Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İstanbul’da Bir Modern Zamanlar Kıraathanesi..

0 88

4344_dsc_0090

Bildiğimiz gibi Türk kültürümüzde kahvehaneler çok önemli bir rol oynar. Eski kahvehaneler hakkında bir kaç kelam etmek gerekirse; çeşitli meşrubatların ve nargile gibi tütün ürünlerinin servis yapıldığı, masa oyunlarının oynandığı, sohbet edilen, kitap okunan ve yine birçok farklı aktivitenin yapldığı mekân.

Kafeteryalardan ve barlardan farklı olarak hafif yemekler yer almaz ve alkollü içeceklere ağırlıklı olarak yer verilmez. Özellikle Müslümanlar arasında kâveler (kahvehaneler) oldukça yaygındır ve çoğunluğu erkeklerden oluşur. Günümüzde kahvelerimiz hala mevcut olmasına rağmen gençler için kahve kültürü kafeterya olarak sürüyor.. Bu yazımda size hala eski kahvehane kültürünü sürdürmeye çalışan İstanbul’da en sevdiğim mekanlardan olan Kitaplı Kahve (modern zaman kıraathanesi) ‘yi tanıtmaya çalışacağım..

4344_img_46192011 yılında Abdurrahman Demirel tarafından faaliyete geçirilen Kitaplı Kahve eski bir yalıya kurulmuş. Adı üstünde hem kitap okuyup hemde çay, kahve veya çeşitli meşrubatlarınızı yudumlayabilceğiniz nefis mekanların arasında. Demirel, “Çoğu kişinin bir hayali vardır; etrafı kitaplarla çevrili raflar arasında ahşap masalar ve sandalyelerin olduğu, hemen arkasında çay kazanının kaynadığı ve muhabbetin demlendiği bir yer olsun istedik,” diyor. Abdurrahman bey kütüphaneyi oluşturmaya sadece 300 kitap ile başlamış fakat zamanla kitaplı kahvenin Abdurrahman beyin deyimi ile misafirleri getirdiği kitaplar ile bu kütüphaneyi genişleterek 3000 kitaba ulaşmış. Bu mekanın başka bir güzel özelliği ise her misafirine kurşun kalem hediye ediyor ve siz o kurşun kalemler ile kitaplara istediğiniz notu alabiliyorsunuz. Kitaplı Kahve bünyesinde acd sanat evini de bulundurduğu için mekanda gitar, keman, piyano ve çeşitli müzik aletlerinin yanında kişisel gelişim dersleri de veriliyor. Kitabınızı okuyup çayınızı yudumlarken bir yandanda piyanonun eşsiz sesini duyabilirsiniz.

4344_imagesKitaplı Kahve’nin müdavimleri arasında birçok yazar, akademisyen, sanatçı ve yönetmen bulunuyor. Prof. Dr. Saadettin Ökten, Prof. Dr. Kemal Sayar, Prof. Dr. Mehmet Genç, Nazif Gürdoğan, Nuri Sağlam, Ahmet Turgut, Sadık Yalsızuçanlar, Murat Menteş ve Semih Kaplanoğlu da gelenler arasında. Üniversite gençliği Kitaplı Kahve’nin baş misafirleri. Burada gençler arasında okuma etkinlikleri yapıldığı gibi, Kitaplı Kahve’den doğan düşünce topluluğu da bulunuyor. Çeşitli yazarları, edebiyatçıları davet edip kimi tartışmalar da yapılıyor. Bazı zamanlar Kitaplı Kahve’de Leyla ile Mecnun günü yapılıyor ve misafirler bahçeye toplanıp Leyla ile Mecnunu izleyebiliyor.

Mekana gelip buranın müdavimi olmamak mümkün değil. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ailenizle yada arkadaşlarınızla gelip Paşa çayını veya Nafiz Paşa kahvesi’nin eşliğinde mekanın tadını çıkarmalısınız..

Yazar:Ömer Faruk Balta

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku