Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mandala Nedir?

0 210

7850_tmp_6888-230620151445089667570_2689865956Mandala, sihirli çember olarak bilinen, Hint kökenli bir meditasyon aracı ve Sanskritçe kökenli bir kelimedir. Manda enerji, öz anlamında ve la kap anlamındadaki kelimelierin birleşimidir. Bu bağlamda enerjiyi tutan kap diyebiliriz. Mandalayı yapan kişinin hisleri, dilekleri bu yapılan mandala tarafından tutulduğuna inanılır.Mandalalar daire şeklindedirler, kare şeklindeki motifleride vardır ancak yuvarlak formdadırlar. Merkezden başlayarak farklı sembollerin bir araya gelmesiyle bütünü oluşturan, bütünü simgeleyen bir desene sahiptir.

Mandala 40.000 yıl öncesinde mağara duvarlarına çizilen daire içine alınmış resimlerde görülmüştür. Günümüze kadar ise biz farkında olmasak da hayatımız varlığını sürdürmüştür. Tezhip sanatı, çini, kalem işi, dantel motifleri gibi. Dini (kutsal) mekenlarda ise mandalanın ne olduğunu bilen birisi mandalanın kullanılmış olduğunu mutlaka fark edecektir. Bu durumda bize göstermektedir ki geçmişten buyana aslında bizler mandalanın enerjisini sezgisel olarak biliyor ve farkında olarak veya olmayarak bunu yaşam alanlarımızda kullanıyoruz. En ünlü mandalalarda birisi ying yangdır.
Mandala çizmek için herhangi bir yeteneğe gerek yok, elinizin kalem tutması yeterli. Sadece size gerekli olan kağıt, kalem, cetvel ve pergeldir.

Mandala bir çeşit meditasyon, bir yolculuk, bir şifalanma tekniğidir. Günlük yaşam koşuşturmacasında genellikle sağ beyin atıl durumda kalır, mandala çizen birisinde ise bu durum dengeleniyor. Kişi kendiyle baş başa kalıyor ve sonra kendini affedip, uzlaşıyor. Mandala çizerken o anki duygularımızı dışarıya yansıtır, kendimizi ifade ederiz. Kendini ifaden kişi ise kendiyle olan ilişkisini güçlendirmiş olur.

Sakin bir zihine sahip olmamızı sağlar. İçimizde ki karmaşayı dindirmeye yardımcı olur. Mandalayı farketmek; içimize dönebilmemiz için bir yol açmanın yanısıra hayat amacımızı bile değiştirebilme gücünü bize sunmaktadır

Yazar:Buket Kanar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.