Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Elma Polifenolleri Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 427

Elma polifenollerinin çeşitli potansiyel sağlık yararları bulunmaktadır. Birçoğu elmanın kabukta bulunduğundan dolayı soyulmamış elma yiyerek bu faydaları elde etmek daha kolaydır. Bu makalede elma polifenollerinin çeşitli sağlık yararları yer almaktadır.

Elma Polifenolleri Nedir?

Polifenoller meyve ve sebzelerde bulunan organik bileşiklerdir. Bu ikincil bitki metabolitleri flavonoidler ve flavonoidler olarak kategorize edilmemektedir. Elma polifenolleri, antioksidan ve antienflamatuar aktiviteleri ile potansiyel sağlık yararlarını gösterir. Elma etinde de bulunmasına rağmen, en yüksek polifenol içeriği elma kabuğunda bulunmaktadır.

Sağlık Yararları

Elma Polifenolleri Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?1) Antioksidan ve antienflamatuar
62 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, elma polifenol özütü kan damarlarında oksidatif hasarı azaltmıştır. Test tüplerinde serbest radikaller (ksantin oksidaz) üreten bir enzimi inhibe etmişlerdir. 12 sağlıklı kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, elma suyu tüketmek kan antioksidan durumunu iyileştirmiştir. Bununla birlikte, quercetin gibi polifenollerinden ziyade kan ürik asidindeki artış bu etki ile ilişkilendirilmiştir. 12 sağlıklı insan üzerinde küçük bir denemede elma polifenollerinin antioksidan ve antienflamatuar etkileri eklem hareketliliğini ve antioksidan durumunu iyileştirirken kuru elma kabuğu tozu (12 hafta boyunca 4.25 g/gün) verilen kişilerin inflamasyonu azaltmıştır.
20 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir başka çalışmada elma polifenolleri ve C vitamini kombinasyonu, antioksidan durumunu (daha yüksek antioksidan aktivite ve daha düşük ICAM-1 ve VCAM-1 seviyeleri) geliştirmiştir. Sıçanlarda, elma polifenolleri pro-enflamatuar sitokinleri baskılamış ve antioksidan durumlarını iyileştirmiştir. Birlikte ele alındığında, 4 küçük klinik çalışma (bunlardan biri negatif sonuçlarla) elma polifenollerinin insanlarda belirgin antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olduğuna dair yeterli kanıt olarak kabul edilmemektedir. Bu ön bulguları doğrulamak için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
2) Kan şekeri kontrolü
25 sağlıklı kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, polifenol bakımından zengin bir elma ve frenk üzümü içeceği yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerini düşürmüştür. 62 kilolu insan üzerinde yapılan bir başka çalışmada, elma polifenol özütü açlık kan şekerini azaltmıştır. Tip 2 diyabet (bozulmuş glikoz toleransı) riski taşıyan 65 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada elma polifenollerinin uzun süreli uygulaması (12 hafta boyunca 600 mg/gün), yemeklerden sonra şeker artışlarını azaltmıştır. Ayrıca elma polifenolleri sıçanlarda insülin duyarlılığını arttırmıştır. Sonuçlar umut verici olsa da, bu potansiyel sağlık yararını destekleyen kanıtlar 3 klinik çalışmadan ve sıçanlarda yapılan bir çalışmadan gelmektedir. Bunları doğrulamak için daha fazla klinik araştırma gerekmektedir.
3) Fiziksel performans
Fiziksel olarak aktif 48 erkek üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, yüksek dayanımlı aerobik testinden önceki akşam ve 1 saat önce 500 mg elma polifenol almak maksimum performans süresini uzatmış ve yorgunluk algısını geciktirmiştir. Sıçanlarda, diyet elma polifenolleri kas dayanıklılığını geliştirmiş, yorgunluğa karşı direnci arttırmış ve kasılmaya bağlı kas yaralanmalarını önlemiştir. Tek bir klinik çalışma ve sıçanlarda yapılan bazı çalışmalar, elma polifenollerinin fiziksel performansı iyileştirme potansiyelini kanıtlamak için yetersizdir. Daha büyük popülasyonlar üzerinde daha fazla klinik çalışma yapılması gerekmektedir.
4) Obezite ve kan yağ düzeyleri
Orta derecede obez 71 kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, elma polifenol kapsülleri (12 hafta boyunca 600 mg/gün) viseral yağları azaltmış, kilo kaybı sırasında salgılanan hormon seviyelerini (adiponektin) arttırmış ve kan kolesterolünü düşürmüştür (toplam ve LDL kolesterol). Yüksek yağlı ve şeker diyetleriyle beslenen sıçanlarda, elma polifenolleri (hem tek başına hem de tarçın ve huş polifenolleri ile kombinasyon halinde) kilo alımını ve insülin direncini azaltmıştır. Yine, küçük bir klinik çalışma ve bazı hayvan araştırmaları, elma polifenollerinin kilo kaybına ve yüksek kan yağ seviyelerine yardımcı olduğuna dair kesin kanıt olarak kabul edilmemektedir. Daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
5) Alerjik rinit
Alerjik rinitli 33 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, elma polifenolleri almak, özellikle en yüksek dozu alanlarda hapşırma ataklarını, burun akıntısını ve konka şişmesini azaltmıştır. Bu tek çalışma, alerjik riniti olan kişilerde elma polifenollerinin kullanımını desteklemek için açıkça yetersizdir. Sonuçlarını doğrulamak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
6) Sindirim sağlığı
12 sağlıklı insan üzerinde yapılan küçük bir deneyde, polifenol ile zenginleştirilmiş elma suyu, 100’den fazla farklı polifenolün ve metabolitlerinin kan seviyelerini artırmıştır. Bazıları sadece belirli bakteri suşları tarafından üretilebildiğinden, elma polifenolleri prebiyotik olarak işlev görmektedir. Elma polifenolleri aspirinin neden olduğu mide ülserlerini önlemiş ve sıçanlarda kolit geliştirmiştir. Çok küçük bir klinik çalışma ve sıçanlarda yapılan iki çalışma yeterli kanıt olarak kabul edilmemektedir. Elma polifenollerinin sindirim sağlığı üzerindeki potansiyel sağlık yararlarını araştırmak için daha büyük, daha sağlam klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
7) Kalp hastalığının önlenmesi
62 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, elma polifenol özü kan damarlarına oksidatif hasarı azaltmış ve işlevlerini geliştirerek kalp hastalığını önlemeye yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, yüksek kan kolesterolü olan 30 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, elma polifenollerinin kan damarı fonksiyonunu iyileştirmede etkisiz olduğu bulunmuştur. 20 sağlıklı kişi üzerinde yapılan bir başka çalışmada, elma polifenolleri C vitamini ile kombine edildiğinde kardiyometabolik belirteçler (antioksidan durum ve kan kolesterolü) gelişmiştir. Ancak tek başına polifenoller etkisiz olmuştur. Genetik olarak yüksek kan kolesterolüne eğilimli farelerde, elma polifenolleri arter tıkanmasını önlemeye yardımcı olmuştur. Antioksidan durumu zayıf olan başka bir fare suşunda, elma polifenolleri oksidatif stresin neden olduğu kalp atış hızı bozukluklarını önlemiştir. Karışık sonuçlarla yapılan birkaç klinik çalışma ve farelerde yapılan iki çalışma, herhangi bir sonuç çıkarmak için açıkça yetersizdir. Elma polifenollerinin bu potansiyel faydasına ışık tutmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Nöroprotektif EtkilerElma Polifenolleri Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Elma polifenolleri sıçanları, muhtemelen bu metali şelatlayarak ve alımını azaltarak alüminyum zehirlenmesinin neden olduğu bilişsel bozulmalardan korumuştur.

Viral Enfeksiyonlar

Yaygın grip virüsü (H1N1) ile enfekte olan farelerde elma polifenolleri bağışıklığı arttırmış, iyileşme ve sağkalım oranlarını artırmıştır.

Sınırlamalar

Şimdiye kadar yürütülen, genellikle küçük, çok az sayıda klinik çalışma bulunmaktadır. Bazı sonuçlar umut verici olsa da, ön sonuçlarını doğrulamak için daha büyük popülasyonlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynakça:
lifeextension.com
bggworld.com
researchgate.net
cplconsult.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku