Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?

0 350

İnvaziv duktal karsinoma (IDC), infiltre karsinom veya invazif meme kanseri olarak da bilinirken, bu tür en yaygın meme kanseri türüdür. Bu kanser türü göğsün süt kanallarında gelişmeye başlar ve kanallardan çıkarak çevre dokuları istila edebilir. İstilacı terimi, kanserin kanalların ötesine yayıldığı anlamına gelir. Ancak bu, İnvaziv duktal karsinoma’nın göğüslerin ötesine yayıldığı, hatta lenf düğümlerini veya kan damarlarını istila ettiği anlamına gelmez. Ve evre 0 meme kanseri (karsinoma in situ) invazif değildir, evre 1’den 4’e kadar tüm meme kanserleri invazif olarak kabul edilir. invaziv duktal karsinom daha az yaygın olarak bilinen dört türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Medüller Duktal Karsinom

Nadir görülen bu kanser türü meme kanserlerinin sadece yüzde üç ila beşi medüller duktal karsinom olarak teşhis edilir. Tümör genellikle bir mamografide ortaya çıkar ve her zaman bir yumru gibi hissedilme. Aynı zamanda meme dokusunda süngerimsi bir değişiklik gibi hissedilebilir.

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?Müsinöz Duktal Karsinom

Bu meme kanseri türü, memedeki kanser hücrelerini de içeren mukoza ürettiğinde ortaya çıkar. Hücreler ve mukoza bir tümör oluşturmak için birleşir. Saf müsinöz duktal karsinom, daha yaygın IDC türlerinden daha iyi bir prognoz taşır.

Papiller Karsinom

Papiller Karsinom, esas olarak 60 yaşın üzerindeki kadınlarda ortaya çıkan çok iyi bir prognozlu meme kanseridir.

Tübüler Duktal Karsinom

Tübüler Duktal Karsinom, meme kanseri teşhislerinin sadece yüzde ikisini oluşturan IDC’nin nadir bir tanısıdır. İsmi, kanserin mikroskop altında nasıl göründüğünden gelir . Tübüler meme kanseri mükemmel bir prognoza sahiptir.

İnvaziv Duktal Karsinoma Prevalans

Bildirimlere göre İnvaziv duktal karsinoma, tüm invaziv meme kanserlerinin yaklaşık 10’undan 8’ini oluşturmaktadır. Bu tür meme kanseri her gurubunda gelişebilirken genellikle tanı yaşı ortalama 55’dir. çoğu kişi tanı anında 55 yaşın üzerindedir. Bu hem kadınları hem de erkekleri etkiler ve erkek meme kanserlerinin yaklaşık % 80’ini oluşturur.

İnvaziv Duktal Karsinoma Belirti ve Bulgular

Önerilen herhangi bir rutin taramaya ek olarak aylık olarak kişi kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapmak, meme sağlığına dikkat etmek için en iyi yoldur. Kişi için neyin normal olduğunu ve göğsünde nasıl bir değişiklik olduğunu bilmek, meme kanserinin erken belirtilerini tanımak için çok önemlidir. Kendi kendine meme muayenesi sırasında genel olarak bulunabilecek meme kanseri belirtileri vardır. İnvaziv duktal karsinoma da belirtiler aşağıdaki gibidir:
• Memenin tamamında veya bir kısmında şişme
• Cilt tahrişi
• Çukurlaşma (portakal kabuğu dokusuna sahip)
• Göğüs veya meme başı ağrısı
• Meme ucu geri çekilmesi
• Memede veya meme ucunda kırmızı, pullu ve veya kalın cilt
• Süt dışında meme başı akıntısı
• Koltuk altı yumru
Spesifik olarak invazif duktal karsinom, birkaç farklı şekilde ortaya çıkabilir ve dikkat edilmesi gereken özel durumlar vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
• Areola veya göğüs çevresinde sert, engebeli, düzensiz şekiller
• Çevreleyen göğüs dokusuna yapışık hissedilen ve hareketli görünebilen bir yumru, bu yalnızca infiltre ettiği doku ile hareket eder
Genellikle meme ağrısı iyi huylu olan bir kitleden kaynaklanabilirken bilinenin aksine bu ağrının nedeni meme kanseri olabilir. Bu sebepten dolayı bu ağrının sebebin belirlenmesi için meme ağrısı fark edildiği zaman erken dönemde muayene yaptırılması önemlidir.

İnvaziv Duktal Karsinoma Nedenleri

IDC’nin altında yatan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, bazı hormonal, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin, sigara içme, kötü beslenme ve göğse önceden radyasyon dahil meme kanseri riskini artırdığını düşünmektedirler. Bununla birlikte, birçok kişi bu tür bilinen risk faktörleri olmadan meme kanseri geliştirebilir.
Bazı durumlarda İnvaziv duktal karsinoma, belirli miras alınan özniteliklere izlenir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Meme kanseri geni 1 (BRCA1) veya meme kanseri geni 2 (BRCA2) , iki tümör baskılayıcı gen
• Kanser hücresi büyümesini destekleyen bir gen reseptörü olan insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2’yi (HER2) üreten ErbB2 mutasyonu

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?İnvaziv Duktal Karsinoma Teşhisi

Kendi kendine meme muayenesi veya klinik muayene sırasında göğüste kitle fark edildiğinde, uygun şekilde kontrol ettirmek en iyisidir. Neyse ki, tüm göğüs topaklarının % 8’i kanser değildir ve bunun yerine hastalığı taklit edebilecek iyi huylu (kanserli olmayan) sorunlarla ilgilidir. Diğer % 20 için, eğer meme kanseri erken teşhis edilirse, hayatta kalma şansı genellikle çok yüksektir. İnvaziv duktal karsinom net bir teşhis için kullanılan bazı testler vardır ve bu testler aşağıdaki gibidir:
Mamogram
Mamografi, memenin görüntülerini oluşturmak için X ışınları kullanır. Diğer röntgen türleri gibi, mamogramlar da meme dokusu yoğunluğuna bağlı olarak siyah, gri ve beyaz tonları gösterir ve normal yağ dokusu koyu gri görünür. Meme kanserinden veya iyi huylu meme koşullarından etkilenen doku daha yoğun, daha açık gri ve beyaz görünür. Bu nedenle, İnvaziv Duktal Karsinoma çekilen mamogramda beyazımsı bir yumru olarak görünebilir. Bununla birlikte, tümör hücreleri zaman zaman kitlenin sınırları içinde kalmaz, yakındaki meme sorununu istila eder ve görüntülere bulanık görünebilir.
Yüksek çözünürlüklü ultrason
Memenin ultrasonla görüntülenmesi, iyi huylu meme durumlarını ve meme kanserini tespit etmeye yardımcı olabilir. Eğer mamografide anormal ya da alışılmadık bir durum söz konusu ise genellikle ultrason çekilmesi gerekmektedir. Ultrason yararlıdır çünkü görüntüler herhangi bir yönden görüntülenebilir. IDC belirsiz, sivri uçlu (yüzey “sivri uçlu”) bir kütle olarak görünür.
Göğüs MRG
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), göğüs dokusunun görüntülerini almak için manyetik görüntüler ve radyo dalgaları kullanır. Meme kitlesi veya anormalliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesi için MRI uygulanır. Meme MRG’leri, özellikle meme dokusunun çok sık görüldüğü yaşlar olan genç yaşlarda faydalıdır.
Göğüs biyopsisi
Mamogramda veya diğer görüntülemelerde şüpheli bir şey görüldüğünde biyopsi yapılır. Bu yöntem mikroskop altında incelenmek üzere büyümenin küçük bir kısmının elde edilmesini içerir. Biyopsi, hem meme kanserinin hem de meme kanseri gibi görünen şeyin gözden kaçmadığından emin olmak için önemlidir.

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?İnvaziv Duktal Karsinoma Tedavi

Herhangi bir meme kanserini tedavi etmenin amacı kanser hücrelerinden kurtulmak ve nüksü önlemektir. İnvaziv duktal karsinoma’nin çeşitli tedavi yöntemleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Cerrahi: Bir lumpektomi, kanserin ve etrafındaki küçük bir sağlıklı doku alanının çıkarılmasını içerir ve mastektomi ise tüm meme kaldırır.
• Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları ameliyattan önce tümörü küçültmek ve kanseri ameliyat edilebilir hale getirmek için kullanılabilir. Kanserli dokuların tekrar nüks etmesinin engellenmesi için cerrahi işlemden sonrada verilebilir.
• Radyasyon: Radyasyon tedavileri, kanser hücrelerinin geri dönmesini önlemek için ameliyat ve kemoterapi sonrası verilir.
• Hormon tedavisi: Kanser hücrelerinde spesifik hormon reseptörleri varsa belirli ilaçlar verilebilir.
• Hedefli tedavi: HER2 kanser hücreleri, Herceptin (trastuzumab) gibi hedefe yönelik tedavi ilaçları ile tedavi edilir.
Göğüs kanseri için birincil tedavileri tamamladıktan sonra, kontroller birkaç yıl devam eder. Tümör östrojen veya progesterona duyarlıysa, 10 yıla kadar hormon tedavisi alınması gerekebilir. Kişi osteoporoz gelişmediğinden emin olmak için menopoza giriyorsa, kemik yoğunluğu taramalarının yanı sıra, hala sahip olduğu herhangi bir meme dokusunda mamografi çektirmeye devam etmelidir.

Kaynakça:
nationalbreastcancer.org/invasive-ductal-carcinoma
cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/stages-types-grades/types/invasive-breast-cancer

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.