Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Doğa Harikası; “Cebelitarık Kayası”

0 195

Cebelitarık, Avrupa’nın Kuzey ve Güney Amerika kıtasına açılan doğal bir boğazdır. Söz konusu geçit, kıtaların hareket etmesi sonucu kendiliğinden doğal olarak meydana gelmiştir. Akdeniz’in Atlantik Okyanusu’na karıştığı noktada yer alan Cebelitarık, bu anlamda her iki su kütlesi arasında bir boğaz olarak görev alır. Bu boğaz, güneyde Afrika kuzeyde ise Avrupa kıtasının çıkıntılarından oluşmuştur. Bu anlamda komşu ülkeler Fas ve İspanya bölgenin taraflarıdır. Ancak söz konusu bölgede Birleşik Krallık’ın denizaşırı toprağı olarak ifade edilen Cebelitarık devletinin hüküm sürdüğünü de unutmamalıyız. Cebelitarık devletinin egemenliği için yıllar boyunca 10’larca savaş yapılmıştır. Britanya ve İspanya bölgede söz sahibi olabilmek için yıllar boyunca savaşmıştır. Sonunda yapılan bir halk oylamasıyla, bölge yaşayan insanların fikrini almak her iki devletin aklına gelince savaş yerine referandum yapılmıştır. Yapılan referandum sonrasında bölgede yaşayan halk yüzde 99 oranında Birleşik Krallık’ın uzantısı olmayı kabul etmiştir. Bu durum Cebelitarık devletini otomatik olarak Avrupa Birliği üyesi yapması sebebiyle İspanya ile herhangi bir sorun yaşanmamış ve de sınır sorunu da ortadan kalkmıştır.

Bir Doğa Harikası; "Cebelitarık Kayası"lgede stratejik olarak son derece önemli bir yerdir. Bu yüzden bölgenin hakimiyeti için çok uzun yıllar mücadele edilmiştir. Bu bölgede bulunan dünyaca ünlü bir yükselti vardır. Aslında bölgenin stratejik olarak savunulması bağlamında kilit rol oynadığını söyleyebileceğimiz bu yer, son yıllarda turistlerin de ilgisini çekmiştir. Söz konusu doğa harikası Cebelitarık Kayası olarak anılmaktadır. Bu kaya, bu küçük devletin korunması bağlamında çok önemli bir yere sahiptir. Oldukça yüksek olan bu doğal dağ, üzerine yerleştirilen bataryalar sayesinde bir savaş makinesine dönüştürülmüştür. Bölgeden geçen düşman gemilerine korku salan Cebelitarık Kayası bu anlamda bölgenin sigortası konumundadır. Dünyanın en sıra dışı doğa harikaları arasında sayılan Cebelitarık Kayası, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yüksekliği 426m olan bu yapının, Afrika kıtasının milyonlarca yıldır Avrupa’ya yaptığı baskısal hareket sonrasında oluştuğu tespit edilmiştir. Bu anlamda Afrika kıtası Avrupa kıtasına yaklaştığı sürece söz konusu Cebelitarık Kayası daha da gelişecek ve yüksekliği doğal olarak artış gösterecektir.

Granit yapıda olan Cebelitarık Kayası bu anlamda oldukça sert bir yapıya sahiptir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri bu doğa harikası, ülkenin en önemli finansal gelir kaynaklarından biri haline dönüşmüştür. Sırf bu kayayı görmek için denizaşırı sefer yapıp bölgeye gelen turistler olması, yapının popülaritesini son derece artırmaktadır. Bölgeye ulaşmak isterseniz, en kolay yol Cadiz’den geçer. Cadiz’e Türkiye üzerinden doğrudan bir tarifeli sefer bulunmamakta bu anlamda öncelikli olarak bir Endülüs şehri olan Sevilla’ya ulaşırsanız oradan araçla bölgeye geçiş yapmanız daha kolay olacaktır. Ya da diğer havayolu şirketlerini kullanarak bölgeye aktarmalı olarak ulaşmanız ihtimallerden biridir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.