işe girişmeden önce öncelikle araştırma yapmalı ürününüze ne kadar rağbet olduğunu, bu ürünü sizden başka kimlerin sattığını, satan şirketlerin ne kadar güçlü olduğunu belirlemelisiniz. Daha kolay ürün satabilmek için bölgede rağbet gören bir ürünü alternatif fikirler ile satmayı deneyin, rağbet gören ürünleri satan pek çok firma olucaktır eğer satış stratejinizi belirlemeden bu işe girişirseniz zararla çıkabilirsiniz.

Güven verin : Hazırlayacağınız sanal mağaza kesinlikle acemice olmamalı, insanların güvenini sarsıcak öğeler içermemelidir. Yeni teknolojiler kullanılmış, etkileyici siteler firmanızın ciddiyeti konusunda ziyaretçiye güvence olucaktır. Hazırlayacağınız sanal mağazada vitrinleri kullanmayı ihmal etmeyin, vitrinler ziyaretçilerinize ürünler hakkında genel bilgi sağlayacaktır orantılı bir şekilde ürünlerinizin tanıtımını yaparsanız ziyaretçileri sitenizin iç sayfalarına yönlendirmiş, dikkatlerini çekmiş olursunuz.

Eski yanlışlara düşmeyin : Elektronik ticaret Dünya’da ortaya çıktığından beri yapılan yanlışlara kapılmayın, ziyaretçileri sizlerden uzaklaştıran bu yanlışlardan büyük ticaret sitelerinin tümü sıyrılmıştır ancak halen bu yanlışların tümünü yaparak satış yapmaya direnen siteler bulunmaktadır. Unutmamanız gereken ilk şey sitenize giren kişiler size kişiler bilgilerini vermek veya bir ürün satın almak zorunda değillerdir onları yaptığınız promosyonlara, anketlere, bilgilendirme formlarına boğmayın.

26Gerçek ticaret : Mağazanızı sanal ortamda açmış olabilirsiniz ancak siz bir satıcısınız ve halen sizden alışveriş yapan müşterileriniz var, onların haklarını geri plana atmayın ! Kendi mağazanızın müşteri olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? Neden kendi mağazanızın müşterilerine aynı şekilde davranmıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını arayın hatta size nasıl davranılmasını isterdiniz sorununa cevap verebilmek için başka sitelerden alışveriş yapın beklentilerinizi kendi sitenize yansıtın ve müşterilerinize kalite olarak sunun.

Müşteri memnuniyeti esastır : Ziyaretçiler genel olarak alışveriş yapmadan önce ziyaret ettikleri sitenin her yerini inceleyerek mağaza sahibinin kendilerine sunduğu hakları ve hizmetleri görmek isterler, bu hizmetler genel olarak ürünlerle ilgili destek verme, ürün iadesi, garanti kapsamları, ödeme seçenekleri ve tabi ki ürünün kullanıcıya sorunsuz ve hızlı bir şekilde ulaşmasını kapsıyor.

Reklam yapın : İnternette reklam yapmanın iki yolu vardır, öncelikle sitenizi önemli arama motorlarına kayıt ettirir ve sitenizi arama motorlarının önem verdiği düzgün, kaliteli sitelerden birisi haline getirin böylelikle bir kullanıcı sizin satışını yaptığınız ürünlerden bir tanesiyle ilgili bir arama yaparken sizin sitenizide ziyaret edebilir. Bir başka yöntem ise ücretli reklam yapmaktan geçiyor, satışını yaptığınız ürünlerle ilgili destek veren sitelere, yüksek ziyaretçi sayısına sahip sitelere veya reklam programlarına sitenizin tanıtımını yapan metin veya zengin görsel içeriğe sahip reklamlar verebilirsiniz, özellikle ürünlerinizle alakalı siteler ve reklam programları kaliteli ziyaretçi elde etmek konusunda size çok yardımcı olucaktır.

Düşük fiyat verin : Bu işe ilk başladığınızda çok az veya hiç satış yapamamış olmak sizi zarara sokabilir, çok tutulan bir ürünü yüksek fiyattan satmak size bir süre yüksek kar getirse de oda kısa sürede tükenecektir. İnternet bir rekabet ortamıdır bir ürünü ç0k değişik maliyetlerde bulmak oldukça kolay sizin yapmanız gereken ürünün genel fiyatının biraz aşşağısında durmak, burada yapmamanız gereken bir hata ise fiyatlarınızı aşırı derecede indirerek ziyaretçilerin ürünleriniz hakkında şüphe duymasına engel olmak.

36Yenilikçi olun : İnternette ürün arayan bir kişi muhtemelen yeni bir ürünü arıyordur, bu yüzden sizde içerisinde olduğunuz sektörde ki en yeni ürünleri mağazanıza eklemeli ve bunları özellikle vitrinlerde sergilemelisiniz. Yeni ürünleri ne kadar tedarik edebildiğinizi görmek ziyaretçilerinize güven aşılayacaktır.

İnternetten satış yapmak ciddiyet isteyen bir iştir, insanlarla yüz yüze olmadığınız için onlara güven aşılamanız daha zor olucaktır, zaman alıcaktır ancak pes etmemelisiniz bir kişi sitenizi bir kaç kez farklı zamanlarda ziyaret edicektir eğer sitenizden herhangi bir güvensizlik almazsa sizden alışveriş yapabilmek için öncelikle sizin hakkınızda biraz araştırma yapıcaktır hakkınızda asla kötü şeyler olmasın demiyoruz ancak her zaman müşterilerinizin sorunlarını çözün ve sabırlı olun.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.